Vydejte se počtvrté za plzeňskou architekturou – letošní Den architektury nabídne originální prohlídky interiérů plzeňských budov

# Příspěvek bez tagů

Vloženo22. 08. 2014

Text Správce systému

První říjnový víkend se bude již počtvrté v České republice konat Den architektury – festival, při kterém si návštěvníci všech věkových kategorií a zájmů mohou prohlédnout nejzajímavější současné realizace. Letošní program v Plzni nazvaný „MY A DOMY: současná plzeňská architektura očima tvůrců i uživatelů“ proběhne v novém formátu. Návštěvníkům nabídne komentované prohlídky moderních domů, z nichž je řada běžně nepřístupných. Během nedělního odpoledne 5. října 2014 tak budete moci navštívit až tři interiéry v rámci po sobě následujících komentovaných prohlídek v časech 14:00, 15:00 a 16:00 hodin.

Celorepublikový festival se koná u příležitosti Světového dne architektury. Na republikové úrovni je zaštítěn občanským sdružením Kruh a letos se do něj zapojilo již přes 50 českých a slovenských měst – dohromady tak nabídnou přes 100 komentovaných prohlídek. „Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potenciál míst a zvýšit všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech.“ říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.

V Plzni je Den architektury organizován v rámci programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, o.p.s. Letos se místo tradičních komentovaných vycházek po městě program přesune do vybraných interiérů, ve kterých vás provedou jejich autoři či uživatelé. Program dne zakončí otevřená diskuze všech účastníků – architektů, uživatelů budov i návštěvníků prohlídek – o tom, proč a jak usilovat o kvalitní architekturu ve městě.

„Po třech letech úspěšných urbanistických vycházek po Plzni jsme chtěli zkusit něco nového, inspirovali nás sami plzeňští architekti. Do interiérů mnoha budov se návštěvník jen tak nedostane a nemůže tedy docenit jejich kvalitní architektonické řešení. Přitom kvalita budov má přímý vliv na kvalitu našeho života. Při letošních prohlídkách chceme návštěvníkům ukázat, jak se žije a pracuje v architektonicky hodnotných domech, jak může moderní byt či veřejná budova vypadat. Navíc přímo s komentářem od jejich tvůrců,“ říká Marek Sivák, jeden z koordinátorů projektu za Plzeň 2015.

Komentované prohlídky se na všech místech uskuteční vždy ve 14:00, 15:00 a 16:00 hodin, stihnout tak můžete během odpoledne až tři místa. Vybrat si budete moci z architektonicky kvalitních staveb realizovaných po roce 1989 a to jak z veřejných či administrativních budov, z realizací ve veřejném prostoru i z několika rezidenčních objektů.

Do poslední kategorie spadá např. rekonstrukce bytu v domě z 60. let, při které architekti Jiří Zábran a Tereza Nová vyčistili a prosvětlili dispozici a byt zařídili jednoduchými bílými sestavami nábytku na míru, které kontrastují s retro prvky z období vzniku domu. Rezidenční architektura bude reprezentována i novostavbou rodinného domu od ateliéru RAP architekti. Tento do terénu částečně zasazený třípodlažní dům nabízí svým majitelům krásný výhled na okraji Plzně.

Z veřejných staveb program nabídne např. Atletický stadion města Plzně od architekta Daniela Němečka s tribunou pro 850 diváků a 123 metrů dlouhým běžeckým tunelem pro trénování v zimě. Realizace získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2013. Další oceňovanou stavbou, o jejíž prohlídce probíhá jednání s Fakultní nemocnicí, je i Onkologické centrum v Plzni-Lochotíně. Budovu navrhl kolektivu autorů z kanceláře K4, kteří se pokusili vytvořit co nejpříjemnější prostředí pro pacienty. Lůžkové oddělení umístili do třípodlažní nadzemní hmoty, která je oddělená od ambulantního provozu v přízemní a podzemní části. Budova je protknuta několika atrii a ozeleněna terasou pro relaxaci pacientů.

Z industriálních staveb se můžete těšit na Centrální požární stanici v Plzni na Košutce od studia AVE architekt, která je úspěšnou ukázkou spojení racionální kompozice a zvládnutého technického řešení. V jednání je i prohlídka restaurované varny a přístavby velkokapacitního výtahu v areálu Plzeňského Prazdroje od ateliéru DaM. Ve veřejném prostoru se uskuteční komentovaný výklad k rekonstrukci náměstí Republiky včetně tří kašen s architekty Ondřejem Císlerem a Janem Soukupem.

Na prohlídky naváže již zmíněná společná beseda, která se koná ve stejný den od 17:30 hodin v Domě hudby. Tato historická budova bývalé střední školy byla před pěti lety přestavěna a dnes nabízí mimo jiné jediný specializovaný koncertní sál v Plzni a prostory pro klavírní oddělení plzeňské Konzervatoře. Součástí besedy bude i prohlídka této zajímavé rekonstrukce s jejími autory.

Program plzeňského Dne architektury je určen všem generacím široké veřejnosti a je zdarma. V průběhu září bude na webu Plzně 2015 spuštěn registrační systém na jednotlivé prohlídky kvůli jejich omezené kapacitě (cca 20 osob na prohlídku).

Text: Karolína Plášková.