Otevřené centrum (128)

Autor podnětu

Petra Burzová

Kategorie

Uskutečněme to spolu

Ročník

2013-2014

Městský obvod

MO Plzeň 3

Vloženo

22. 01. 2014

Bodů

64

Pro skutečné fungování veřejného prostoru musí být ulice a náměstí přístupné a otevřené pro všechny. Obyvatelé a návštěvníci města musí cítit, že je jejich setrvávání v tomto prostoru vítané a jsou pro ně také zajištěny podmínky, aby v něm mohli delší čas pobývat, ne jenom rychle procházet. Mnoho zejména starších obyvatel města se návštěvám centra vědomě vyhýbá a to také proto, že pro ně představuje nehostinné prostředí. Jedním z hlavních důvodů je nedostatečné zajištění obyčejných lidských potřeb, nedostatek veřejně přístupných toalet udržovaných během dne a o víkendech, případně jejich nedostatečné označení a informovaní o jejich lokacích. Tento problém se mnohým může zdát banální, pro velkou skupinu lidí je ovšem nepřekonatelnou překážkou.

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

Řešením je zvýšení počtu veřejně přístupných toalet alespoň během dne, zmapování těch stávajících (ať už samostatných nebo ve veřejných institucích), jejich lepší označení a sestavení mapy s vyznačením lokací a otevíracích hodin, která bude distribuována ve veřejné dopravě, na úřadech, v čekárnách zdravotnických zařízení, lékárnách atd.

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Pane Mullere,v tom případě za nějakých dvacet,třicet let prosím nechodte do centra,kdo by se tam na vás koukal,centrum přece musí být reprezentativní.

Od: Dan Bochníček
Datum: 25. 01. 2014 08:53

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Máte pravdu pane Mašáte, také jsem proti té záchodové provokaci. Myslím si však, že staří lidé do centra města nepatří stejně jako cikáni, bezdomovci a obecně chudina. Mám zkušenost, že příliš mnoho starých lidí na ulicích zahubí turistický ruch. Ať si zůstanou třeba na Borech nebo Doubravce, ale centrum Plzně - evropského hlavního města kultury 2015 - musí být reprezentativní. Neplatím daně od toho, abych se tu denně koukal na dědky, cikány a bezdomovce na lavičkách a v MHD.

Od: Správce
Datum: 24. 01. 2014 08:23

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Vyměšování je ze své podstaty inkluzivní. Potřeba vyměšovat se týká všech, bez rozdílu. A právě takový by měl být i veřejný prostor. Mně se také chce zvracet ze "slušných Čechů", nicméně nepožaduji, aby vyklidili město nebo z něj byli vyklizeni. Jak zpívá mistr Záviš: "Chcalo se, chčije a chcát bude, chcanky jsou světlé, žluté, rudé...". Přeji vám pěkný den, pane Mašáte. Kamen Greška

Od: Správce
Datum: 24. 01. 2014 03:57

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Pane Mašáte, děkujeme za fundované poučení i za nápaditý tip, je vidět, že máte vhled a cit pro veřejný prostor, ať se Vám daří!

Od: Petra Burzová
Datum: 24. 01. 2014 03:53

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Dobrý den, rád bych upozornil na to, že nedostatek toalet v centru města je jen malým problémem vedle toho, že Plzeň je město špíny, bezdomovectví a cikánů. Vzhledem tomu že se starým lidem rozvíjí pocity strachu více než například třicátníkům či čtyřicátníkům, těžko tím, že uděláte na každém rohu toaletu, přilákáte tyto lidi do centra. Nemluvě o tom, že v každé restauraci či hospodě by neměl být problém po domluvě s personálem vykonat potřebu a případně zaplatit pětikorunu. Nicméně mám pro Vás dobrý tip. Jako místo nejvhodnější pro zbudování toalet v centru města se mi jeví prázdný prostor po bývalém kulturním domě. Hned vedle veřejných záchodků si tam můžeme postavit stánek s pívem a klobásami. Myslím, že ten pozemek za pár šupů si toto využití plně zasluhuje. S úctou Josef Mašát.

Od: Správce
Datum: 24. 01. 2014 12:51

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Toto by mohlo být místo pro sdílení příběhů o patáliích a šlamastykách spjatých s vyměšováním (nejen v Plzni). Takové pisstorytelling...

Od: Správce
Datum: 22. 01. 2014 11:50