Plzeňané chtějí zlepšovat své město – přišli s více než 100 podněty!

# Příspěvek bez tagů

Vloženo01. 02. 2014

Text Správce systému

Posledním lednovým dnem se uzavřel 2. ročník otevřené výzvy Pěstuj prostor, do které mohli občané dávat nápady na zlepšení veřejného prostoru města Plzně. Podnětů se sešlo celkem 102. Letošní novinkou byla i možnost získání grantu na vlastní projekt, úspěšné podněty vyhlásí porota 18. února.

Občany tradičně zajímaly dlouhodobé problémy Plzně: přechody pro chodce, cyklostezky, řešení odpadu, absence umění v ulicích, záchrana drobných památek. Objevila se ale i celá řada netradičních nápadů: kavárna na starém mostním pilíři, obnova ostrůvku na Boleváku, rozmístění pian ve městě po vzoru Prahy a světových metropolí nebo zpřístupnění teras za Mikulášským hřbitovem znovuotevřenou brankou.

Řada podnětů se týká plzeňských řek, na které vypsala Plzeň 2015 speciální výzvu. Lidem vadí zarostlé břehy Radbuzy, nedostatečný přístup na náplavky i „perifernost“ nábřeží Mže a Radbuzy v centru města. Petr Bečvář, autor podnětu Relaxační nábřeží, vyjadřuje přání proměnit Denisovo nábřeží v poklidný prostor s kavárnami a obchody: „Je ostuda, že má Plzeň čtyři řeky a ani jedno nábřeží hodné toho jména. Jediný kus Plzně, který vypadá alespoň trochu jako nábřeží, je vlastně nad kolejemi mezi Klatovskou a Jižním nádražím.“ Veronika Leiblová navrhuje vybudovat u Radbuzy vodní hřiště, kde by se mohly s vodním živlem seznámit i děti. „Hřiště může obsahovat různé herní prvky – pumpu, systém korýtek se stavidly, vodní šroub nebo mlýnské kolo. Téměř na každém dětském hřišti v Rakousku je alespoň malá pumpa,“ popisuje paní Leiblová. Architekt Petr Domanický by zase rád obnovil historickou Tuschnerovu zahradu, která se nacházela až do 60. let u řeky Mže – na místě dnešního parkoviště u mostu generála Pattona. Z podnětů a diskusí je patrné, že mnoha Plzeňanům by pro začátek stačilo alespoň vymýcení křovin na břehu řeky a zajištění lepšího přístupu k vodě.

Podaří se některé podněty zrealizovat? Co dalšího zajímá Plzeňany na Plzni? Jak se promění Plzeň v dalších měsících a letech? A co chcete změnit Vy? Přijďte besedovat s porotou na téma proměny veřejného prostoru! Vyhlášení výsledků 2. ročníku programu Pěstuj prostor se koná 18. února 2014 od 18:30 v Domě hudby.

Program Pěstuj prostor je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Text: Marek Sivák.