TUTO MĚSTO TĚ POTŘEBUJE: výzva pro architekty, krajináře, umělce a všechny, kdo se zabývají zlepšováním veřejného prostoru

# otevřená výzva, TUTO MĚSTO, veřejný prostor, workshop, zapojení veřejnosti

Vloženo19. 01. 2017

Text Správce systému

VÝZVA PRO ARCHITEKTY, KRAJINÁŘSKÉ ARCHITEKTY, UMĚLCE a všechny, kdo se zabývají zlepšováním veřejného prostoru: Chcete nám pomoci vymyslet, jak vylepšit plzeňský veřejný prostor a nakonec tyto návrhy spolu s veřejností zrealizovat? Zúčastněte se festivalu veřejného prostoru TUTO MĚSTO! Pracovat budete v multioborových týmech pod vedením krajinářského architekta Vladimíra Sitty, sochaře Kurta Gebauera a architekta Jiřího Zábrana

Plzeňané od roku 2012 přidávají podněty na zvelebení svého okolí do Otevřené výzvy Pěstuj prostor (pestujprostor.plzne.cz/databaze-podnetu/). Některé z nich již byly uskutečněny, jiné na svou chvíli teprve čekají. Pro 5-7 z nich nastane tento rok a vy můžete být u toho!

 

Jak to bude probíhat?

Do 15. 2. 2017 – Přihlášení

Hlásit se mohou jak zkušení „matadoři“, tak studenti.  Akce je určena nejen pro architekty, krajináře či umělce, ale kohokoliv, kdo se zabývá veřejným prostorem (např. sociology či dopravní inženýry). Spolu s přihláškou zašlete portfolio svých prací (ideálně obsahující příklady drobných intervencí do veřejného prostoru, texty týkající se tohoto tématu či popis Vašich aktivit souvisejících s veřejným prostorem).

Chcete zároveň sami navrhnout podnět na zlepšení Plzně? Do 15. 2. můžete prostřednictvím webového formuláře (pestujprostor.plzne.cz/pridat-podnet/) vložit i svůj vlastní nápad do Otevřené výzvy Pěstuj prostor, který se bude týkat konkrétního místa nebo navrhne vhodný druh intervence.

Vhodné podněty i účastníky posoudí odborná porota, odpověď od nás obdržíte do 3. 3. 2017.

 

24.–26. 3. 2017 – Plánovací workshop

Během plánovacího workshopu si účastníci z předvybraných podnětů (míst) zvolí jeden, jemuž se chtějí věnovat a sestaví multioborové týmy. Pod vedením krajinářského architekta Vladimíra Sitty, sochaře Kurta Gebauera a architekta Jiřího Zábrana navrhnou vhodnou úpravu (intervenci). Mělo by se jednat o drobnější zásahy, uskutečnitelné během 4-5 dnů za pomoci dobrovolníků, ruční práce a drobné techniky (ne stavebních firem). Následně připraví podklady pro jejich realizaci, včetně realizační dokumentace a soupisu potřebného materiálu.

Na jejich základě pak spolek Pěstuj prostor zajistí potřebný materiál a administrativní povolení. Plánovací workshop nebude pouze pracovní, doplní ho i tematické přednášky.

 

12.–16. 9. 2016 – Realizační workshop

V této fázi jednotlivé týmy uskuteční nápady, které navrhly během plánovacího workshopu (materiál, nářadí a potřebné zázemí zajistí spolek Pěstuj prostor). S realizací jim pomůžou i dobrovolníci z řad místní veřejnosti. Součástí workshopu budou tematické přednášky a další doprovodný program. Dokončení prací oslaví účastníci workshopu spolu s veřejností během série sousedských akcí.

 

Další informace

Místo konání plánovacího workshopu: Plzeň, Masarykova základní škola (Jiráskovo náměstí 10).

Ubytování: Základní ubytování zajištěno pořadateli zdarma v tělocvičně Masarykovy základní školy. Pro náročnější účastníky jsou v okolí k dispozici ubytovací zařízení v různých cenových kategoriích.

Doprava a strava: Vlastní, účastníci obdrží příspěvek na dopravu a stravu ve výší 2 000 Kč.

Vaše dotazy Vám rádi zodpovíme na vyzva@pestujprostor.cz.

 

Projekt realizuje spolek Pěstuj prostor za podpory grantového programu Prazdroj lidem a Ministerstva kultury ČR, ve spolupráci s městem Plzní, městskými obvody a DEPO2015.