Zažij korzo jinak! Podněty z Pěstuj prostor na Dni Meliny Mercouri.

# Příspěvek bez tagů

Vloženo17. 06. 2013

Text Správce systému

„Velká voda sice letos nedovolila oživit náplavku, pohodu a prázdninovou atmosféru si na břehu Radbuzy můžeme užít stejně! Přijďte v pruhovaném a přispějte tak k novému českému rekordu“, láká pozvánka. Dny Meliny Mercouri 2013, které se odehrají netradičně na plzeňských nábřežích – zejména nábřeží Anglickém – mají kromě skvělého programu i prezentace plzeňských organizací a aktivních skupin další rozměr – několikanásobně se inspirují Vašimi podněty z programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, o.p.s.

„U konzervatoře vznikne druhé taneční stage inspirované podnětem Tančírna, za který moc děkujeme Kamile Jůzlové. Dle přání autorky zahrají i studenti konzervatoře. Během dne v Tančírně zazní hudba k tanci pro všechny, na řadu přijdou ale také taneční vystoupení,“ říká Soňa Rychlíková, koordinátorka Dne Meliny Mercouri. Realizaci dalších podnětů – zejména zpřístupnění a oživení náplavky (Plzeň 2015, o.p.s., ENVIC, o.s., k světu, o.s.) – odložil nečekaný příchod velké vody na příští rok. Stejně tak ještě musí počkat půjčovna lodiček – návrh autora s přezdívkou „lukyna“. Hlavní „veletrh“ aktivit neziskovek pak bude umístěn na terasách u banky – o jejich oživení stojí v programu Pěstuj prostor Jana Šalomounová a autor pod přezdívkou „dnik“.

Na nábřeží také budou umístěna lehátka, která vyrobila plzeňská veřejnost v rámci Lehátkového workshopu Plzně 2015, o.p.s. během festivalu Kontejnery k světu.

Leták s programem ke stažení zde.

Program 22. června
Program Dne Meliny Mercouri 22. června proběhne – mimo schodiště na náplavku – v původně plánovaném rozsahu. U aktivit přímo vázaných na řeku, jako jsou půjčovna lodiček či umělecké instalace na hladině včetně večerního videomappingu, bude záležet na aktuálním stavu hladiny. Většina programu je ale na počasí nezávislá – na Anglickém nábřeží a v Kopeckého sadech se představí program plzeňských neziskovek, fungovat bude hudební a taneční pódium na nábřeží i tančírna před konzervatoří, Autobus linky 2015 zaparkovaný v prostoru za Komerční bankou bude v průběhu dne hostit loutková představení Divadla v Boudě a ve 20:15 pak uvede autorskou hru Viktorka na Řípu. A pokud nebudou chtít návštěvníci jen zahálet, můžou se přidat se svým výtvorem ke galerii křídových maleb nebo si mohou potisknout triko originálními vizuály kampaně ke Dni Meliny Mercouri v sítotiskové dílně studia Kredenc. Lákadel bude i bez schodiště na náplavku stále dost! Celý program najdete na www.mesicmelinymercouri.cz.

V nedalekých Šafaříkových sadech a Proluce začíná ve stejný den multižánrový festival Živá ulice. „Zahajujeme divadelním blokem nazvaným Vítání léta, na kterém představí legendární soubor Buchty a loutky pohádky pro malé i velké diváky. K dispozici budou zdarma lehátka, piknikové deky, grily nebo hry a večer zakončí swingová tančírna v podání předního českého dj Gadjo.cz a Prague Swing Bastards,“ zve ředitel festivalu Jakub Vedral. Program Vítání léta pokračuje dalšími představeními Buchet a loutek i v neděli 23. června.

Do programu Dne Meliny Mercouri se zapojí také studenti Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček, kteří budou od 14. do 22. června v Křižíkových sadech u Masných krámů v rámci sochařského sympozia vytvářet kamenné sochy. Výtěžek z jejich dražby bude věnován na nové zvony pro věž plzeňské katedrály. Součástí akce budou také workshopy, ve kterých si kdokoliv může vyzkoušet práci kamenosochaře nebo fotografa.

Přivítejte léto v pruhovaném
A jak se tým Evropského hlavního města kultury 2015 vyrovná s tím, že avizovanou pohodu u řeky prvního Dne Meliny Mercouri zhatily záplavy? Programová ředitelka Šárka Havlíčková věří: „Letní atmosféra se dá navodit i přes nepřízeň počasí. Pojďme si 22. června užít den na nábřeží s plnou parádou! Přípravě programu věnovaly svou energii desítky lidí; čeká vás téměř třicet stanovišť s nejrůznějšími dílnami a aktivitami nejen pro děti, různá divadelní, hudební i taneční vystoupení.“ A že to pořadatelé s letní pohodou v myslích lidí myslí vážně, dokazuje nápad vyhlásit výzvu o stanovení českého rekordu v co největším počtu lidí v pruhovaném svršku! „K řece patří námořnická trika, do kterých budou oblečení všichni účinkující letošního Dne Meliny Mercouri. Těšíme se, že v pruhovaných svršcích dorazí i návštěvníci a pomohou nám zapsat Plzeň do České knihy rekordů!“ apeluje Šárka Havlíčková. Sčítání proběhne v 18 hodin u pódia CUBE Dance Stage pod dozorem komisaře Agentury Dobrý den.

CUBE Dance Stage roztancuje centrum Plzně
Největší hvězdou letošního ročníku CUBE je světová house dance legenda Rabah Mahfoufi z Paříže. Usedne v čele poroty, kterou doplní světová šampiónka v hip hopu, lektorka a choreografka z Brna Sabina „Miss Bibi“ Škodová a přední slovenský popper Tomáš „T-boy“ Drafi.
„Stěžejní část akce, souboje v hip hopu, house dance a poppingu, doprovodí taneční exhibice i workshopy s porotci. Všechny se pro zájemce uskuteční na Anglickém nábřeží zdarma,“ dodává Karel Míšek, jeden z organizátorů CUBE Dance Stage.
O hudební doprovod se v průběhu celého dne postarají ostřílení DJs Deen, Jooky a PecaOne. Mikrofonu se chopí zkušený speaker Ladislav „Poeta“ Zeman, moderátor pražského rádia Spin i oblíbený párty DJ. Venkovní část akce na Anglickém nábřeží zakončí překvapení, jež svými hlasivkami doprovodí známý pěvecký sbor Canticorum Plzeň.