Vallo a Sadovský symbolicky završí první kolo podnětů Pěstuj prostor

# diskuse, drobná architektura, otevřená výzva, přednáška, současná architektura, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo27. 02. 2013

Text Správce systému

Slavná bratislavská dvojice architektů navštíví Plzeň již tento čtvrtek – 28. 2. 2013. Jejich pro nemoc posunutá návštěva tak symbolicky vychází na poslední den, kdy se sbírají podněty do prvního kola komunitního programu Pěstuj prostor.

V rámci tohoto programu společnost Plzeň 2015, o.p.s. shromažďuje podněty veřejnosti na drobná až středně velká zlepšení plzeňského veřejného prostoru. „Vybízíme všechny, kdo mají zajímavý nápad pro Plzeň a chtějí se o něj podělit s ostatními, aby ho do čtvrtka zaslali pomocí internetového formuláře na www.verejnyprostorvplzni.cz/pp/pridat-podnet. Podněty zaslané od 1. 3. dále budeme samozřejmě také s radostí přijímat, k jejich vyhodnocení ale dojde zase až za rok,“ říká jeden z autorů programu architekt Marek Sivák.

Po uzávěrce programu se během března sejde porota složená z externích odborníků i zástupců města a vyhodnotí nejúspěšnější podněty. Ty budou vyhlášeny 26. 3. 2013 od 18:00 v Domu hudby a o jejich dalším vývoji a realizaci pak proběhnou jednání s magistrátem i městskými obvody. Funkci porotců přijalo mnoho osobností v čele s primátorem města Plzně Martinem Baxou, oceňovaným architektem Jiřím Zábranem a známým kulturním manažerem Jiřím Sulženkem. Porotu Vám brzy představíme podrobněji.

Ve čtvrtek 28. 2. večer architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský promluví o „Nové roli architekta“ v současné společnosti. Tato profese rozšiřuje zavedený status quo „váženého šedovlasého pána s tužkou a pravítkem“ o „mladého aktivistu“, který pomocí selského rozumu vnímá složité pochody města a snaží se různými netradičními způsoby podpořit to, co si myslí, že je správné.

V jaké roli se cítí být oni i recept na jednoduché způsoby, jakými lze město zlepšovat, Vám prozradí během své přednášky a diskuse s publikem. Valla a Sadovského proslavila mimo kvalitních staveb zejména iniciativa Městské zásahy vedená neutuchající snahou o proměnu veřejného prostoru. Jak sami říkají: „Naivita je naša hlavná zbraň. Je to základná črta našej práce. Nádej [naděje – víra] musí byť silnejšia ako skúsenosť. Keby sme vychádzame len zo skúsenosti, tak by sme sa nikam neposúvali. Nádej mi hovorí, že to treba vyskúšať. Architektúra je profesia založená na pozitívnom vnímaní budúcnosti, inak by sme sa nepohli.“ (Shiz, 7.1.2013, Marek Hudec – www.shiz.sk/articles/view/1970).

Více informací o čtvrtečním semináři i o Vallo Sadovsky Architects najdete zde. Pozvánka je ke stažení zde. Seminář je zdarma.