Pocta Sutnarovi

Kategorie

Hledám podporu pro svůj projekt

Autor podnětu

Galerie města Plzně o.p.s.

Vloženo

30. 01. 2014

Ročník

2013-2014

Městský obvod

MO Plzeň 3

17 bodů

V rámci letošní výstavy Jiřího Davida v Galerii města Plzně vznikne instalace určená do veřejného prostoru v Plzni. Smyslem tohoto 3D prostorového objektu je smysluplně a plnohodnotně navázat na význam objektů ve veřejném prostoru nejen v kontextu předchozích prací Jiřího Davida ve veřejném prostoru měst (neonové objekty Srdce nad Hradem, Trnová koruna nad Rudolfinem – Záře, Revoluce, Hůl pro nevidomé). Objekt Pocta Sutnarovi je přímou reakcí autora Jiřího Davida na návštěvu Plzně (Ladislav Sutnar se narodil přímo v objektu, kde nyní sídlí Galerie města Plzně).

„Vždy v daných případech hledám kontextuální (souvislostní) analýzu, tedy poznávání a jednání v souladu s komplexní a celostní znalostí vnitřních i vnějších vzájemných minulých i přítomných souvislostí a vlivů daného, konkrétního místa. I v tomto případě mne samozřejmě zaujala souvislost světoznámého, i když v laické veřejnosti ne příliš známého umělce, plzeňského rodáka Ladislava Sutnara (1897–1976), jehož práce si dlouhodobě cením a vážím. Přestože má L. Sutnar v Plzni již a správně svou galerii, domnívám se a jsem přesvědčený, že propojení mé dosavadní práce, navíc ve spojení s nadcházející výstavou (červen 2014) v Galerii města Plzně, tedy i v budově, kde se L. Sutnar narodil, je velkou i logicko-emocionální výzvou.
Samotný kovový objekt, je (by byl) natolik subtilní, v podstatě je to kresba v prostoru, že si nijak agresivně nevymiňuje apriorní pozornost. Není tedy vynucenou skulpturou, ale lehkým připomenutím.
Objekt sám o sobě není jen eklektickou apoteózou, ale jeho jemnou „licenční“ transformací, příjemnou prostorovou hrou, bez laciných efektu.“
Prof. Jiří David, Praha, leden 2014

Návrh autora podnětu

3D zhmotnělá prostorová transformace, parafráze grafu významného plzeňského rodáka Ladislava Sutnara

materiál: kovové pruty, barevný plech (smalt), betonový sokl
rozměry objektu: výška cca 500cm, šířka cca 20cm (betonový sokl: 100cm x 200cm x 10cm)
váha: bez soklu cca 70kg (se soklem cca o 100kg více)
(objekt lze přemisťovat)


Přiložené soubory
Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+