PLZEŇSKÝ ZPĚVOMAT

Kategorie

Chci pěstovat veřejný prostor

Autor podnětu

Tereza Dvořáková

Vloženo

23. 02. 2015

Ročník

2014-2015

Městský obvod

Celá plzeň

4 body

ZPĚVOMAT je „kouzelný pouliční nástroj, který zní na přání kolemjdoucích“ – je to kruh zpívajících lidí, uprostřed něhož jsou 3 židle a na ty si kdokoli z chodců může sednout a nechat se prostoupit hudbou, která bude vznikat pouze pro něj. Kolemjdoucí, který se rozhodne vstoupit do Zpěvomatu si vytahují číslo (napřiklad 1 až 7). Ke každému číslu je přiřazena určitá „skladba“ (improvizace a kánony), na které skupina zpěváků Zpěvomatu dopoledne pracovala.
Smyslem Zpěvomatu je na 1 den netradičně oživit veřejný prostor v centru Plzně (a to paralelně na 3 rušných místech) a zasáhnout živým zpěvem lidi z ulice, i ty, kteří by se se zpíváním běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas. Pro aktivní účastníky, tj zpívající z Plzně, je to příležitost zúčastnit se zdarma zajímavého workshopu a současně zažít svůj hlas v jiném prostředí a v interakci s dalšími lidmi – chodci.
JAK ZPĚVOMAT PROBÍHÁ: 3 skupinky cca 15-25 lidí, každá vedená svým lektorem, pracují dopoledne v uzavřeném prostoru (každá zvlášt). Po obědě vyrazí na předem dohodnuté rušné místo v centru a vytváří kruh (uprostřed jsou 3 židle), dobrovolníci zvou chodce, aby si sedli do Zpěvomatu. Ti co pozvání přijmou, dostanou na výběr nebo si losují z více skladeb, každá trva cca 3 min. Je zapovězené platit za produkci Zpěvomatu penězi! Kdo chce, může nechat drobnost, co našel v tašce (vzniká zajímavá skrumáž předmětů ze dna tašek, ale také např. pán donesl květinu, , dojatá slečna sundala náušnice…).

Návrh autora podnětu

Oživení místa/nový prožitek daného místa pro různé věkové/sociální skupiny Jak ukazují zkušenosti z realizace v Pardubicích (2012) a Praze (2014), pro kolemjdoucí Zpěvomat představuje silný zážitek. Bylo až překvapivé, že lidé různého věku a z různých sociálních vrstev jsou ochotni se zastavit, sednout a poslouchat (puberťáci, matky s kočárky a dětmi, lidé středního věku, důchodci s venčenými psy na klíně). Moment překvapení/silný zážitek Zážitek z poslechu Zpěvomatu (posluchač sedí uprostřed kruhu zpěváků) bývá popisován například „jako ve sprše, uprostřed paprsků vody, jako když mě někdo kolíbá, slyším to ze všech stran, úplně všude kolem, na vlnách moře apod. Posluchači bývají potěšeni nebo i dojati, že někdo zpíval jen pro ně a překvapeni – ve veřejném prostoru nic takového nečekali. Zpěv v exteriéru/posílení tvořivosti amatérů zpěváků a kolemjdoucích Pro zpívající je Zpěvomat novým zážitkem zpěvu v exteriéru, spojený s neopakovatelným procítěním atmosféry daného místa. Na sboru Zpěvomatu je samozřejmě slyšet, že je složený z amatérů, občas něco zaskřípe, neladí,rytmicky, rozpadne se, než se to zase poskládá do většího souladu. Právě to vnímáme jako pozitivum - slyšet na veřejnosti zpívat amatéry, které to přes nedokonalost evidentně těší a kteří tím dokážou potěšit i někoho dalšího je ozdravující a povzbuzuje to odvahu přirozeně tvořit, bez přehnaných nároků na výsledek. Jak Zpěvomat vypadá a zní? Krátké video ze Zpěvomatu v Praze (2014) https://www.facebook.com/video.php?v=10204300706064097&set=vr.10204300706064097&type=2&theater


Přiložené soubory
Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+