Osvobození racků (255)

Autor podnětu

Pavel Cvrček

Kategorie

Mám nápad a pomůžu s ním

Ročník

2015-2016

Městský obvod

Celá plzeň, MO Plzeň 4

Vloženo

23. 02. 2016

Bodů

12

Ve skladu Správy veřejného statku města Plzně na Doubravce se nachází dílo “Letící racci” z 60. let od Slavoje Nejdla. Původně bylo umístěno na Masarykově náměstí, odkud bylo na začátku 90. let přesunuto do jednoho z vnitrobloků v ulici Karla Steinera na Zadních Skvrňanech. V rámci jeho revitalizace bylo dílo před pár lety odstraněno do depozitu.

Slavoj Nejdl je autorem Památníku bojovníků a obětí válek na náměstí Míru, které lze považovat za jednu z nejvýznamnějších veřejných realizací své doby v Plzni. Dílo “Letící racci” představuje také v rámci lokality města pojetím, tématem i použitým materiálem výjimečný objekt (ačkoliv kovové plastiky vodního ptactva vznikaly v galerijní tvorbě i ve veřejném prostoru jiných Českých a Slovenských měst v hojné míře). Osud díla takového autora, jakým byl Slavoj Nejdl, by neměla být městu lhostejná.

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

Rádi bychom za projekt Křížky a vetřelci ve spolupráci s úřady nalezli nové místo v Plzni, kam by se dalo dílo umístit. Současné umístění ve skladišti se nám zdá nedůstojné. Dílo je poškozeno, před jeho opětovným umístěním by tak byla potřeba jeho oprava.

JAK SE ZAPOJÍTE

Pomůžeme s vytipováním nové lokality a administrativou s tím spojenou.