Skočte si na Náplavku k světu, začíná žít! Po loňské povodni přišla druhá šance dostat se blíže k řece – a když bude Plzni přát štěstí, nebude poslední.

# Příspěvek bez tagů

Vloženo03. 06. 2014

Text Správce systému

V neděli 1. června 2014 začal v bývalém kině Hvězda třítýdenní multižánrový festival Náplavka k světu. Zahájení se neočekávaně konalo „na suchu“, neboť řeka do poslední chvíle hrozila zaplavením náplavky. Naštěstí se tak úplně nestalo a již v těchto dnech je pro Plzeňany připravena nová odpočinková zóna u vody v centru města. Zbrusu nový festival přináší všem návštěvníkům v období od 1. do 22. června nejen zvelebenou centrální náplavku podél řeky Radbuzy, ale i pestrý kulturní program pro nejmenší i dospělé.

Program festivalu.

Slunce, pláž, lehátka… Letos na druhý pokus – a o fous. Vypadá to, že plzeňská Radbuza nemá publikum ráda, alespoň ne v jarních měsících. Ač býval červen v Plzni dle vyjádření hydrologů jedním z nejpříznivějších měsíců, kdy nehrozila povodeň, poslední dva roky ukázaly, že klima se mění a na staré pravdy již nelze spoléhat. Díky občanskému sdružení k světu., Plzni 2015, o.p.s. a dalším partnerům se Plzeň konečně přiblíží ke své nejcentrálnější řece, ke které se za poslední roky snažila dostat již několikrát.

K NÁPLAVCE V PRŮBĚHU ČASU:

Jak je patrné z dobových fotografií a dokumentů, Plzeňané měli volný přístup k Radbuze až do 20. let 20. století. Využívali ji k lecčemu – od koupání přes plavení koní až po řemeslné činnosti a získávání vody a energie. Přibližně pod dnešní Komerční bankou, kde se letošní festival odehrává, byla až do roku 1910 říční plovárna. Není tedy pravdou, že se obyvatelé řeky vždy stranili a že koupání v ní nebylo populární. Nicméně na konci 19. století postihla Plzeň ničivá povodeň a od té doby se město připravovalo na regulaci řeky. Mezi lety 1921-23 byly budovány vysoké nábřežní zdi v centrální části města, zatímco plovárna již fungovala přesunuta proti proudu za Piettovou papírnou. Bohužel tehdejší stavitelé na přístup k řece zapomněli (nebo ho cíleně nevybudovali) a tak nastalo období devadesáti let, kdy na centrální náplavku chodili jenom rybáři a údržbáři.

To se Plzeňané snažili několikrát změnit. Např. architektonické studio AVE architekt a.s. navrhlo v rámci studie nábřeží z roku 2005 schody, které vedly na náplavku z vyhlídkového mola; Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (ÚKRMP) se řekou Radbuzou zabýval během projektu REURIS; v architektonické soutěži Anglické nábřeží na úpravu místa před Komerční bankou z roku 2009 se objevil tunel vedoucí pod silnicí na náplavku; o zpřístupnění náplavky opakovaně mluvily místní iniciativy. V roce 2012 se začaly spojovat vize odborníků, přání občanů i pohled zástupců městských organizací do společného průsečíku. Znovu se rozpoutala diskuse o zpřístupnění náplavky. Poté, co se v komunitním programu Pěstuj prostor objevil nebývalý počet „říčních podnětů“, z nichž se řada týkala právě centrální náplavky, odhodlala se Plzeň 2015, o.p.s. za podpory ÚKRMP k odvážnému kroku – postavit „na zkoušku“ dočasné schody na náplavku.

Po několika měsících jednání a příprav se podařilo zajistit veškerá potřebná povolení a dojednat instalaci speciálního 6 metrů širokého tribunového schodiště, které by sloužilo jako přístupová cesta i jako hlediště a jeviště. Na nábřeží se přesunul Den Meliny Mercouri a občanské sdružení k světu. připravilo nabitý víkendový program. Tři dny před instalací schodiště ale přišla povodeň, která držela náplavku pod vodou skoro dva týdny a na dlouhý čas zajistila její podmáčenost. Oživení náplavky se tedy odložilo, aby o rok později převzalo otěže právě občanské sdružení k světu., které za finanční a odborné pomoci Plzně 2015, o.p.s. na náplavce pořádá kulturní festival. Náplavka ale hýbe Plzní i na dalších stranách – Útvar koncepce a rozvoje zadal novou studii jejího zpřístupnění pomocí trvalého schodiště. Pokud budou mít Plzeňané štěstí, budou již brzy moci trvale relaxovat v klidném útočišti koryta řeky Radbuzy! A ještě před tím nesmí zapomenout využít šanci, kterou jim skýtá Náplavka k světu.

FESTIVAL NÁPLAVKA K SVĚTU:

Návštěvník zažije během festivalu od všeho něco – pohybové divadlo, vizuální umění, video projekce, koncerty, jarmarky, půjčovnu lodiček a koloběžek, kavárnu na břehu řeky, akrobaty na mostě, módní přehlídky a u Wilsonova mostu vedle bývalého domu Inwest třeba i duhovou fontánu! Organizátoři festivalu neusilují pouze o nabídku kvalitního kulturního programu, ale také o celkové oživení a úpravu středové části náplavky, kterou chtějí představit jako příjemné místo pro relaxaci a aktivní odpočinek. Této představě se přibližují dodáním speciálně navrženého mobiliáře pro náplavku, který vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Zabezpečit snadnější přístup na travnatý břeh Radbuzy mají schody umístěné v blízkosti lávky u Západočeského muzea v Plzni a zajistit pohodlné procházky všech příchozích na náplavce zas chodníček, na který se složila široká veřejnost částkou 33 000 Kč na platformě Everfund, která je projektem Plzně 2015. Díky partnerství s Plzní 2015 se dostalo projektu Náplavka k světu. významné podpory, na základě které bude možné vytvořit z celé vize udržitelný projekt: „První společné plány na oživení náplavky jsme začali se sdružením k světu. řešit už před třemi roky. Je to sen mnoha obyvatel, který se opakovaně objevuje i v naší výzvě Pěstuj prostor. Lidé chtějí řeku využívat k aktivnímu odpočinku i kulturním akcím a my jim to chceme splnit. V loňském roce nám sice velká voda neumožnila instalaci schodů k řece v rámci Dne Meliny Mercouri, ale naštěstí neodnesla myšlenku a odhodlání dalších organizátorů břeh řeky zpřístupnit a proměnit v místo, kde mohou Plzeňané trávit letní dny. Festival Náplavka k světu. by se měl stát jednou z živých částí programu Evropského hlavního města kultury v roce 2015,“ přibližuje Mirka Reifová z týmu Plzeň 2015 a připojuje pozvánku: „Náplavce bude věnovaná také sobotní komentovaná procházka „Paměti nábřeží“, na které se účastníci dovědí o historii budov u řeky – Sokolovny, bývalých lázní a někdejším Domu kultury Inwest; o bývalých i budoucích plánech na využití náplavky. Sraz je v 10 hodin u řeky pod Wilsonovým mostem, případně nahoře u mostu, kdyby byla řeka rozvodněná.“

Pohled na plzeňskou náplavku v centru města.
Na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit během třítýdenního festivalu Náplavka k světu.? „Celý festival bude zahájen již tuto neděli a na své si přijdou jak děti, tak i dospělí. V den zahájení je v nabídce půjčovna lodiček a koloběžek, loutková divadla, představení Tance Praha, v 19:00 hodin se uskuteční koncert Clarinet Factory a následovat bude afterparty přímo na náplavce. Hned další den odstartují Ozvěny na vodě, které nabídnou celkem šest filmů během šesti dnů. Nebude chybět ani náplavkový provazochodec a následující dny proběhne piknik se vším všudy, dva jarmarky s nabídkou autorské módy, šperků a dalších designových věcí,” vyjmenovává Irena Velichová, koordinátorka projektu, a pokračuje: „Pohodová neděle 8. června se ponese v duchu her, lodiček, pohádek, knížek a akrobacie. Svých pár dnů si na náplavce užijí také studenti Sutnarky, kteří mají připravené výstavy, umělecké instalace a workshopy pro veřejnost. Pro gurmány nabízíme trhy s delikatesami malých místních bister, a to o víkendu 14. a 15. června. Na náplavce to rozproudí popová skupina Toxique 18. června a na slavnostním ukončení 22. 6 zahrají zase Jazz Cookies Combo. Mezitím se návštěvníci mohou oddat autorským čtením, tanečním rozcvičkám (vždy v sobotu od 11 hodin) a dalšímu. Ke slovu přijde také L’ATELIER AUTOMATIQUE, multifunkční portrétovací stroj a poslední den festivalu se příchozí mohou těšit na skvělé vystoupení Cirkusu TeTy, jehož artisté předvedou závěsnou akrobacii přímo na mostu. Je třeba podotknout, že vstup na celý festival a jeho akce je zadarmo!” dodává Irena Velichová. Detailní program naleznou zájemci na webových stránkách naplavka.ksvetu.cz.

Mapa náplavky
(A) Bar k světu, (B) Stage, (C) Open Air Kino, (D) Půjčovna koloběžek a lodiček

Každý může podpořit festival už jen tím, že se půjde na náplavku podívat, projde se podél řeky, vychutná si příjemné prostředí a vyjádří tak, že o plzeňskou náplavku stojí. Otevřené jsou dveře také dobrovolníkům, kteří mohou na místě pomoci s přípravou stage, s vítáním hostů či s organizací na místě. Finančně je možné přispět koupí náplavkových triček, tílek či mikin buď přímo na náplavce, či v kamenné prodejně ZOOT v Pražské ulici či na e-shopu ZOOT. Na místě bude také Bar k světu., jehož výdělky získané z prodeje nápojů a občerstvení budou vkládány zpět do aktivit sdružení k světu. V neposlední řadě se mohou lidé zapojit do výzvy, v rámci které mohou na náplavce vystavit a prodávat svoji tvorbu a produkty na designových jarmarcích či farmářských trzích.

Náplavková kolekce, která vznikla díky spolupráci se ZOOT
Voda k náplavce bezesporu patří. I když je jí momentálně více, než by si kdokoliv přál, plány festivalu Náplavka k světu. to nezkazí. V záloze je totiž hned několik variant, jak se s nepříznivým počasím vypořádat. Pokud travnaté části náplavky budou podmáčené natolik, že nebude vhodné program realizovat na původním místě, aktivity daného dne se uskuteční v zóně „C“ – pod mostem u sokolovny. V případě, že déšť nebo nedostačující technické zázemí znemožní i tuto variantu, program se v celé šíři přesune na místo jen pár kroků od nábřeží, a to do bývalého kina Hvězda v Pražské ulici. „Situaci sledujeme a jsme ve spojení se státním podnikem Povodí Vltavy,“ říká šéf občanského sdružení k světu. Jakub Mareš. Veřejnost tak bude vždy včas informována o aktuálním dění a případných změnách programu prostřednictvím Facebooku a webových stránek www.naplavka.ksvetu.cz. I když se kvůli divoké vodě instalace chodníčku a půjčovna lodiček nejspíše opozdí, zbytek programu by měl proběhnout bez dalších větších změn.

Fotografie pořízené z natáčení spotu pro náplavku. Videoklip bude zveřejněn již brzy!
Celý tým projektu pevně věří, že se letošní první ročník festivalu Náplavka k světu. vydaří tak, aby se z této akce stala nejen událost tradiční, ale aby si lidé na plzeňskou náplavku zvykli chodit po celý rok a aby celý festival byl jakousi třešničkou na dortu. V závěru stačí jen dodat: „Skočte si na Náplavku k světu, začíná žít!“

Odkazy:
Web Náplavka k světu.
Procházka po náplavce „Paměti nábřeží“
Projekt Řeka ve městě