Jak ZAHOJIt Tylovku

Kategorie

Mám nápad a pomůžu s ním

Autor podnětu

ZAHOJI

Vloženo

29. 02. 2016

Ročník

2015-2016

Městský obvod

MO Plzeň 3

29 bodů

Tylova ulice. Tylovka. Všichni Plzeňané ji znají, většina si ji asi vybaví jen jako šedivou, nevýraznou ulici. Zajdou si tam nakoupit, někdo na oběd, jiný tam jen přestoupí z jedné linky na druhou. Přijde nám to docela škoda. Tylova ulice patří mezi přirozené osy širšího centra Plzně, je pokračováním Americké ulice, spojuje ohniska života: legendární místo setkávání U Práce s autobusovým nádražím, školy v přilehlém okolí, Husovo náměstí…

Navzdory šířce 15 metrů jsou chodníky poměrně úzké a slouží jen jako koridor pro rychlé přejití Tylovou ulicí. Není tu žádné místo k pozastavení, setkání, posezení. Není tu žádný optický bod, který upoutá a přiláká. A hlavně – není tu žádná zeleň, nekvete jediná květina. Je tu ale mnoho fungujících obchodů, na zastávkách tu vystupuje a nastupuje spousta lidí. Jsme přesvědčeni, že v této ulici dřímá velký potenciál.

Navrhujeme, jak brzy docílit zásadní proměny veřejného prostoru v této významné plzeňské ulici.

Návrh autora podnětu

Návrh řešení popisujeme v příloze včetně obrázků a skic. Naším návrhem je udělat první krok v úseku mezi Klatovskou a Koperníkovou ulicí. Tím bude zvětšení prostoru pro pěší, vymezení míst pro zásobování jen do několika vhodných míst. Obojí se dá udělat hned a levně – pomocí dopravního značení, mobilní zeleně či několika uměleckých objektů. Počítáme, že ulicí nadále budou projíždět trolejbusy, těm ale stačí polovina šířky ulice. Druhou polovinu vymezme pro pohyb a pobyt pěších, případně i cyklistů. Provoz aut bude omezen na zásobování, místní obsluhu a příčné přejezdy. Místní květinářství může vystavit své květiny i na policích v ulici, totéž prodej ovoce a zeleniny. Některá z restaurací může otevřít sezónní zahrádku k posezení. Pro obědvání na ulici je fajn, že trolejbusy nepáchnou a jsou tiché.


Přiložené soubory

Zapojení autora do realizace

V rozvíjení návrhu do větších detailů, projednávání a prosazování realizace. Pokud dojde k realizaci, rádi přiložíme vlastní ruku k dílu, např. při instalaci prvků mobilní zeleně, osazování atd.

DO DISKUSE

Diskuse k podnětu

od: Mgr. Ondřej Klekner

25. 04. 2016 | 12:08 |

Jako Živá Plzeň jednoznačně fandíme všem snahám změnit (nejen) centrum Plzně na "živé" místo, tedy pěším lidem přívětivé. Šílenost osobního autoprovozu dosáhla (nejen) v našem městě vrcholu. Všechno prostředí je jí přizpůsobováno. Vraťme Plzeňáky do ulic. Lavičky, zákoutí, posezení.

od: jan vodicka

22. 03. 2016 | 02:31 |

Skvělý návrh. Díky! Něco takového by jižnímu předměstí prospělo. Dnes je Tylovka jen "nájezdová ulice do odstavného parkoviště" v oblasti mezi Hálkovo a Husovo ulicí, kde jsou chodci "trpěni" na úzkých chodnících, hlavně nesmí příliš překážet preferovaným autům.

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+