Zapomenutá zahrada u vysokoškolských kolejí v Bolevecké ulici

Kategorie

Mám nápad

Autor podnětu

ENVIC, občanské sdružení

Vloženo

25. 02. 2013

Ročník

2012-2013

Městský obvod

MO Plzeň 1

25 bodů

Zanedbaný pozemek mezi zahrádkářskou kolonií Na Sudech a ulicí Pod Záhorskem, který je v majetku města a je rezervován jako rozvojové území fakultní nemocnice a vysokoškolských kolejí. Na první pohled pustina, když se ale pořádně rozhlédnete, dýchne na Vás kouzlo zahrady Jiřího Trnky. Rostou tu staré ovocné stromy, spousta keřů, všude je plno života. Spíš než na toulavé kočky tu narazíte na bezdomovce, kteří zde vytváří neřízené skládky haraburdí. Na jaře se tahle zapomenutá zahrada obalí bílým závojem květů a na podzim množstvím výborného ovoce, které odvážnější sousedé z okolí chodí česat.

Návrh autora podnětu

K probuzení zahrady by stačilo relativně málo. Uklidit vzniklé skládky, udělat prořezávku náletové zeleně a výmladků stromů, aby byl prostor volněji průchodný, občas tu pokosit a na pár míst dát lavičky. Zahrada by měla zůstat i do budoucna „přírodní“, ne sterilní jako některé městské parky, aby byl zachován prostor pro divoké rostliny a živočichy (ptáky, hmyz apod.). Úpravami by vznikl neobvyklý veřejný prostor – tajuplný (ale přitom bezpečný) svět nejen pro děti. Pokud by se pro úpravy a následnou údržbu podařilo získat místní obyvatele, vznikla by i první plzeňská komunitní zahrada.
Obdobné plochy jsou i na jiných místech Plzně, zejména v bývalých zahrádkářských koloniích. Například na Borech u ulice Karla Vokáče (49°44'14.052"N, 13°21'42.531"E) apod.

DO DISKUSE

Diskuse k podnětu

od: Správce

28. 02. 2013 | 02:16 |

Jo, tam je hezky, občas se tam na jaře chodívám učit :) nějaká úprava by byla hezká, třeba pár laviček a tak...

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+