Skautské údolí: Zažít skutečnou hru v přírodě!

Kategorie

Hledám podporu pro svůj projekt

Autor podnětu

Dana Lukášová, skautské středisko STŘELA Plzeň

Vloženo

31. 01. 2014

Ročník

2013-2014

Městský obvod

MO Plzeň 3

231 bodů

Hledáme podporu pro svůj projekt. Rádi bychom zvelebili místa, která společně obýváme, do podoby SKAUTSKÉHO ÚDOLÍ, které bude volat „Tady žijí skauti! Všichni jsou zváni, zastavte se a užijte si s námi a vašimi dětmi skutečnou hru v přírodě města!“ Máme sílu i odhodlání realizovat projekt sami, pomůže nám finanční podpora a konzultace odborníků.

Chceme propojit genius loci Českého údolí s rozvojovými skautskými aktivitami v přírodě, dát o sobě vědět a veřejnosti darovat příležitost se zastavit a se svými dětmi v údolí prožít kus našeho dobrodružství. Žádné lavičky navíc, žádné další prolézačky a umělá hřiště. SKUTEČNÁ HRA V PŘÍRODĚ, díky níž si k ní budujeme pouto (např. lesní kimovka, pouštění lodiček z kůry s návodem a odtajněním, kam na nejlepší materiál; dráha pro závod autíček ze svodu dešťové vody; uzlíci – pomocníci z lan a lanek; po stopách zvířat; přírodní mikroskop; domky pro lesní skřítky; praky; řešení detektivní zápletky o ztracené kapce vody, lety s listím, hmatová stezka apod.). V současné době údolím lidé spíše jen procházejí nebo projíždějí na kole, ti s malými dětmi sem míří právě za prolézačkami, bohužel nyní nemají možnost si k místu budovat hlubší pouto, důvod zastavit se, poznat z údolí víc než asfaltovou cestu a chtít v něm něco zažít. Chceme to změnit.

Jsme skautské středisko STŘELA Plzeň, které má na tři stovky členů ve věku od 5 do 90 let, vlastníme 7 kluboven v Českém údolí nedaleko Borského parku a Borské přehrady, u řeky Radbuzy. V klubovnách a jejich bezprostředním okolí trávíme čas několikrát týdně, při své oddílové činnosti pro děti a mládež, praktickou přípravou na jejich budoucí život, hrami, osobním rozvojem, vzděláváním, poznáváním přírody a budováním vztahu k ní.

Věříme, že má smysl investovat do míst, kterým dává život určitá komunita, stará se o ně a má k místu pevný, dlouhodobý vztah. Právě jako my k Českému údolí, skauti klubovny v údolí budovali svépomocí, po revoluci je obnovovali a nyní o celé území pečují. Klubovny a jejich okolí jsou pro členy našich oddílů druhými domovy, útočištěm pro hry, zábavu i vzdělávání. O veřejná prostranství v okolí kluboven se pravidelně staráme, udržujeme je běžnými brigádami, ale i skrze akce typu Zelený víkend, při kterém jsme v minulosti vícekrát vyklidili od odpadků stráně Českého údolí a břehy řeky Radbuzy. Chceme tato místa přiblížit i dalším obyvatelům Plzně.

Na tvůrčí zásahy jsme bohužel zatím nenacházeli zdroje. Možná i proto, že veškerou práci pro děti a mládež ve skautských oddílech děláme ve svém volném čase, bez nároku na finanční ohodnocení, a na provozní záležitosti už zbývá jen málo prostředků. Otevřenou výzvu programu Pěstuj prostor považujeme za skvělou příležitost, jak své nápady zrealizovat a svému odhodlání dát jasné obrysy.

Rádi bychom využili přirozeného prostředí Českého údolí, jako je břeh řeky, stráně, stromy, louky, rybníček, lesopark, a vytvořili v něm několik zastavení, která propojí vzdělávání návštěvníků o charakteru a původu místa s hrou a rozvojem různých dovedností skrze produkty přírody.

Prostředky bychom využili především na výrobu situačních informačních tabulí pro skautskou stezku údolím, skrýše pro schránky s úkoly, návody a řešeními a na potřebnou revitalizaci některých míst (vyčištění strouhy pro odtok dešťové vody, odklizení nečistot z břehu nádržky, proklestění starých cestiček stráněmi a na vyhlídce nad studánkou atp.). Chceme vyjít z nápadů dětí, pracovat s energií našich členů a přizvat k realizaci také jejich rodiče a přátele, ale i obyvatele Plzně z blízkého okolí a pravidelné návštěvníky Českého údolí. Stejně tak jako využít spolupráce se studenty Fakulty umění a designu Západočeské univerzity a dalších fakult. Skautské údolí jako širší koncept rozpracujeme a po realizaci skautské stezky budeme v příštích letech pokračovat dalšími kroky k vytvoření jedinečného území s jedinečným duchem, otevřeného pro všechny.

Skrze motto „skauting pro život” učíme děti a mladé lidi, aby měli zájem o své okolí a účastnili se veřejného života, chceme, aby se uměli aktivně zasazovat o to, na čem jim záleží; tento náš projekt by dvěma stovkám mladých lidí mohl ukázat, že jde mít i velký nápad, jít si za ním a zrealizovat ho. Že jde měnit i to, kolem čeho roky chodíme a zdá se nezměnitelné.

Věříme, že se vám náš projekt Skautského údolí a myšlenka skutečné hry v přírodě zalíbí a podpoříte nás.

Za skautské středisko STŘELA Plzeň
Dana Lukášová a Martin Jonáš

Návrh autora podnětu

DO DISKUSE

Diskuse k podnětu

od: Správce

12. 02. 2014 | 10:45 |

Alespoň má někdo snahu ten zanedbaný prostor upravit. Je to tam jak v džungli a přitom jsou tam krásné csty ve stráních, stromy, příroda... dokonce i rybník, ze kterého si bohužel chataři a jiní návštěvníci udělali skládku. Když už se opravuje Borský park nahoře, chtělo by to jej propojit se spodní částí a udělat z toho pěkný park. stačí jen šikovné ruce, nářádí a je hotovo! :-)

od: Správce

03. 02. 2014 | 10:24 |

Počet zobrazených bodů odpovídá cca polovině počtu členů oddílu, chtělo by to teda ještě popíchnout zbylých pár desítek..

od: Správce

31. 01. 2014 | 11:58 |

Na místě by šla zřídit taky půjčovna rybiček, pro vyřezávání lodiček, skrýše pro bubáky bezdomovce a taky prodejna s KPZkou. A děnně tam budou od 6:00 ráno do 18:00 večer skautský hlídky u závory a každýmu pejskaři lidi z UUD navrhnou fajnový obleček pro jeho mazlýčka..

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+