Plzeňský zpěvomat – přijďte si 6. 10. zazpívat do plzeňských ulic!

# intervence, komunitní akce, městské bulváry, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo29. 09. 2015

Text Správce systému

Pod vedením tří lektorů se v Plzni, v úterý 6. října, rozezní magický pouliční nástroj Zpěvomat, znějící na přání kolemjdoucích. Projekt, který byl vybrán v rámci letošní výzvy Pěstuj prostor za podpory Plzně 2015, vytvořila hudebnice Ridina Ahmedová z potřeby setkávat se ve zpívání i s jinými lidmi, než těmi, kteří už vědí, že zpívat má smysl.

Co je smyslem?
Chceme zasáhnout zpěvem lidi na ulici, mnohdy asi i takové, kteří by se se zpíváním běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas. Pro zpívající je to příležitost zažít svůj hlas v jiném prostředí a v jiných souvislostech. Dost možná to celé přinese nečekané zážitky a zkušenosti.

Co se bude dít?
V dopoledních hodinách budou probíhat zdarma dílny (9:30 – 13:00) se třemi zkušenými hudebníky. Odpoledne se tři skupinky zpěváků přesunou do centra Plzně a rozezvučí rušná místa pro vaši potěchu. V kruhu mezi zpěváky budou tři židle a na ty bude mít možnost usednout kdokoli z kolemjdoucích. Když se rozhodne a nechá se vtáhnout do kouzelného Zpěvomatu, prostoupí ho hudba, která vznikne pouze pro něj.

zpevomat_info

Kdo jsou lektoři?
Ridina Ahmedová je zakladatelkou projektu Hlasohled, který již sedmým rokem zve na pravidelné workshopy práce s hlasem. V rámci tohoto projektu založila Zpěvomat, který již proběhl v Pardubicích a v Praze. Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje a v tomto oboru patří mezi nejrespektovanější osobnosti. Prostřednictvím svých dílen se pokouší zprostředkovávat účastníkům zkušenost,  proč je smysluplné, očistné a silné zpívat, aniž bychom výsledný tvar museli nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Zdeněk Lahoda je absolventem SPŠ výroby hudebních nástrojů v Kraslicích. Po pěti letech studia na PF v Plzni působí jako pedagog. je členem opery divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Ideově vede a zpívá ve vokálním kvintetu Hlasoplet. Zpíval též ve dvou rockových skupinách a několika sborech. V současnosti se věnuje autorské tvorbě ve dvojici s textařem Vilémem Dubničkou. Žádný strunný nástroj mu není dost cizí. V roce 2009 založil vlastní dětský pěvecký sbor Lahoda. Věnuje se také handicapovaným dětem v občanském sdružení Ty a Já.

Mirka Novak se narodila na Šumavě. Pro silnou touhu nabýt co nejvíce zkušeností navštěvuje pravidelně USA, kde vyučuje a koncertuje s významnými hudebníky z oblasti jazz, soul, funk, fussion… Diky své vysoké schopnosti empatie trénuje zpěváky na české a zahraniční hudební scéně, svou vlastní velmi přirozenou metodou už 11 let. Mimojiné, drží také magisterský titul v oboru Psychologie – Hudba.

Na sboru Zpěvomatu bude samozřejmě slyšet, že je složený z amatérů, občas něco možná nebude chvíli ladit, než se to zase poskládá do většího souladu. S tím se počítá a nijak to nevadí. Dokonalosti jsou plné nahrávky všude okolo nás. Tady je cílem setkání a účastníci jsou nejednou překvapeni, kolik radosti jejich „nedokonalé zpívání” dokáže posluchačům předat.

Jak se přihlásit?
Zájemci o podrobnosti nebo účast ve Zpěvomatu se mohou hlásit na email produkce@hlasohled.cz nebo na telefon 603525752 produkční Haně Blažkové. Více informací pak najdete na našich webových stránkách www.hlasohled.cz.

Link na video na novinkách.cz
Tisková zpráva
Facebook