Skautské údolí: Zažít skutečnou hru v přírodě! (164)

Autor podnětu

Dana Lukášová, skautské středisko STŘELA Plzeň

Kategorie

Hledám podporu pro svůj projekt

Ročník

2013-2014

Městský obvod

MO Plzeň 3

Vloženo

31. 01. 2014

Bodů

230

Hledáme podporu pro svůj projekt. Rádi bychom zvelebili místa, která společně obýváme, do podoby SKAUTSKÉHO ÚDOLÍ, které bude volat „Tady žijí skauti! Všichni jsou zváni, zastavte se a užijte si s námi a vašimi dětmi skutečnou hru v přírodě města!“ Máme sílu i odhodlání realizovat projekt sami, pomůže nám finanční podpora a konzultace odborníků.

Chceme propojit genius loci Českého údolí s rozvojovými skautskými aktivitami v přírodě, dát o sobě vědět a veřejnosti darovat příležitost se zastavit a se svými dětmi v údolí prožít kus našeho dobrodružství. Žádné lavičky navíc, žádné další prolézačky a umělá hřiště. SKUTEČNÁ HRA V PŘÍRODĚ, díky níž si k ní budujeme pouto (např. lesní kimovka, pouštění lodiček z kůry s návodem a odtajněním, kam na nejlepší materiál; dráha pro závod autíček ze svodu dešťové vody; uzlíci – pomocníci z lan a lanek; po stopách zvířat; přírodní mikroskop; domky pro lesní skřítky; praky; řešení detektivní zápletky o ztracené kapce vody, lety s listím, hmatová stezka apod.). V současné době údolím lidé spíše jen procházejí nebo projíždějí na kole, ti s malými dětmi sem míří právě za prolézačkami, bohužel nyní nemají možnost si k místu budovat hlubší pouto, důvod zastavit se, poznat z údolí víc než asfaltovou cestu a chtít v něm něco zažít. Chceme to změnit.

Jsme skautské středisko STŘELA Plzeň, které má na tři stovky členů ve věku od 5 do 90 let, vlastníme 7 kluboven v Českém údolí nedaleko Borského parku a Borské přehrady, u řeky Radbuzy. V klubovnách a jejich bezprostředním okolí trávíme čas několikrát týdně, při své oddílové činnosti pro děti a mládež, praktickou přípravou na jejich budoucí život, hrami, osobním rozvojem, vzděláváním, poznáváním přírody a budováním vztahu k ní.

Věříme, že má smysl investovat do míst, kterým dává život určitá komunita, stará se o ně a má k místu pevný, dlouhodobý vztah. Právě jako my k Českému údolí, skauti klubovny v údolí budovali svépomocí, po revoluci je obnovovali a nyní o celé území pečují. Klubovny a jejich okolí jsou pro členy našich oddílů druhými domovy, útočištěm pro hry, zábavu i vzdělávání. O veřejná prostranství v okolí kluboven se pravidelně staráme, udržujeme je běžnými brigádami, ale i skrze akce typu Zelený víkend, při kterém jsme v minulosti vícekrát vyklidili od odpadků stráně Českého údolí a břehy řeky Radbuzy. Chceme tato místa přiblížit i dalším obyvatelům Plzně.

Na tvůrčí zásahy jsme bohužel zatím nenacházeli zdroje. Možná i proto, že veškerou práci pro děti a mládež ve skautských oddílech děláme ve svém volném čase, bez nároku na finanční ohodnocení, a na provozní záležitosti už zbývá jen málo prostředků. Otevřenou výzvu programu Pěstuj prostor považujeme za skvělou příležitost, jak své nápady zrealizovat a svému odhodlání dát jasné obrysy.

Rádi bychom využili přirozeného prostředí Českého údolí, jako je břeh řeky, stráně, stromy, louky, rybníček, lesopark, a vytvořili v něm několik zastavení, která propojí vzdělávání návštěvníků o charakteru a původu místa s hrou a rozvojem různých dovedností skrze produkty přírody.

Prostředky bychom využili především na výrobu situačních informačních tabulí pro skautskou stezku údolím, skrýše pro schránky s úkoly, návody a řešeními a na potřebnou revitalizaci některých míst (vyčištění strouhy pro odtok dešťové vody, odklizení nečistot z břehu nádržky, proklestění starých cestiček stráněmi a na vyhlídce nad studánkou atp.). Chceme vyjít z nápadů dětí, pracovat s energií našich členů a přizvat k realizaci také jejich rodiče a přátele, ale i obyvatele Plzně z blízkého okolí a pravidelné návštěvníky Českého údolí. Stejně tak jako využít spolupráce se studenty Fakulty umění a designu Západočeské univerzity a dalších fakult. Skautské údolí jako širší koncept rozpracujeme a po realizaci skautské stezky budeme v příštích letech pokračovat dalšími kroky k vytvoření jedinečného území s jedinečným duchem, otevřeného pro všechny.

Skrze motto „skauting pro život” učíme děti a mladé lidi, aby měli zájem o své okolí a účastnili se veřejného života, chceme, aby se uměli aktivně zasazovat o to, na čem jim záleží; tento náš projekt by dvěma stovkám mladých lidí mohl ukázat, že jde mít i velký nápad, jít si za ním a zrealizovat ho. Že jde měnit i to, kolem čeho roky chodíme a zdá se nezměnitelné.

Věříme, že se vám náš projekt Skautského údolí a myšlenka skutečné hry v přírodě zalíbí a podpoříte nás.

Za skautské středisko STŘELA Plzeň
Dana Lukášová a Martin Jonáš

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Alespoň má někdo snahu ten zanedbaný prostor upravit. Je to tam jak v džungli a přitom jsou tam krásné csty ve stráních, stromy, příroda... dokonce i rybník, ze kterého si bohužel chataři a jiní návštěvníci udělali skládku. Když už se opravuje Borský park nahoře, chtělo by to jej propojit se spodní částí a udělat z toho pěkný park. stačí jen šikovné ruce, nářádí a je hotovo! :-)

Od: Správce
Datum: 12. 02. 2014 10:45

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Počet zobrazených bodů odpovídá cca polovině počtu členů oddílu, chtělo by to teda ještě popíchnout zbylých pár desítek..

Od: Správce
Datum: 03. 02. 2014 10:24

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Na místě by šla zřídit taky půjčovna rybiček, pro vyřezávání lodiček, skrýše pro bubáky bezdomovce a taky prodejna s KPZkou. A děnně tam budou od 6:00 ráno do 18:00 večer skautský hlídky u závory a každýmu pejskaři lidi z UUD navrhnou fajnový obleček pro jeho mazlýčka..

Od: Správce
Datum: 31. 01. 2014 11:58