Podzimní cyklus o poválečné architektuře v Plzni i mimo ni vyvrcholí přednáškou Vladimira 518

# architektonické večery, architektura, architektura 58-89, Plzeň poválečná, přednáška, Vladimir 518

Vloženo13. 12. 2022

Text Markéta Hossingerová, Petr Klíma

Závěrečný díl série o architektuře let 1948–1989, se uskuteční v pátek 16. prosince od 17:30 hodin v Šafránkově pavilonu LF UK v Plzni. Pozvání přijal rapper, vizuální umělec a znalec architektury Vladimir 518, který se v přednášce zaměří na československou „architekturu 58–89“. Té coby editor věnoval stejnojmennou dvousvazkovou publikaci, která vyšla v letošním roce.

Datum: 16. 12. 2022
Čas: 17:30 hod.
Místo: Šafránkův pavilon LF UK (Alej Svobody 703), Plzeň

——–

Událost na Facebooku

——–

Sám Vladimir 518 přiznává, že jeho cesta k hlubokému porozumění pro architekturu předrevolučních desetiletí začínala nelibostí. Když ale začal pátrat po odpovědích na otázky, které sám sobě kladl („Jak tohle mohli postavit?“), postupně odhaloval nejrůznější souvislosti a jeho původní postoj se změnil v nadšení. Jeho názorový obrat a oddanost věci vyústily až do snahy o narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou let 1958–1989. O monumentální (dvoj)knize, na které více než deset let spolupracoval s třiceti odborníky, historičkami a historiky architektury, říká, že „představuje pokus předat lidem optiku, kterou se na to díváme“. Kromě knihy chystá Vladimir 518 v rámci tohoto svého projektu i televizní seriál a celovečerní film.

Během přednášky v Plzni bude Vladimir hovořit nejen o nejzajímavějších osobnostech, ale představí i další tvůrce, stejně jako donedávna zapomenutá či nedoceněná díla tohoto období,“ uvádí dramaturg série Petr Klíma z pořádajícího spolku Pěstuj prostor.

Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

Přednáškový a diskusní cyklus se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Nadace české architektury a Státního fondu kultury ČR.

——–

Vladimir 518 je jeden z nejdéle působících rapperů na české hiphopové scéně. Vystupuje jak se skupinou Peneři strýčka Homeboye (PSH), tak samostatně. Jako vizuální umělec se věnuje také tvorbě komiksů, knih a ilustrací, založil label a nakladatelství BiggBoss. Vytváří scénografie pro experimentální divadelní skupinu TOW. Je spoluautorem knižní série Kmeny, které mapují současné i bývalé městské subkultury. Spolupracoval též na převedení první knihy z této série do dokumentárního televizního seriálu pro Českou televizi.

——–

Ilustrační obrázek: archiv Vladimira 518