Domek strážce Kopeckého pramene

Kategorie

Chci pěstovat veřejný prostor

Autor podnětu

Lukáš Mácha

Vloženo

29. 02. 2016

Ročník

2015-2016

Městský obvod

MO Plzeň 1

133 bodů

Za posledního královského purkmistra Plzně Martina Kopeckého byly na Lochotíně založeny lázně a položen tak základ města coby lázeňského centra regionu. Město se však nakonec vydalo jinou cestou a po téměř 200 let trvající historii Lochotínského parku se z původních honosných budov zachovaly jen dvě: Lochotínský pavilon a domek strážce Kopeckého pramene, jehož záchrana a obnova je předmětem našeho projektu.

Jedná se o původní domek v jádru patrně z 30. let 19. století, v němž bydlel strážce Kopeckého pramene, který pečoval o blízký pramen i kolonádu. Dle našeho názoru jde o významný prvek původního areálu, kterému hrozí v brzké době demolice. Právě proto je zpracován tento projekt, který má výrazně přispět k tomu, že jednání s městem budou úspěšná a že se do obnovy i doprovodných aktivit zapojí rovněž velká část veřejnosti. Na jaře 2015 byl objekt kompletně zazděn kvůli bezdomovcům a potulným kočkám, nazmar přišly původní obložky i vchodové dveře. Tento stav je potřeba zvrátit, pojďme to společně zkusit…

Jednotlivé aktivity projektu zahrnují úklid prostoru a objektu se zapojením veřejnosti, zabezpečení proti vandalům a zatékající vodě, organizaci vycházek, besed a výstavy, provedení stavebně-historického průzkumu a obnovu dvou původních prvků, exponátů nově zamýšleného muzea Kopeckého pramene a Lochotínských lázní, který ve spolupráci s dalšími aktéry plánujeme v tomto objektu zřídit.

Návrh autora podnětu

V první fázi, která je předmětem této žádosti, navrhujeme provedení dobrovolnické akce pro místní, během níž by se pozemek/objekt uklidil, dále bude proveden stavebně-historický průzkum vč. archivních rešerší s navazující výstavou. Dále dvě komentované vycházky a jedna beseda s veřejností. Obnoveny budou také dva původní prvky, které se stanou základem nové expozice. V dalších fázích by mohl následovat architektonický projekt obnovy, samotná realizace a vytvoření stálé expozice historie lokality Kopeckého pramene Lochotínských lázní s informačními panely na stěnách, modelem areálu zaniklých lázní a výstavou fragmentů, uložených nyní v depozitářích. Provoz by mohl být zajištěn seniory z nedalekého Domova důchodců.

Registrovat se

Přidat komentář k podnětu

KomentářGoogle+