Chybějící přechody na Slovanské (38)

Autor podnětu

Marek Sivák

Kategorie

Mám nápad

Ročník

2012-2013

Městský obvod

MO Plzeň 2 - Slovany

Vloženo

14. 02. 2013

Bodů

19

Dalo by se říci, že přechody pro chodce jsou kamenem úrazu Plzně. Buď se místo nich budují rozsáhlá podzemní díla, nebo úplně chybí. Dokonce i tak „městsky“ pojatá a fungující třída jako Slovanská trpí jejich nedostatkem. A tak lidem na nákupech i při cestě na tramvajovou zastávku (např. Jedlová) nezbývá, než si zaskotačit v provozu. To, co mladým může připadat jako adrenalin, znepříjemňuje seniorům i rodičům s dětmi život a navíc to oddaluje obchody na „odvrácené“ straně. Jak je vidět na dalších obrázcích, přechody umí namalovat i na mnohaproudých newyorských silnicích. Mohli bychom se tím inspirovat. (Obr. 2: http://www.flickr.com/photos/thusihaveseen/1457020554) (Obr. 3: http://www.flickr.com/photos/johanwieland/5026499085)

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

Vytipovat nejvhodnější místa pro přechody a realizovat je. Vhodná místa: u zastávek MHD, u frekventovaných veřejných prostranství, budov a obchodů. Stačí chvíli stát na ulici a pozorovat, kde lidé přebíhají mezi auty. Pokud mají o 10 metrů dále přechod, je to jejich sport. Pokud by si ale museli zajít 100 metrů tam a 100 metrů zpátky, pak je to zcela pochopitelný a nepříjemný risk. Pro automobil znamená přibrzdění na přechodu několik vteřin, pro chodce cesta oklikou několik minut. Chodec si také spíše nakoupí v okolních obchodech. A do centra města se vejde o něco více chodců než automobilů, tedy bychom je měli podporovat. Přesto jsou stále ještě v druhé linii.

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Plně souhlasím. Nejenom přechody, ale neskutečné je hlavně to, že přechody nemají ani vyznačenou "zebru", což je standard i poslední vesnice. To asi někdo podal zlepšovací návrh, jak ušetřit barvu. O osvětlení přechodového pásu už ani nemluvím - kupodivu jsou na podstatně méně frekventované Částkově ulici - ale zase už ne na neviditelném životu nebezpečném přechodu těsně před kruhovým objezdem u Galerie Slovany. A to už vůbec nemluvím o neoznačení domů a ulic jednotnými smaltovanými cedulemi. Ty různě "doma" vyráběné plastové a lepené fóliové (cca o 1/3 levnější) mají životnost asi tak 50x kratší než smaltované (viz. cedule přímo na budově ÚMO 2 naproti Galerie Slovany !!!) . Zase - standard pomalu každé vesnice, nově např. v Jesenici. A když už jsou označené, tak cedulemi různého provedení a autorů s různými přemalovávanými nesmysly na nich. Viz Slovanská tř. a přilehlé ulice. Stačí si tuto oblast projít, ale to je vlastně v celé Plzni. Takže když hledáte ulici určitého jména, tak podle jména zastávky na jízdním řádu tramvaje a to ještě těžko. Takže orientační katastrofa. Milan Paleček

Od: Ing. Milan Paleček
Datum: 12. 03. 2015 05:12