JuPS – Jurta Plzeňská Sauna (234)

Autor podnětu

JuPS

Kategorie

Chci pěstovat veřejný prostor

Ročník

2014-2015

Městský obvod

MO Plzeň 1

Vloženo

28. 02. 2015

Bodů

27

Cílem projektu je vytvoření a provozování sauny v jurtě, která je umístěná ve veřejném prostoru. Zájemcům o saunování se tak nabídne možnost se setkávat v přírodě a přesto v dosahu města. Okolí jurty poskytne možnost venkovního koupání po vzoru klasických finských saun, což v Plzni chybí. Projekt v podobě jurty přináší do Plzně určitou exotiku. K tomu navíc útulná atmosféra kruhového prostoru a krbových kamen podněcuje k pěstování zdravého životního stylu, kterým saunování bezesporu je. Zvýší se také atraktivnost Boleveckých rybníků, které poslouží Plzeňanům jako rekreační cíl i v zimním půlroce.
Jurta je postavená pouze z přírodních materiálů a nezatěžuje tak životní prostředí. Stojí na pilířích a je snadno rozebíralelná a přenositelná, takže se dá postavit pouze na zimní půlrok, aniž by po sobě na jaře zanechala jakékoli stopy.

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

Snahou projektu je nabídnout veřejnosti relaxaci v přírodě, ale přesto s pocitem posezení u útulného teplého „domácího krbu“. Došlo by k užitečnému využití místa, které jinak přes zimu zůstává bez povšimnutí. Nabízí se prostor nudapláže u Velkého rybníka, který leží v ústraní vzdálen od cesty. Další možnosti jsou: areál kempu Ostende, nebo loděnice – oba v zimě nevyužívané. Způsob realizace: Finská sauna v jurtě evropského typu. Kapacita sauny max. 6 lidí. Součástí by byl internetový portál s kalendářem, zobrazujícím obsazenost. Portál by sloužil zároveň pro objednání jednotlivých skupin. Snahou je dosáhnout co nejnižších provozních nákladů. Zejména provozem bez stále přítomné obsluhy. Vybavení bude záležet na umístění jurty – dostupnosti energií. V případě umístění na místě letní nudapláže, bez možnosti se napojit na přívod el. energie, se počítá s vytápěním pomocí kamen na dřevo. Obsluha by zatopila před zahájením provozu a zkontrolovala vše na konci dne. Lidé by se v průběhu saunování starali o kamna sami. V případě napojení na přívod el. energie by bylo vše jednodušší. V dnešní době není problém vše obsluhovat na dálku.