Soukromý: Obnova plovárny na řece Radbuze (69)

Autor podnětu

Lukáš Mácha

Kategorie

Mám nápad

Ročník

2012-2013

Městský obvod

MO Plzeň 3

Vloženo

27. 02. 2013

Bodů

105

O tom, že lidové plovárny byly součástí každodenního života plzeňanů není pochyb. Na čtyřech plzeňských řekách se jich v historii objevilo několik. Ne řece Radbuze v Doudlevcích vznikly v jednom místě hned dvě. Jedna lidová a druhá vojenská. Lidová plovárna byla poměrně rozlehlá a nacházela se v zákrutu řeky Radbuzy blízko pod Fodermayerovým ústavem. Hned u ní byla k dispozici i letní restaurace a půjčovna loděk. Vojenská plovárna byla dále po proudu řeky v místech kde později vznikl zárodek plzeňské zoologické zahrady „IRIS“. Pozůstatky po lidové plovárně jsou znatelné i dnes. Budova kde bývala letní restarace stojí a využívá ji Centrum protidrogové prevence a terapie, o.p.s. – oddělení programu následné péče. Přístup k vodě je upraven schody a stěna zpěvněná žulovými kvádry, chybí jen dřevěné můstky vedoucí do řeky a zkultivování okolního prostoru a dna řeky jako takové.

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

V zmíněných místech podél řeky Radbuzy je hojně využívaná vycházková cesta pro pěší a cyklisty vedoucí po obou březích od centra Plzně až k Plzni - Doudlevcům. Plovárna je přibližně uprostřed této trasy. Proto by bylo pěkné kdyby se místo otevřelo světu a navrátila se mu zaniklá sláva hojně využívaného plovárenského střediska.

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

[…] plovárny na řece Radbuze“ je vítězný podnět Majáku Plzně v otevřené výzvě Pěstuj prostor 2012/2013. V návaznosti na tento podnět […]

Od: Neznámý autor
Datum: 29. 03. 2015 12:37

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Příšerný prostor-pustina.

Od: Ing. Milan Paleček
Datum: 12. 03. 2015 05:32

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

výborný nápad, a zas ne tak finančně náročný a klidně by si ho mohl vzít na starost, když už ne město, tak soukromník ...

Od: Mgr. Ondřej Klekner
Datum: 01. 03. 2013 11:03

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Byl jsem se v techto místech nedávno projít a pro začátek by stačilo podél těchto chodníků pozbírat nepořádek, je to hrůza. Jinak bych souhlasil s tímto návrhem a přeji tomuto nápadu hodně štěstí.

Od: Správce
Datum: 28. 02. 2013 10:13

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Hodila by se do těchto míst i půjčovna lodiček a šlapadel. Také by bylo fajn udělat zde nějaká mola na opalování, využít stávající kamenné terasy. Zřídit zde občerstvení ve stylu jezu u Hradiště. Na koupání bych to moc neviděl, ale jako výletní místo Plzeňanů by to bylo moc fajn.

Od: Správce
Datum: 28. 02. 2013 12:27