Speciální výzva: Schody pro Plzeň

# architektura, otevřená výzva, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo10. 11. 2012

Text Správce systému

Hledejte s námi místo, do kterého vnese život nové schodiště! Program Pěstuj prostor vyhlašuje speciální výzvu s názvem Schody pro Plzeň, do které mohou lidé sami zasílat tipy na místa ve městě, kde by se vyjímalo skvostné schodiště.

Každé větší a kulturní město má své slavné schody, ať už jsou to Španělské schody v Římě, Potěmkinovy schody v Oděse, Selarónovy schody v Riu de Janeiru, schody na Montmarteru… V Praze známe např. Zámecké schody, Nuselské schody, Letenské schody a další. Schody bývají přímé, točité, dlouhé, široké, amfiteatrální, visuté – prostě jakékoliv tvaru a konstrukce.

Plzeň, ač je městem s několika kopci a značným převýšením, žádné slavné schody nemá. Nikdo si tu nedává sraz na schodech ani nepije na schodech horkou kávu. Schody nemusí být prastaré, již zmíněné Selarónovy schody se staly slavnými teprve před patnácti lety, poté, co je místní malíř oblepil barevnými dlaždicemi. Pomohl tak přitáhnout návštěvníky z jiných čtvrtí i turisty a změnit pověst v té době nebezpečné části Ria.

Své návrhy na umístění schodů mohou Plzeňané posílat do konce února příštího roku prostřednictvím portálu www.verejnyprostorvplzni.cz nebo poštou na adresu Plzeň 2015, o.p.s., Pražská 19, 301 00 Plzeň. Pomocí formuláře Přidat podnět vytipujte místo, které si dle Vás zaslouží nové schodiště. Důležité je, aby schody sloužily nejen k chození, ale hlavně k obývání (jde o tzv. obytné schodiště) – odpočinku, konverzaci, jako přístup k řece, k hraní, cyklistice nebo pro pořádání koncertů na schodech. Lze tipovat jak zcela nová místa, na kterých žádné schodiště není, tak i existující schodiště, které ovšem dnes funguje jen jako komunikace a zasloužilo by si stát se něčím více.

Do názvu podnětu nezapomeňte uvést slovo schody nebo schodiště. V popisu podnětu uveďte, proč si myslíte, že je Vámi vybrané místo pro schody nejlepší a jakým způsobem bude dle Vás schodiště využíváno.

Jak vznikla výzva Schody pro Plzeň? „Téma schodů se naším novým komunitním programem Pěstuj prostor prolínalo od začátku. Při prezentacích jsme jako jeden z nejúspěšnějších příkladů projektu Městské zásahy ukazovali obytné schodiště v Brně,které nejen zkrátí cestu, ale ještě vytvoří místo k odpočinku s hezkým výhledem,“ vysvětluje Marek Sivák z týmu Plzeň 2015, který výzvu vyhlašuje.

Absenci schodů v Plzni vnímá i ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Ing. Irena Vostracká. Na myšlenku, že každé velké město má své ‚Španělské schody‘ ji přivedla její přítelkyně při posezení v jedné z plzeňských kaváren. „Od té doby vidím schody na každém rohu. Výborné místo je např. na Anglickém nábřeží, kde by propojily ulici s náplavkou,“ říká Irena Vostracká. To potvrdily v roce 2010 i projekty studentů z liberecké Fakulty umění a architektury. Několik návrhů se také ve stejné době objevilo v architektonické soutěži na tento prostor. Reálné snahy schody na náplavku vybudovat zatím ztroskotaly. A to na problému se zúžením průtoku říčního koryta v době záplav i kvůli přísné památkové ochraně kyklopského zdiva nábřeží. „V Plzni je ale určitě mnoho dalších míst, kterým by ´Plzeňské schody´ slušely,“ dodává Vostracká.

Použité fotografie Creative Commons (kliknutím přejdete na originál): titulní foto, foto 1, foto 2, foto 3, foto 4, foto 5, foto 6, foto 7, foto 8.

Autor článku a fotografií 9 a 10: Marek Sivák, Mirka Reifová.