POST—INDUSTRIÁL: jaký je život po životě dvou plzeňských železničních stanic? Jaké změny se odehrávají na hlavním nádraží? Odpoví třetí díl série
# architektonické večery, architektura, diskuse, Moving Station, nádraží, Plzeň, post–industriál, přednádražní prostor, přednáška, průmyslová architektura, železniční uzel
Vloženo13. 10. 2016
Text Petr Klíma, Šárka Lorencová
Ve středu 19. října 2016 od 18:30 hod. se již potřetí sejdou příznivci architektury a plzeňského průmyslového dědictví, tentokrát v malém sále Moving Station, budovy někdejšího nádraží Plzeň – Jižní Předměstí. Tématem dalšího dílu přednáškového a diskusního cyklu POST—INDUSTRIÁL budou uskutečněné i probíhající úpravy železničních budov a areálů v Plzni, řeč se však stočí například i na demolici nákladového nádraží.
Datum: 19. 10. 2016
Čas: 18:30 hod.
Místo: Moving Station (malý sál), Koperníkova 56 / Most Ivana Magora Jirouse 2, Plzeň
————————
Hosté večera:
Karel Zoch – referent Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně
Roman Černík – umělecký ředitel Centra pro kulturní a sociální projekty Johan
Pavel Kocych – architekt, jednatel kanceláře Earchitekt
Ondřej Vohradský – vedoucí Úseku koncepce a dopravního inženýrství Správy veřejného statku města Plzně
Pavel Paidar – náměstek ředitele pro techniku Správy železniční dopravní cesty, Správa západ, oblast Plzeň
Helena Šimicová Dienstbierová – spoluzakladatelka iniciativy Plzeň zastávka (do diskuse)
————————
Událost na Facebooku
————————
Karel Zoch se v prvním příspěvku bude věnovat vývoji plzeňského železničního uzlu. Vybrané budovy přitom – coby městský památkář – přiblíží podrobněji.
Roman Černík představí dlouhodobé kulturní aktivity, kterými ožila nepoužívaná budova nádraží Plzeň – Jižní Předměstí již v roce 2000, pozdější spolupráci se společností Klotz, která dnešní Moving Station koupila, společnou cestu vedoucí k úspěšné žádosti o evropský grant a konečně i rekonstrukci stavby. Roman Černík se pokusí nastínit i to, jak se promítaly požadavky na nový provoz do zadání architektonických návrhů, jak se vyvíjela spolupráce s autory projektu a jaké jsou zkušenosti s ročním provozem adaptované budovy.
Pavel Kocych, architekt, který se nejvíce podepsal pod výslednou podobu Moving Station, bude hovořit o vývoji návrhu rekonstrukce, o možnostech, které mu poskytl omezený rozpočet stavby, o spolupráci s památkáři i o tom, zda a jak využil při navrhování kulturního centra s divadelním provozem své zkušenosti scénografa.
Ondřej Vohradský představí připravovanou proměnu prostranství před hlavním železničním nádražím v Plzni. Nádraží i jeho okolí se v minulosti již několikrát výrazně změnilo. Území severně od nádraží bylo v 80. letech plošně vybouráno a současná podoba této části města není uspokojivá. V příštích dvou letech by měly být provedeny hlavní dopravní investice, kterými jsou kromě rekonstrukce kolejiště a nástupišť též nové mosty přes Mikulášskou ulici, rozšíření komunikace pod nimi a nová úprava přednádražního prostoru. Severně od železniční stanice má vzniknout nový autobusový terminál. Všechny tyto stavby mají podle Ondřeje Vohradského usnadnit pohyb cestujících a chodců a zatraktivnit užívání veřejné dopravy; urbanistická a architektonická rehabilitace severního okolí nádraží však bude záležitostí dlouhodobou.
Pavel Paidar se ve svém vstupu zaměří na přípravu a rekonstrukci železničního uzlu Plzeň. Řeč bude mj. o podobě přístřešků na nástupištích, kiosků pro dispečery, podobě zastřešení výstupů z podchodů, výtahových šachet a dalších prvcích, které tvoří nedílnou součást veřejného prostoru; dojde i na téma výběru architektů a projektantů a možnost uspořádání architektonické soutěže.
Heleně Šimicové Dienstbierové budete moci v závěrečné diskusi položit otázku týkající se centra Plzeň zastávka – místa setkávání, kulturních akcí a uměleckých i komunitních aktivit.
Vstupné na akci je 50,- Kč, vstupenky je možné zakoupit na místě nebo na webech Plzeňské vstupenky a GoOut.cz. Poslední přednáška a diskuse z cyklu POST—INDUSTRIÁL s názvem Architektura chmele a sladu se bude konat ve středu 2. 11. 2016 od 18:30 hod. v restauraci Formanka v areálu Plzeňského Prazdroje.
————————
Sérií čtyř přednáškových večerů chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a s podporou města Plzně a Ministerstva kultury ČR.
————————
Titulní foto: Archiv Johan (AMP)