Bolevecký statek – jak oživit jedinečnou památku? (120)

Autor podnětu

Vojtěch Kouba

Kategorie

Mám nápad

Ročník

2013-2014

Městský obvod

MO Plzeň 1

Vloženo

18. 01. 2014

Bodů

13

Ani ne tak podnět, jako otázka: Bolevecký statek U Matoušů je už 5 let Národní kulturní památkou, nyní už ve vlastnictví státu a správě NPÚ, který chystá jeho otevření. Je možné ho nějak, alespoň jednorázově, více využít v projektu EHMK?
Mimořádné místo, které má neuvěřitelný potenciál, a přesto o něm pořád ví jenom málokdo. Možná, že odborníci jsou skoro radši – vždyť nejcennější jsou tady gotické portály ve sklepě, na které se radši nemá ani dýchat. Ale pokud bychom dokázali uchránit památkové hodnoty – jak tohle fascinující místo rozpohybovat tak, aby to využití nebylo nudné, anebo naopak kýčovité a trapné a sloužilo lidem i tomu místu?
A ještě jinak: existuje v Plzni někdo, kdo by byl schopný a ochotný tohle celé zaštítit? Někdo jako Ladislav Lábek, který si vydupal záchranu Gerlachovského domu a dokázal mu najít využití v nové době. Dnes historické domy nebouráme – ale před očima nám mizí venkovský, tradiční způsob života. Jak ze statku a z celé návsi udělat místo, kam mohou zajít ti, kdo chtějí najít vesnici uprostřed města?

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

Návrh řešení existuje - statek má být přestavěný, otevřený a využívaný. Doufejme, že to bude k prospěchu celému místu. Jak ale zajistit, aby se z místa nestalo obvyklé české muzeum starého střihu - plastové figuríny navlečené do krojů, tabulky a cedule, sem tam nějaká slepice za plastovým ohradníkem, umělý skanzen. Bolevecká náves je nádherná v tom, že je živá, současná!
Tradiční kulturu Plzeňska představuje dnes návštěvníkům Národopisné muzeum na náměstí, Muzeum loutek taky tam a statek Lüftnerka v zoo - stavebně nijak mimořádný, ale s dobrým vedením. Bolevecký statek by je všechny mohl strčit do kapsy - ale nejlepší by bylo, aby tato a další podobná místa spíše spolupracovala.
Že se na Bolevecké návsi nekoná plzeňský folklórní festival, mě překvapuje už dlouho. Jak ale tohle fascinující místo využít v rámci EHMK? Jak navázat na autentickou, kvalitní a přitom naší, místní tradici? Co z lidové kultury Plzeňska je živé i dnes? Jistě jen málo, ale něco přece - jinak by bylo jedno, že Boleveckou náves nepohltilo sídliště.
Bylo by skvělé, kdyby se podařilo vytvořit ze statku U Matoušů reprezentativní místo lidové kultury celého Plzeňska a udělat to s respektem k tradici a přitom moderním, otevřeným a obecně přínosným způsobem.