Zprávy a fotografie z lehátkového workshopu Pěstuj prostor

# Příspěvek bez tagů

Vloženo26. 05. 2013

Text Správce systému

Druhou akcí bohatého programu Pěstuj prostor v Centru architektury, jež je součástí mimořádného festivalu Kontejnery k světu, byl v sobotu 18. května celodenní lehátkový workshop následovaný hudebním večerem nazvaným Pěstuj hudbu. Chtěli bychom tímto poděkovat všem účastníkům workshopu, bez jejichž zapojení by akce neměla smysl.

Ambicí iniciátora a hlavního organizátora workshopu Marka Siváka bylo za pomoci veřejnosti vyrobit na dvě desítky lehátek pro náplavku řeky Radbuzy u Anglického nábřeží. Právě tam by měla během Dní Meliny Mercouri od 8. do 22. června sloužit plzeňské veřejnosti. „Lehátka z dřevěných palet byla navržena koordinátory programu Pěstuj prostor. Inspirovali jsme se podobnými akcemi v Praze,“ uvedl Marek Sivák. „Naše lehátka jsou však skládací, aby bylo možné je snadněji převážet. Předpokládáme totiž jejich využití i po uplynutí dvou týdnů, po které budou umístěna na nábřeží, v některém jiném veřejném prostoru v Plzni,“ dodal Sivák.

V podvečer byli organizátoři workshopu spokojeni. Podařilo se vyrobit téměř tři desítky lehátek. „Velice nás těší, že se dnes do práce zapojili jak ti, kdo se pravidelně sledují akce programu Pěstuj prostor, tak i kolemjdoucí, které celá věc zaujala,“ podotkl Marek Sivák. Podle Petra Klímy, dramaturga a koordinátora Centra architektury, spočívá přínos workshopu v aktivní participaci veřejnosti na podobě veřejného prostoru i v dočasném oživení Chodského náměstí. „Přesvědčili jsme se, že takový projekt má smysl,“ doplnil Klíma. Dodejme, že tři lehátka zůstanou v Centru architektury k dispozici návštěvníkům kontejneru až do 8. června, kdy se uskuteční speciální vydání projektu Visual Manual. Během tohoto večera představí veřejnosti svoji tvorbu deset převážně plzeňských studentů architektury.

Tečku za nabitým „lehátkovým“ dnem obstaral již zmíněný hudební večer Pěstuj hudbu s DJ Vegem a brněnským architektem-hudebníkem Ivanem Palackým, známým mj. koncertováním se skupinou Sledě, živé sledě. Palacký nechal v sousedství zurčící kašny zaznít svůj minimalistický hudební set, jehož součástí byly záznamy hlasů nejvýznamnějších architektů 20. století, zvuky současného města i světelně-akustická improvizace. Divákům, odpočívajícím na vlastnoručně vyrobených lehátkách, tak v prostoru potemnělého Chodského náměstí poskytl mimořádný kontemplativní zážitek.

Video z akce zde:

Kompletní program Centra architektury je k dispozici na webu společnosti Plzeň 2015, o.p.s. i na facebooku.
Na facebooku jsou také aktualizované informace k celému festivalu, který pořádá sdružení k světu, o.s. 

Text: Petr Klíma.