Festival Plzeň ZRAJE začne zrát už příští víkend

# bioodpad, komunitní akce, pěstování ve městě, Plzeň ZRAJE, přednáška

Vloženo04. 06. 2021

Text Správce systému

Letos poprvé se plzeňští příznivci pěstování ve městě dočkají svého vlastního festivalu, který pro ně pořádá spolek Pěstuj prostor v komunitní zahradě PěstírnaDEPO. Celoletní festival Plzeň ZRAJE, věnovaný městskému pěstování a kompostování, nabídne přednášky, workshopy i komentované prohlídky (nejen) komunitních zahrad. Konat se bude od 13. června až do 14. září, kdy se uskuteční poslední Zahradnický (pod)večer.

„Zájem o městské pěstování se v posledních několika letech stále zvyšuje. Během »covidového roku« stoupal ještě rychleji a vlastnoručně vypěstované zeleniny nebo bylinek na talířích řady lidí přibývá. I proto jsme se s podporou grantového programu Plzeňského Prazdroje pustili do organizace festivalu věnovaného právě tomuto fenoménu,“ prozradila organizátorka akce Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor. „Tohle téma netáhne jen v Plzni, podobnou akci uspořádala na jaře také pražská organizace Kokoza,“ dodala Hašlová.

Největším lákadlem bude přednáška pěstování na balkóně a parapetu. „Alespoň pár truhlíků za oknem si může osázet téměř každý. Nezásobí nás sice zeleninou na celý rok, ale i několik bylinek nám přinese spoustu radosti,“ uvedla lektorka a odbornice na přírodní zahrady Alena Lehmannová. „Festival městského pěstování a kompostování Plzeň ZRAJE kromě pěstitelských rad nabídne také tipy, jak zacházet ve městě s bioodpadem. Tato cenná surovina tvoří až 40 % objemu našich odpadkových košů a vyhozená »do směsi« končí téměř bez užitku ve spalovně,“doplnila Hašlová.

Festival je z důvodu protiepidemických opatření situován do vícero menších akcí a nabídne přednášky, workshopy, komentované prohlídky (nejen) komunitních zahrad a další akce:

 

ZAHRADNICKÁ MĚNÍRNA A KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY PěstírnyDEPO
neděle 13. 6.
10.00–16.00/ PěstírnaDEPO (Presslova 14)
Komentované prohlídky komunitní zahrady PěstírnaDEPO v 10.00, 11.00, 14.00 a 15.00.
Po celou dobu bude probíhat zahradnická „měnírna“ – přinést můžete přebytečná semínka, sazenice, květníky a další a odnést si můžete, po čem vaše zahrada, balkón či parapet touží.
» Vstup zdarma.

ZAHRADNICKÉ (POD)VEČERY
Vždy v úterý 22. 6., 13. 7., 3. 8., 24. 8., 14. 9.
18.00–21.00/ PěstírnaDEPO (Presslova 14)
Přednášky a workshopy.
Témata: Zahradničení (skoro) bez odpadu, Pěstování na balkonu i za oknem, Voda v zahradě, Co s bioodpadem v Plzni, Schovejte si úrodu na zimu
» Vstupné 100 Kč při zakoupení vstupenky předem (www.plzenskavstupenka.cz, GoOut.cz) nebo 120 Kč na místě.

EXKURZE PO (NEJEN) KOMUNITNÍCH ZAHRADÁCH V PLZNI A OKOLÍ
sobota 4. 9.
10.00–18.00/ Plzeň a okolí
Komentované prohlídky plzeňských komunitních zahrad a „zahradnicky zajímavých“ míst, mezi nimi Totem Doubravka, Ekozahrada Raková, ovocný genový sad v Liticích, Recyklovaná zahrada nebo První plzeňská komunitní zahrada.
» Účastnický poplatek 400 Kč. Přihlášky na pestirnadepo@pestujprostor.cz.

Tento projekt byl podpořen z Grantového programu Plzeňského Prazdroje. Odborným garantem tohoto programu je Nadace rozvoje občanské společnosti