Plzeňské „ztracené řeky“: výstava, film i nápady na zlepšení plzeňských řek

# Příspěvek bez tagů

Vloženo22. 11. 2013

Text Marek Sivák

Přijďte shlédnout film a sdílejte s námi Vaše nápady na zlepšení plzeňských řek! V úterý 26. 11. proběhne plzeňská premiéra filmu Ztracené řeky. Film je součástí širšího projektu Řeka ve městě, v rámci kterého také sbíráme podněty občanů na zlepšování plzeňských nábřeží, náplavek a nejbližšího okolí řek.

Ztracené řeky / Lost Rivers
26 11 / 19.30 / kulturní centrum Pap–rna

Film pojednává o skupinách odvážných průzkumníků, kteří pronikají do hlubin podzemních kanálů, aby přišli na kloub záhadě: Kam zmizely všechny potoky a říčky, které v historii protkávaly oblasti světových metropolí? Film je další etapou cyklu Řeka ve městě, kterým v rámci programu Pěstuj prostor reagujeme na zájem plzeňských občanů o řeky a nábřeží. Příklady obnovování starých říčních koryt po celém světě budou ukázkou, jak je řeka pro město cenná. Film je zároveň doprovodným programem k výstavě Virtuální Plzeň I.

Dokumentární, Kanada, 2012, 72 min., anglické znění s českými titulky

Speciální výzva Řeka ve městě

Řeka je důležité místo v životě každého města, které má to štěstí, že ji má. Kdysi špinavé a industriální zóny světových metropolí se mění jedna za druhou v nejkrásnější části města přitahující místní obyvatele i turisty. Plzeň, ač je obdařena hned čtyřmi řekami, této možnosti využívá zatím méně.

S letošním ročníkem programu Pěstuj prostor je spjatá i speciální výzva Řeka ve městě, v rámci které sbíráme nápady občanů na zlepšení plzeňských řek. Stačí vložit podnět v jakékoliv kategorii otevřené výzvy Pěstuj prostor, jehož tématem budou právě nábřeží, náplavky a nejbližší okolí řek. Účelem výzvy je posílit fenomén Plzně – města na soutoku čtyř řek – a zlepšit fungování veřejného prostoru u řek. Podněty do probíhajícího ročníku programu jsou přijímány do 31. ledna 2014. Další informace zde.

Výstava Nábřeží a náplavka

vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_01 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_02 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_02a
vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_03 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_04 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_04a
vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_05 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_06 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_06a
vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_07 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_08 vystavaPlzen2015_nabreziNaplavka_09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava proběhla při příležitosti Dne Meliny Mercouri v červnu 2013. Dle původního záměru měla doprovázet instalaci dočasného lešenového schodiště na náplavku a měla být zavěšena na nábřežní zdi. Kvůli nečekané povodni nebylo možné náplavku zpřístupnit a výstava byla realizována na náhradním místě na nábřeží.

Děkujeme Západočeskému muzeu v Plzni a Archivu města Plzně za laskavý souhlas s použitím historických fotografií.

Autoři výstavy: Ing. Jan Hajšman, Bc. Martin Mareš, RNDr. Václav Cílek, CSc., M Arch Marek Sivák
Ideová příprava: M Arch Marek Sivák
Produkce: Mgr. Soňa Rychlíková, Mgr. Monika Bechná
Korektura: Bc. Michaela Bartyzalová
Grafika: MgA. Jan Dienstbier
Plzeň 2015, o.p.s. / 2013