Pátý ročník Otevřené výzvy Pěstuj prostor přinese festival veřejného prostoru – TUTO MĚSTO. Opět můžete přispět svými nápady, jak vylepšit Plzeň

# granty, otevřená výzva, TUTO MĚSTO, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo06. 01. 2017

Text Silvie Hašlová

Otevřená výzva Pěstuj prostor již 5 let umožňuje Plzeňanům podávat podněty na zlepšení Plzně a jejího veřejného prostoru a ty nejlepší uskutečňovat. Své půlkulaté výročí letos oslaví, díky podpoře grantového programu Plzeňského Prazdroje PRAZDROJ LIDEM, festivalem veřejného prostoru nazvaným „TUTO MĚSTO“. Na jaře týmy architektů, krajinářů a umělců za pomoci autorů podnětů navrhnou proměnu 5-7 vybraných míst, na konci léta ji pak ve spolupráci s dobrovolníky z řad široké veřejnosti (a možná tedy i spolu s Vámi) uskuteční. Letní část festivalu doprovodí přednášky zajímavých hostů a zvelebení jednotlivých míst oslavíme sérií kulturně-komunitních akcí.

Máte nápad, jaké místo v Plzni (na území Městského obvodu Plzeň 1 až Plzeň 10 – Lhota) by si zasloužilo proměnit? Může to být zastrčený kout, nevyužitý plácek na sídlišti či třeba frekventovaný prostor, kterým lidé dnes jen prochází, ale kdyby bylo přívětivější, rádi by se tam zastavili. Nebo vám ve vašem okolí něco chybí – relaxační koutek, místo pro setkávání, ale nevíte, kam by to bylo nejlepší umístit? I takové podněty hledáme!
Pozn.: Pokud navrhujete konkrétní místo, důležité je, aby se jednalo o veřejný či veřejně přístupný prostor (mimo běžných veřejných prostranství se mohou podněty týkat i těch míst, budov a objektů, které mají potenciál se veřejným prostorem stát, nebo které veřejný prostor přímo ovlivňují).

Mělo by se jednat o drobnější úpravy, uskutečnitelné během 4-5 dnů za pomoci architektů, dobrovolníků, ruční práce a drobné techniky (ne stavebních firem). Pokud máte představu, jak by se místo mělo proměnit, podělte se o ni, pokud ne, nevadí – od toho jsou tady architekti a umělci.

Příkladem vhodného podnětu může být zvelebené předškolí 4. ZŠ, kde se zarostlý betonový „ostrůvek“ před školou díky studentskému workshopu proměnil v sedací „molo“ a nedaleko od něj vznikl víceúčelový paletový „had“ – oba nové prvky si oblíbili nejen rodiče a děti, ale i ostatní kolemjdoucí. Podobně ožil i plácek před vinickou knihovnou – místní knihovnice ve spolupráci s architektonickým studiem architectureMADE a dobrovolníky vytvořily čtecí koutek „Oáza“ s houpacími sítěmi a prostorem pro pořádání akcí pro čtenáře. Už několik let také pečujeme o břehy Radbuzy v okolí Městské plovárny – přibyly zde lavičky různých velikostí a tvarů (od obří přes schodovou po vyhlídkovou), mezník nebo vlnitá „paluba“ na někdejší opalovací loučce, která může sloužit k posezení, poležení či jako pódium.

A jaká bude Vaše úloha? Vy jste největší znalci vybraného místa (nebo oblasti), kde žijete, pracujete, nebo které máte rádi. Nejdůležitější tedy je, abyste nám řekli, jak dnes místo funguje, jak by mělo fungovat v budoucnu, a to nejen pro Vás, ale i pro Vaše sousedy, návštěvníky apod. Z tohoto důvodu je žádané, abyste se zúčastnili plánovacího semináře s architekty a dalšími odborníky, který se uskuteční ke konci března 2017. Podmínkou zaslání podnětu také je, že nějakým způsobem přiložíte ruku k dílu. Nemusíte se toho bát – navrhněte si sami, jak byste chtěli pomoci, zda při realizaci vezemete do ruky kladivo a pilu, pořídíte kvalitní fotografie z výroby, obstaráte část propagace projektu nebo třeba navaříte dobrovolníkům dobrý oběd. 🙂

Své podněty můžete přidávat do 15. 2. 2017 prostřednictvím tohoto formuláře, podrobná pravidla letošního ročníku výzvy naleznete zde.