Křížky a vetřelci

Kategorie

Hledám podporu pro svůj projekt

Autor podnětu

Aleš Hejna

Vloženo

29. 01. 2014

Ročník

2013-2014

Městský obvod

Celá plzeň

20 bodů

Ve městě je mnoho zapomenutých míst, které stojí za to objevovat a pečovat o ně. Bylo by dobré zdokumentovat všechny drobné památky Plzně, zjistit o nich co nejvíce a vyzvat místní obyvatele, aby se o ně starali.

Návrh autora podnětu

1. Zmapovat a zdokumentovat všechny drobné památky na území Plzně. A to jak památky náboženského charakteru: křížky, boží muka, sochy svatých, svaté obrázky, kapličky, smírčí kříže, tak památky umělecké: nástěnné malby, sochy, pomníky, mozaiky, socialistické umění - tj. vetřelce a volavky a jiné. (V mapách a databázích tyto objekty nejsou nikdy kompletní a v ucelené formě.)

2. Zjistit o památkách, co nejvíce informací. To znamená: kdo je autorem, datum a geneze vzniku, materiály, historie místa, jaká je umělecká hodnota.

2. Zjistit, komu drobné památky patří. Vyzvat veřejnost, instituce, firmy , aby se k majetku přihlásily. V případě, že se původní majitel nenajde, připadly by městu. Inspirace podobným počinem v Dobřanech: http://plzen.idnes.cz/dobranska-radn-nice-chce-opravit-krizky-a-bozi-muka-v-okoli-pn8-/plzen-zpravy.aspx?c=A140106_140543_plzen-zpravy_pp

4. Posílit vztah veřejnosti k těmto místům a nabídnout vybrané k "adopci". Inspirace podobným počinem v Plané: http://plzen.idnes.cz/na-plansku-si-muzete-adoptovat-bozi-muka-prispejete-k-jejich-zachrane-1km-/plzen-zpravy.aspx?c=A110712_104630_plzen-zpravy_alt

5. Publikovace průvodce, vytvoření naučné stezku, propagace těchto míst.

DO DISKUSE

Diskuse k podnětu

od: Aleš Hejna

05. 02. 2014 | 12:12 |

Pokud byste chtěli pomoci projektu "Křížky a vetřelci" , napište mi: olles@seznam.cz

od: Správce

03. 02. 2014 | 05:27 |

Ahoj lidičky, moc ráda bych pomohla. Jsem totiž vzdálená příbuzná akad. sochaře Vojtěcha Šípa, který na začátku minulého století vytvořil několik děl a ty jsou rozmístěna po Plzni a okolí. Chtěla bych se o něm i o sochách dovědět více.

od: Pavel Cvrček

30. 01. 2014 | 10:50 |

Dobrý nápad Aleši. Co se týče drobných památek, tak jistě víš, že Martin Milichovský (Kelvin) má jejich slušnou databází a co vím, něco v tomto směru připravuje. Sám se je snažím zaměřovat a dávat na OpenStreetMap (http://openstreetmap.org/).Pokud bys potřeboval jejich export či jinak pomoci, jsem k dispozici.

Další data poskytuje připravovaná Zelená mapa Plzně. Něco málo jsem zaměřoval a fotil. Mam v plánu to přidat na http://www.vetrelciavolavky.cz/.

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+