Porota vybrala v programu Pěstuj prostor nejzajímavější nápady

# Příspěvek bez tagů

Vloženo19. 02. 2014

Text Správce systému

Z více než stovky podnětů na zlepšení života v Plzni vybírala odborná porota druhého ročníku komunitní výzvy Pěstuj prostor ty nejzajímavější. Vybrané náměty, se kterými přišli sami Plzeňané, dostanou ve spolupráci se společností Plzeň 2015 šanci na realizování.

„Naším záměrem je, aby se lidé s námi podělili o nápady, jak vylepšit prostředí, ve kterém žijí. Část podnětů z 1. ročníku už se podařilo uskutečnit, například se za přispění dobrovolníků z celého světa a občanského sdružení Envic zušlechtila Zapomenutá zahrada poblíž Boleveckých kolejí. Jsme rádi, že i ve 2. ročníku se objevily velmi podnětné a mnohdy originální myšlenky,“ říká Marek Sivák ze společnosti Plzeň 2015, který má program Pěstuj prostor na starosti.

Zaslané podněty nejprve posoudí odborná porota. Autoři vítězných podnětů mohou získat grant, nebo jim společnost Plzeň 2015 pomůže nápady rozpracovat a získat pro spolupráci místní obyvatele nebo městskou správu. Ani podněty, které nebyly vybrány, nemusí zapadnout. Projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 nabízí řadu nástrojů pro další podporu podnětů – od projektu Městské zásahy přes umělecké rezidence a dobrovolnické dny až po crowdfundingový portál Everfund. Kompletní databázi všech nápadů občanů najdou zájemci na našich stránkách www.verejnyprostorvplzni.cz/pp/databaze.

V letošním roce se v rámci výzvy Pěstuj prostor sešlo ve třech kategoriích celkem 102 podnětů. 12. února z nich ty nejzajímavější vybírala sedmičlenná porota ve složení: Ing. arch. Lukáš Brom, Ing. Markéta Čablová-Sprinzlová, Mgr. Edita Matoušková, Mgr. Miloš Vojtěchovský, Ing. arch. Irena Langová, Ing. Lucie Nižaradzeová a Christian Potiron. Porota více než osm hodin diskutovala o přínosu jednotlivých nápadů pro veřejný prostor a komunitu a o možnostech jejich naplnění. Autoři vybraných podnětů budou vyzvání k předložení žádosti o grant, případně jim bude nabídnuta pomoc při dalším rozpracování jejich projektů.

Podněty vybrané v jednotlivých kategoriích na základě hlasování poroty:

Hledám podporu pro svůj projekt (podáno 20 podnětů)
111    Kavárna s půjčovnou loděk
148    Almara překvapení
149    Křížky a vetřelci
156    Rozkvetlá Plzeň
161    Zelená zastávka
164    Skautské údolí
182    Kultivace pramenů na Roudné

Uskutečněme to spolu (podáno 19 podnětů)
105    Ostrůvek s majákem v plzeňském moři
113    Oživení Husova náměstí
128    Otevřené centrum
140    Plácek za domem
143    Alej pod Chlumem

Mám nápad (podáno 63 podnětů)
89    Tržiště
96    Mapa neoficiálních cyklotras
97    Papírenský park lidem a dětem
100  Zprůchodnění okolí Františkánského kláštera
120  Bolevecký statek – jak oživit jedinečnou památku?
122  Chybějící schod do vody
127  Betonová skvrna Skvrňan
146  Radbuza-levý břeh
152  Saský most
160  Křížek v Zátiší

Oficiální protokol z jednání poroty je ke stažení zde.
Zpětná vazba poroty k jednotlivým podnětům bude zveřejněna zde.

Pěstuj prostor je hlavním komunitním programem společnosti Plzeň 2015, o.p.s. zaměřeným na veřejný prostor. Program se skládá z několika částí: vzdělávací části (semináře, přednášky, výstavy), realizační části (realizace podnětů, workshopy, workcampy) a otevřené výzvy pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru, jejímž smyslem je zapojit občany do zlepšování města Plzně. Výzva běží průběžně a jednou za rok proběhne vyhodnocení shromážděných podnětů. Součástí výzvy je nabídka grantové podpory těm projektům, jejichž předkladatelé mají zájem je realizovat. V rámci programu se podařilo v loňském roce zrealizovat 32 akcí pro veřejnost, kterých se zúčastnilo přes 1300 návštěvníků.

Text: Mirka Reifová.