Otevřená výzva pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru
Čím chcete, aby pro vás byla Plzeň? Městem, kde se dá žít i vně dveří vašeho bytu, městem, které se mění i dle vašeho přání?
Na řadě míst v Plzni jsou původně bílé nebo jednobarevné plochy, které si sprejeři vyhlédli pro zničení svými nápisy. Nápisy jsou s agresivními značkami a nepochopitelnými znaky i slouží třeba jako označení území gangů, které tady my slušní občané nechceme. Šedivé prázdné zdi, nepěkné, psychicky nepůsobí dobře – šeď = špína = smog automobilového města. Je vědecky dokázaná pravda, že člověk v pěkném, důstojném prostředí se chová lépe, než v prostředí všedním, běžném. Protože město už není tolik průmyslové, tak by se mohl dát důraz na rekreační stránku města, na lákadla pro cestovní ruch apod. Inspiraci jsem si vzala z vymalované autobusové zastávky v obci Jince. (viz příloha) Podchod je dnes pokreslen sprejerskými znaky. (Viz fotografie v příloze.) Tento podchod je hodně využíván: – návštěvníky kulturních akcí – lidmi, kteří chodí na procházky do parku – lidmi, kteří jdou do ZOO nebo Botanické zahrady. Na druhé straně ulice je Lékařská fakulta Univerzity Karlovy a proto tam chodí řada studentů a vědeckých pracovníků.
Podchod se skládá z řady ploch. Na každou plochu je třeba připravit konkrétní malbu. Vzhledem k umístění podchodu a historii místa, by mohli malby obsahovat minulost místa i jeho současné využití. Na minulost upozorňují i plzeňské pověsti. Vzhledem k umístění ZOO na jedné straně podchodu a Lékařské fakulty na druhé straně, navrhujeme na dlouhou zeď podchodu namalovat historii vývoje života od tzv. prapolévky- moře přes jednoduché rostliny a živočichy až k člověku. Na zeď u LF UK namalovat třeba srdce s anatomickými prvky. Na menších plochách bude: poustevník a léčebný pramen, historie lázeňského místa apod. Na zdích u schodišť budou pouze jednoduché obrázky. Řešení: Profesionální malíř navrhne malby a předkreslí je jako omalovánky na zdi. Občané si pak vybarví sami každý část obrázku. Cíl projektu: 1. posílení dobrých vlastností v člověku vlivem prostředí 2. hrdost na to, že jsem člověk 3. zapojení veřejnosti – mládeže, lidí zdravotně postižených Přenesení umění na ulici, aby se neskrývalo jen v uvnitř v galeriích. Zvýšení počtu krásných míst, z kterých by se dala čerpat energie, která dá člověku sílu, radost ze života, optimismus, úsměv, pohodu a klid. Pocit lidí, že na tomto díle jsem se podílel já a toto jsem maloval já. Zkušenost z kolektivní práce.