Volnočasový a odpočinkový prostor u jezu ve Lhotě

Kategorie

Chci pěstovat veřejný prostor

Autor podnětu

Lucie Holubová

Vloženo

28. 02. 2015

Ročník

2014-2015

Městský obvod

MO Plzeň 10 - Lhota

36 bodů

Projekt upraví a oživí zanedbaný prostor, který je nadosah centra městské části Plzeň 10 (Lhota) a zároveň obklopený přírodou – řeka Radbuza, vzrostlé stromy, louka s napojením na les a Dubovou horu. Díky existující pěší lávce přes řeku (lávka Járy Cimrmana) je místo přístupné nejen ze Lhoty, ale tvoří i přirozenou křižovatku pěších a cyklistických cest a stezek ze směrů od Valchy, Litic, Šlovic a sousedních Dobřan, v okolí je i množství rekreačních chat převážně obyvatel plzeňských sídlišť.

Celý prostor je nyní neudržovaný, každý rok zarůstající metrovými plevely, a v současném stavu nepoužitelný. Přesto je lhotský jez díky vedlejší lávce už teď cílem procházek místních, zastávkou s výhledem na řeku, zimní krmení kachen, letní pouštění lodiček, dopolední procházky místní mateřské školy. V dosahu jsou cukrárna, hospůdka i zastávka MHD.

Dále zde končí již vybudovaná naučná stezka Údolím Radbuzy, u jezu je plánován cíl dětské pohádkové stezky z Valchy (kterou již několik let vytváří tamní občanské sdružení) a v dosahu je i vyhlídka z Dubové hory na celou čtvrť. Na louce dobrovolníci pořádají i nepravidelné projížďky na koni pro malé děti.

To vše předurčuje, aby se prostor u lhotského jezu stal centrem všeho dění, aby byl výchozím nebo cílovým bodem nejrůznějších aktivit, nebo aby procházejícím či projíždějícím nabídl možnost odpočinu a informace o svém okolí.

Návrh autora podnětu

Naším cílem je proměnit prostor tak, aby přitahoval současné i nové návštěvníky, aby poskytoval možnost odpočinku, aby propojoval lidi ze všech směrů. Doposud byl jen bodem, ke kterému se dalo jít tam a zpět. Nově by měl mít prostor místem, na které jde jít a něco tam podniknout, někoho tam potkat, kde jde příjemně strávit čas s dětmi, kde je udělat letní piknik, kde jde potkat sousedy z opačné části obvodu. Lidé se tu bodou moci nejen zastavit, ale i posadit na lavičku nebo na udržovaném břehu řeky, mohou se z vývěsky dozvědět něco aktuálního, najít doposud nepoznanou cestu, nebo třeba opéct buřty, aniý by byli zavřeni ve své zahradě nebo hlídali děti v blízkosti silnice. Chceme sem i přivést víc života - místo může sloužit jako součást pořádaných akcí, ať už jde o dušičkové stezky nebo přírodní jeviště místního ochotnického divadla. Prostor budou moci využít místní organizace (klub matek, mateřská škola, umělecká školička, ...) nebo třeba i skautské oddíly z blízkých Bor (ideální vzdálenost pro cíl jejich her). Věříme, že se sem naučí chodit obyvatelé Valchy a Litic, pro které to bude představovat příjemnou procházku přes les. S podporou obce (ÚMO 10) tu plánujeme akce v průběhu celého roku, pro které zatím není vhodné místo - táboráky, májky, slunovrat a další. Pro nemístní, například cyklisty na trase Plzeň - Dobřany, to bude prostor k odpočinku, ale třeba i příjemnému zchlazení u jezu v letních vedrech. Také je to prostor pro rozšíření jejich povědomí o možných cestách a zkratkách, které dle našeho průzkumu zatím nemají kde zjistit.


Přiložené soubory
Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+