Program kontejneru Centrum architektury

# Příspěvek bez tagů

Vloženo17. 05. 2013

Text Správce systému

Součástí ojedinělého festivalu Kontejnery k světu, oživujícího veřejný prostor Plzni, Praze, Brně, Ostravě a dalších městech, je také Centrum architektury, umístěné v kontejneru číslo 17 na Chodském náměstí. Centrum architektury se otevřelo v úterý 14. května v 18 hodin podvečerní akcí Generace 70s, věnovanou plzeňským architektům mladší generace. Svoji práci ve čtvrthodinových prezentacích představilo půltuctu architektů, vesměs třicátníků, včetně několika držitelů ocenění Stavba roku Plzeňského kraje a dalších cen.

Sobotou 18. května odstartují tři intenzivní týdny programu. Od 10 hodin toho dne se v kontejneru a přilehlém veřejném prostoru uskuteční lehátkový workshop, určený široké veřejnosti. Každý z příchozích si bude moci vyrobit „své” lehátko, které pak během Dní Meliny Mercouri potká na náplavce řeky Radbuzy u Anglického nábřeží, nebo na dalších plzeňských akcích. Na sobotní workshop, který potrvá do 18.30, naváže od 19.30 odpočinek během večera s architekty hudebníky. V jeho průběhu představí svůj minimalistický hudební set architekt a hudebník Ivan Palacký, známý koncertováním se skupinou Sledě, živé sledě.

Hned v pondělí 20. května v 17 hodin bude v kontejneru zahájena výstava ZAPÁLENÍ | PLZEŇ | 2002–2012, která ve formě dvou paralelních projekcí představí dějiny Plzně posledních deseti let podle Zapálených. (Výstava bude přístupná od 21. května do 7. června ve všední dny vždy od 13 do 18 hodin.) V 18 hodin téhož dne vystoupí vedoucí Sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni a editor nedávno vydané publikace Průvodce architekturou města od počátku 19. století Petr Domanický s přednáškou Urbanistický vývoj Plzně v posledním století.

Další přednáška se uskuteční v úterý 21. května v 18 hodin, kdy o modulární architektuře promluví autoři knihy I [love] Module Jaroslav Sládeček, šéfredaktor portálu earch.cz, a Martin Hart. Ve čtvrtek 23. května obsadí kontejner iuch architektura Idy Čapounové a Jakuba Chuchlíka. Mladí architekti, čerství spoludržitelé jedné z cen Grand Prix architektů 2013, se vedle prezentace své tvorby dotknou i aktivit týkajících se veřejného prostoru (platformy re: a Městských zásahů Jablonec 2013).

V pondělí 27. května zavítají do Centra architektury další mimoplzeňští hosté – členové sdružení 4AM/Fórum pro architekturu a média, kteří od 18 hodin představí soubor nových přístupů k městskému prostoru, architektuře a novým médiím v čele s projektem MÉDIUM:VÝSTAVA – Nové koncepty ve vystavování architektury. Úterý 28. května bude věnováno urbánním strategiím a městskému plánování – diskusní večer na toto téma povede od 18 hodin Lucie Stejskalová, autorka projektu Myslet město, jehož výstavní část je od 17. května k vidění v pražské Galerii VŠUP. Ve čtvrtek 30. května v 18 hodin se do kontejneru číslo 17 vrátí známý plzeňský architekt Jiří Zábran s přednáškou átriák.

Další víkendovou akcí bude v sobotu 1. června (symbolicky na Den dětí) odpolední architektonický workshop s dětmi a pro děti Architekt Domů Tatínek architektů Aleše Hamhaltera a Kristýny Staré. Svůj vztah k městu se děti pokusí navázat prostorovou „hrou na urbanismus“. Workshop, probíhajcí od 15 do 18 hodin, je určený široké „rodinné“ veřejnosti – tím spíše, že sobotní večer bude věnovaný filmu, konkrétně dokumentu Garyho Hustwita Urbanized, který zkoumá širokou škálu urbanistických projektů ve dvanáctce měst napříč celou planetou.

Program Centra architektury vyvrcholí během prvního Dne Meliny Mercouri 8. června zvláštním vydáním studentské akce Visual Manual. Tento plzeňský „speciál“ od 20 hodin představí desítku (nejen) místních architektonických nadějí, které v obvyklém desetiminutovém rozsahu odprezentují svoji tvorbu. Definitivní tečka za bohatým architektonickým programem bude napsána již mimo prostory kontejneru – ve 22.30 začne v plzeňském Anděl Music Baru „vizuálně-manuální“ afterparty.

Kompletní program Centra architektury je k dispozici také na facebooku.
Na facebooku jsou také aktualizované informace k celému festivalu, který pořádá sdružení k světu, o. s.
Oficiální stránka Kontejnery k světu zde.

Text: Petr Klíma.