Náplavka

Kategorie

Mám nápad

Autor podnětu

ENVIC, občanské sdružení

Vloženo

25. 02. 2013

Ročník

2012-2013

Městský obvod

MO Plzeň 3

17 bodů

Nábřeží řek jsou důležitá místa v životě města. Řeky protékají celým městem a spojují tak jeho jednotlivé části, které jsou pak dostupné cestou kolem řeky. Vhodné jsou obvykle pro pěší, kočárky, cyklisty, bruslaře. Je to též místo odpočinku, relaxace a drobných služeb. Pohled z nábřeží cestou podél řeky bývá velmi krásný a přináší zcela nový pohled na město. V minulosti byla nábřeží hojně využívána pro korso, které bylo důležitou společenskou součástí života města.
Přestože má Plzeň výhodu existence čtyř řek, nábřeží a příbřežní plochy jsou pro kulturní život města využívány zcela minimálně. Jednou z možností, jak tento stav zlepšit je projekt „Náplavka“, který lze s obměnami použít na mnoha příbřežních místech okolo řek v Plzni.

Návrh autora podnětu

Části projektu Náplavka:

1. Přístup na náplavku
Značený stávající přístup z Fügnerovy ulice, schody z Anglického nábřeží a suchý tobogan z Anglického nábřeží.

2. Dřevěná mola
Dřevěná mola budou umístěna v těsné blízkosti břehu náplavky i v prostoru řeky. Pobřežní mola budou přístupná přímo z náplavky, mola ve vodě pak prostřednictvím loděk, které budou k zapůjčení pro dopravu k molům i pro vyjížďku po řece. Mola budou opatřena dřevěným zábradlím s truhlíky s rostlinami (kombinace okrasných a jedlých rostlin). Na molech bude možné rozložit si deku (k zapůjčení na břehu) a relaxovat nebo trávit čas s blízkými. Pro večerní pobyt bude možné na molu zapálit svíčky nebo pochodně.
Některá pobřežní mola budou využita pro sezení spojené s kavárnou / čajovnou / cukrárnou / občerstvením. Mola mohou být pevně kotvena do dna řeky, případně mohou být plovoucí se zajištěním proti odplutí. Pevné kotvení je funkčně vhodnější, plovoucí mola oproti pevným mají výhodu v menší náchylnosti na změny výšky hladiny.

3. Výstavní prostory
Většina délky náplavky a kamenné stěny nábřeží budou využívány jako výstavní prostory pro umělecká díla a instalace. Pro zavěšení obrazů a dalších děl bude využívána též kamenná zeď nábřeží protilehlá k náplavce. Díla zde umístěná budou pro návštěvníky dostupná z loděk. Jejich zhlédnutí bude tedy obsahovat i prvek dobrodružství využitelný i pro např. poznávací hry (indicie umístěné na zdi, čitelné jen po doplutí loďkou). Díla pro umístění na zdech lze zavěsit od horního zábradlí.

4. Prostor pro kulturní akce
Náplavka včetně mol bude využívána pro menší divadelní akce, koncerty apod.

5. Zeleň
Zeleň bude oživovat zejména kamenné stěny nábřeží. Z nádob umístěných podél horního zábradlí budou dolů po stěnách splývat listem a květem dekorativní popínavé rostliny. Od léta do podzimu, budou vytvářet příjemné ozelenění tmavých a ponurých stěn nábřeží. Rostliny budou zastřihávány tak, aby nezakrývaly umělecká díla na nábřežních zdech i náplavce. Další zeleň bude v nádobách na molech a na zábradlí mol. Bude se jednat o květiny, bylinky (máta, šalvěj, mateřídouška apod.), ale i zeleninu (papriky, převislá rajčata, saláty apod.).

6. Služby
Stánky menších rozměrů – kavárna, čajovna, cukrárna, občerstvení. Sezení pro zákazníky na příbřežních molech. Dalšími službami bude půjčování loděk, dek, knih, Wifi přístup na internet.

DO DISKUSE

Diskuse k podnětu

od: Věra Drobečková

25. 02. 2013 | 09:49 |

Tady je voda hodně špinavá a řeka je často rozvodněná, takže trávník mizí.

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+