Plzeňská Městská plovárna v červenci potřetí přivítá dobrovolníky z celého světa. Zábavu místním nabídne po celé léto.

# drobná architektura, komunitní akce, plovárna, řeky, veřejný prostor, workcamp, zapojení veřejnosti

Vloženo07. 07. 2016

Text Správce systému

Na počátku července do Plzně přijede skupina zahraničních dobrovolníků, aby společně se spolkem Pěstuj prostor a zdejšími občany upravila břehy řeky Radbuzy v blízkosti Městské plovárny. Kromě práce ji čeká také poznávání Plzně a jejího okolí a volnočasové aktivity s místními. Dvoutýdenní pracovní úsilí završí 15. a 16. července Plovárenské dny – tradiční letní akce, kde bude mít veřejnost možnost vidět, jak místa u řeky proměnila, a zároveň si užít nabitý program plný umění, zajímavých workshopů, tance, hudby i dobrého jídla.

Spolek Pěstuj prostor se v reakci na podněty Plzeňanů zabývá zkrášlováním břehů Radbuzy již několik let. Do svých realizačních aktivit vždy zapojuje místní či zahraniční dobrovolníky – tentokrát ruku k dílu přiloží skupina 10 mladých lidí z Belgie, Francie, Španělska, Ruska, Ukrajiny a Chorvatska. V Plzni budou pobývat od 3. do 17. července. „Společně s místními vylepší břehy řeky hned na několika místech. První týden se budou věnovat především okolí Sportovního klubu u Řeky Plzeň, které vyčistí od odpadků, zprůchodní zarostlé pěšinky a na pozůstatcích zídek vytvoří několik příjemných míst k poklidnému posezení u řeky,“ říká Silvie Hašlová, koordinátorka workcampu ze spolku Pěstuj prostor. Toto místo je význačné tím, že zde na počátku minulého století vznikl první plzeňský veslařský a plavecký klub. 

Několik dní se budou věnovat také Městské plovárně, obnovené jejich předchůdci během předloňského workcampu, kde letos vzniknou nová mola. Na ně také vyhlásil spolek Pěstuj prostor veřejnou sbírku 5000 ks PET lahví, které je ponesou. Na protějším (pravém) břehu řeky u kotviště převozníka vyrobí druhý týden dobrovolníci originální vlnitý mobiliář podle návrhu architektky Lucie Nippertové. Historické „opalovací louce“ se tak částečně navrátí její původní funkce. Organizátoři tradičně na workcamp lákají i místní obyvatele: „Budeme rádi, když se k zahraničním dobrovolníkům připojí i nadšenci a pomocníci z řad plzeňské veřejnosti. Vítáme každého bez rozdílu věku. Lidé se mohou hlásit na email info@pestujprostor.cz,“ dodává Hašlová.

Workcamp Pěstuj prostor, pořádaný ve spolupráci se sdružením INEX-SDA, se koná v Plzni počtvrté (nejdříve pod hlavičkou Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015, později přímo spolku Pěstuj prostor). Pro zahraniční dobrovolníky je akce velice lákavá, k účasti mají různé důvody: „Jsem vášnivá cestovatelka. Když se přidám k životu místních, věřím, že zemi pořádně poznám,“ říká o své cestě do Plzně studentka politologie a literatury Axelle Testa-Carminati. „Chtěla bych si z Plzně odnést nápady pro své město a univerzitu,“ dodává k tomu studentka práv Cécile Jadot. Dobrovolníky čeká kromě práce na zajímavých projektech i pestrý program během chvil volna. „Plánujeme například návštěvu Plzeňského Prazdroje nebo výstavy Dobrodruzi v DEPO2015,“ uvedl Kristian Holan, jeden z vedoucích skupiny dobrovolníků za INEX-SDA. „Účastníci se ale hlavně těší na mezinárodní atmosféru týmu, poznávání cizích kultur a nová přátelství.“

NÁVRH ÚPRAV SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT TADY: http://plovarna.plzne.cz/dnld/workcampPestujProstor2016.pdf

Zkrášlení břehů dobrovolníci spolu s širokou veřejností společně oslaví 15. až 16. července akcí „Plovárenské dny 2016“. V pátek v 17 hodin odstartuje multikulturní předvečer „Sbírání na Plovárně“, který návštěvníkům nabídne autorská čtení, hudbu, promítání studentských filmů a vernisáž výstavy První polovina. Následovat bude od 20 hod social dance tančírna „Smím prosit…?“. Na sobotu je od 14 hod připravena pestrá škála workshopů – od chůze po slacklině po intuitivní kresbu – a humorné divadelní představení Doktor Faust. Večer bude opět hudebně-taneční – zahraje tradjazzová kapela The Dixie Hot Licks a experimentální hudebník Láďa Assage (Ambient Theatre).

_plovarna_plakat_leto16_OK

I po zbytek léta to bude na Městské plovárně žít. O nedělích 17. července, 14. srpna a 28. srpna od 18.30 jsou návštěvníci zváni na večery se salsou (pořádá Tanec v Plzni). V sobotu 30. července od 21 hodin si přijdou na své milovníci zouku a kizomby v rámci intimně-taneční Sensual night (pořádá Dance Flow). V pátek 12. srpna od 19 hodin bude pokračovat multikulturní program Sbírání a zároveň zahraje skupina French Touch. Pátek 19. srpna od 19 hodin bude opět taneční, návštěvníky na plovárně čeká již třetí letošní tančírna „Smím prosit…? na plovárně“ (pořádá Dance Flow). A až do konce září nabízí Městská plovárna každý víkend od pátku do neděle návštěvníkům kromě příjemného posezení u řeky i odpolední občerstvení a půjčovnu lodiček.

Podrobný program akcí naleznete na plovarna.plzne.cz a pestujprostor.plzne.cz

Hlavní organizátor workcampu: Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Centra protidrogové prevence a terapie, Plzně 2015 a Majáku Plzně

Spoluorganizátoři: INEX-SDA

Doplňující informace:

Spolek Pěstuj prostor (http://www.pestujprostor.plzne.cz) vznikl v návaznosti na projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Zaměřuje se na témata architektury, urbanismu a veřejného prostoru a snaží se plnohodnotně zapojit obyvatele Plzně do rozhodování o podobě svého města. Mezi neznámější projekty spolku patří Otevřená výzva Pěstuj prostor, která umožňuje Plzeňanům podávat podněty na malé změny ve veřejném prostoru. Díky této výzvě byla obnovena i Městská plovárna, o kterou spolek za pomoci dobrovolníků a partnerů dlouhodobě pečuje. Pěstuj prostor se také věnuje participačním procesům a organizaci architektonických soutěží, či popularizaci architektury prostřednictvím Plzeňského architektonického manuálu, tematických vycházek a přednášek.

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (http://www.inexsda.cz) je nevládní nezisková organizace působící od roku 1991 v oblasti mezinárodního dobrovolnictví, mezikulturního vzdělávání a výchovy k aktivnímu občanství. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na krátkodobé i dlouhodobé projekty u nás, a stejně umožňuje českým dobrovolníkům vyjet za dobrovolnictvím do zahraničí. Posláním INEX-SDA je skrze dobrovolnické projekty, vzdělávací programy a kampaně podporovat rozvoj tolerantní, otevřené společnosti a aktivní, zodpovědný přístup k okolnímu světu na místní i globální úrovni.