Prameny na Roudné a Městskou plovárnu pomohli zatraktivnit mezinárodní dobrovolníci a studenti architektury. Oslavovalo se kulturou
# dobrovolnictví, drobná architektura, komunitní akce, plovárna, Roudná, veřejný prostor, workcamp
Vloženo05. 08. 2015
Text Správce systému
Před několika dny jsme se po dvoutýdenním workcampu rozloučili s našimi dobrovolníky. „Boli to príjemné chvíle. Spočiatku tu bola len akási angažovaná, neznáma skupinka mladých ľudí zo zahraničia a naše predstavy. Netrvalo dlho a mali sme z nich zohraný tým dobrovoľníkov, plný entuziazmu okrášľovať, pre nich celkom cudzie, prostredie. Samozrejme, nebolo to stále jednoduché, práca bola manuálna, mohokrát sme sa zapotili. Ale všetko malo svoje opodstatnenie a na záver sme sa dočkali úrody. Krásne zelené lokality – pramene na Roudnej a časť okolia Radbuzy znovu precitli do života a každému, kto priložil ruku k dielu, tak poskytli nenahraditeľný pocit zadosťučinenia“, vzpomíná Simona Kuciaková, koordinátorka první části mezinárodního workcampu.
Na závěr tohoto prvního týdne přípravil spolek Pěstuj prostor nevšední kulturní událost, aby všichni společně oslavili výsledky práce. Prameny na Roudné ožily v pátek 10. 7. v literárně-dramaticko-hudebním duchu. Participativní divadlo spolku Klenba, autorské čtení Václava Englera i židovský klezmer Mi Martef výborně doplňovaly atmosféru pramenů, které si svým šarmem opět získaly další obdivovatele. Highlightem večera byla adrenalinová ochutnávka chůze po žhavých uhlících pod vedením lektorů z Bosé turistiky o. s. Většina publika rychle překonala svůj strach a tzv. „firewalkingu“ propadla. Po uhlících se chodilo, až dokud zcela nevyhasly. Následně se pokračovalo volnou zábavou a oheň živě praskal až do brzkých ranních hodin…
Kromě kultury si mohli návštěvníci během slavnosti vyzkoušet též nový, tzv. pocitový chodník. Ve vyschlém korytě jednoho z pramenů vytvořili dobrovolníci symbolickou linii, připomínající bývalý tok. Koryto je vyplněné různými přírodninami a kromě estetické funkce slouží i k chůzi naboso. Pod vedením studenta architektury Jaromíra Čížka, který se o místo stará spolu s roudenskými obyvateli dlouhodobě, přibyly též nové můstky přes prameny, houpačka na stromě, site-specific pařezový stolek, stojan na kola a odpadkové koše. Tyto proměny ocenili jak místní obyvatelé, tak pacienti z blízké Fakultní nemocnice Plzeň.
Po zaslouženém víkendovém odpočinku se dobrovolníci pustili do práce na Městské plovárně v Plzni – Doudlevcích. Spolu se studenty architektury z pražského ČVUT navázali workcampeři na své loňské předchůdce a tentokrát jejich výrobky oživily nejen plovárnu, ale i její širší okolí.
„Pod vedením architekta Adama Wlazela z Mobilní architektonické kanceláře dobrovolníci vyrobili pódium, které lze rozložit a využít i jako taneční parket. Na náplavce vznikl držák na houpací sítě a lanovka vedoucí na druhý břeh řeky. Pokračovalo se také v čištění bývalého plovárenského parku, kde bylo zprůchodněno několik původních cestiček. Podél Radbuzy, mezi Papírenskou a Doudleveckou lávkou, přibyly rozmanité lavičky – vyhlídkové, schodové, obří – vyrobené workcampery i pražskými studenty. Insiprací pro budoucí úpravy plovárny a jejího okolí je nově instalovaná výstava studentských ateliérových prací vzniklých pod vedením architektů Josefa Mádra a Šárky Malošíkové,“ říká Silvie Hašlová, koordinátorka druhé části workcampu ze spolku Pěstuj prostor.
Stejně jako minulý rok vyvrcholil workcamp Plovárenskými dny, které letos byly o den delší. Pátek 17. 7. se nesl ve znamení pouličního umění. Ve spolupráci se spolkem Conexis jsme na plovárnu pozvali umělce všeho druhu, od žonglérů ze sdružení Žonglér o. s., přes hudebníky (kytarista Tomáš Holý, folkové duo Hynek+Marta, skupiny Tabasker a Muerta Mente) až po slamera Anatola Svahilce nebo malířku Marii Kohoutovou. Kvalita vody bohužel letos nepřála vodním aktivitám a původně plánované „závody v koupání“ byly zrušeny, o kontakt s řekou však návštěvníci zcela nepřišli. Díky plzeňskému Dragon teamu se mohli svézt v dračí lodi a vyzkoušet si pádlování pod vedením nemilosrdné bubenice.
„Sobotní odpoledne bylo určeno především dětem, ale i dospělé pobavilo loutkové ztvárnění českých pověstí, které soubor Toy machine odehrál přímo na plovoucím molu. Následovaly rozličné workshopy – plovárenská divadelní dílna, igráčková dílna, uzlový workshop, námořnický facepainting, taneční dílna, japonská hra Go nebo třeba korejská hra s kostkami, kterou návštěvníky naučili přímo korejští dobrovolníci. S ubývajícím světlem přibývalo dospělých návštěvníků a nastal čas koncertů. Pohodu plovárenského večera umocnily rytmy raggae kapely Jahtec Jammin‘ Job, které roztančily nejen jejich věrné fanoušky. V indie stylu pak ukončila sobotní program nově vzniklá pražská skupina Nano,“ uvedl Marek Sivák, předseda spolku Pěstuj prostor.
Neděle se na plovárně nesla v poklidném duchu – začala brunchem s příchutí všudypřítomného lipového květu, děti měli možnost prodat své výrobky nebo přebytky ze svých pokojíčků na Blešce – dětském bleším trhu. Odpoledne všem zpříjemnila kapela Zoidberg Quintet, hrající vlastní instrumentální tvorbu na pomezí jazzu, latiny, funky a dalších stylů. Plovárenské dny poté na náplavce u řeky zakončilo divadlo Tyan se svým úspěšným představení Komediant boží o životě svatého Františka z Assisi.
Po celou dobu plovárenských dnů si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu Má vlast cestami proměn, k dispozici jim byl i kvíz pro děti, občerstvení, převozník a půjčovna lodiček. Největším hitem se však stala lanovka, jež zprvu u mnohých budila respekt, ale o to lepší pocit měli, když překonali sami sebe a přejeli suchou (a někdy i mokrou) nohou přes řeku.
Hlavní organizátor workcampu a akcí: Pěstuj prostor
Realizováno za podpory: Plzeň 2015, o. p. s., Ministerstvo kultury ČR, město Plzeň, Eurovia, Boels, Dřevo Trust, Krinner
Spoluorganizátoři: Jaromír Čížek a obyvatelé Roudné, Mobilní architektonická kancelář, Conexis, Maják Plzně, INEX-SDA, Centrum protidrogové prevence a terapie, Klub strážných andělů