Na Roudné odhalí připomínku osady Amerika od sochaře Kurta Gebauera

# komunitní akce, Prameny na Roudné, veřejný prostor

Vloženo10. 04. 2019

Text Správce systému

Okolí Pramenů na Roudné zvelebují místní již několik let. Loni s podporou spolku Pěstuj prostor a díky daru pivovaru Gambrinus zapojili do jeho rozvoje i sochaře Kurta Gebauera. Společně upravili koryto pramenů a vytvořili připomínku osady Amerika, která zde v minulosti stávala. Její odhalení proběhne v sobotu 27. dubna od 16 hod.

Prameny na Roudné – vzdušnou čarou  vzdálené necelé 2 km od hlavního náměstí, přesto však pro řadu Plzeňanů neznámé. „Toto místo je v historii Plzně velmi významné – v minulosti prostřednictvím unikátního gravitačního vodovodu zásobovalo pitnou vodou centrum města. Na počátku 20. století tuto funkci ztratilo, vodu z Pramenů však i nadále využívali obyvatelé přilehlé osady Amerika. Ta byla postižena bombardováním za 2. světové války a zcela zanikla při stavbě fakultní nemocnice,“ říká Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor, jenž místním se zvelebováním Pramenů dlouhodobě pomáhá.

„Další rozvoj okolí studánek zvolili Plzeňané ze tří plzeňských projektů prostřednictvím hlasování v Gambrinus tramvaji. Pivovar Gambrinus tak na něj věnoval 100 000 Kč“, vysvětluje Radim Krupka, zástupce marketingu Gambrinus. Po skončení hlasování spolek Pěstuj prostor uspořádal setkání s aktivními Roudeňany, ze kterého vzešly podněty na to, co by mohlo u Pramenů vzniknout. Z řady zajímavých nápadů byly pro loňskou realizaci vybrány drobné úpravy koryta pramenů a vytvoření připomínky zaniklé osady Amerika. „Vedle toho také ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU vznikla minibrožura s ilustrovanými pověstmi od Pramenů,“ dodává Hašlová.

Oficiální odhalení díla „Amerika“ a křest brožury  proběhne v sobotu 27. dubna od 16 hodin během akce Objevení (se) Ameriky. „Návštěvníci se mohou těšit i na zajímavý doprovodný program – roudenskou poezii, netradiční operu, vzpomínky pamětníků nebo koncert plzeňského hudebníka Jirky Muchy,“ zve Martina Seidlerová ze spolku Pěstuj prostor. Občerstvení bude pojato „sousedsky“ – pořadatelé návštěvníky vyzývají, aby přinesli něco na společný stůl. Na čepu bude novinka od Gambrinusu – Nepasterizovaná 11.

Program:
16.00 – básně z Roudné (nejen) o Americe / Hana Gerzanicová
16.30 – opera, jak jste ji ještě nezažili / Site-specific opera
17.00 – odhalení připomínky zaniklé osady Amerika navržené sochařem Kurtem Gebauerem, křest minibrožury „Strašidelné pověsti od Pramenů“
17.30 – vzpomínky na Ameriku / roudenští pamětníci
18.00 – tóny ze starého i nového světa / Jircha Mucha

Akci pořádá spolek Pěstuj prostor. Projekt podpořil pivovar Gambrinus, Ministerstvo kultury ČR, Městský obvod Plzeň 1, město Plzeň, klub Černá ovce a firmy Eurovia a BH Technika.