Cyklus přednášek a diskusí o architektuře let 1948–1989 zahájí díl věnovaný architektce Jaroslavě Gloserové

# architektonické večery, architektura, Bohemia, hotel Ural, interiér, Jaroslava Gloserová, Krajská politická škola, Plzeň poválečná, přednáška, Růžena Žertová, SNB, ženy-architektky

Vloženo01. 11. 2022

Text Petr Klíma

Podzimní přednášková série se podobně jako plzeňská část festivalu Den architektury soustředí na přiblížení, reflexi a interpretaci architektury vzniklé mezi lety 1948 a 1989 v Plzni i mimo ni. V úvodní části, která se uskuteční ve středu 2. listopadu od 18 hodin v hotelu Central na náměstí Republiky v Plzni, představí architekt a historik architektury Petr Klíma osobnost a dílo architektky Jaroslavy Gloserové (1932–1981).

Datum: 2. 11. 2022
Čas: 18:00 hod.
Místo: Hotel Central, nám. Republiky 33, Plzeň

————————

Událost na Facebooku

————————

Přestože Jaroslava Gloserová, od jejíhož narození letos uplynulo 90 let, zemřela v pouhých 49 letech, v rodné Plzni zanechala výraznou stopu. Během působení ve Stavoprojektu v letech 1958–1981 navrhla budovu hotelu Ural na náměstí Republiky či správní objekt ředitelství Sboru národní bezpečnosti v Nádražní ulici. Podílela se i na projektu výškové administrativní budovy s objektem restaurace Bohemia na Anglickém nábřeží (pro niž spolu s Vladimírem Belšánem připravila návrh interiéru) či sídla Krajské politické školy na Lochotíně (i pro ni navíc navrhla kompletní řešení interiéru). „Těmto zpravidla programově nebojácným solitérům dokázala architektka vtisknout kromě nezpochybnitelných provozních a formálních kvalit zároveň velmi kultivovanou tvář, a to vně i uvnitř,“ uvádí autor přednášky a zároveň dramaturg celého cyklu Petr Klíma. Gloserová vypracovala i několik realizovaných projektů školních budov v Doubravce a na Severním Předměstí, nákupního centra tamtéž, přístavby polikliniky na Denisově nábřeží či interiéru Městské knihovny.

V druhém plánu přednášky se bude odvíjet příběh brněnské architektky a designérky Růženy Žertové. Také v jejím případě si v letošním roce připomeneme 90. výročí jejího narození. Kromě přiblížení plzeňských realizací Jaroslavy Gloserové se tak přednáška soustředí na možnosti a postavení ženy-architektky na tuzemské poválečné scéně.

Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na GoOut.cz.

Druhý díl cyklu Plzeň poválečná, připravovaného s podporou města Plzně, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, proběhne ve středu 16. listopadu od 18 hod. v budově 20. ZŠ v Brojově ulici v Plzni. Život a tvorbu architekta Františka Sammera, Le Corbusierova spolupracovníka a plzeňského rodáka, v ní představí historička architektury Martina Hrabová.

————————

Petr Klíma je architekt a historik architektury, absolvent FF ZČU, FA ČVUT a UMPRUM. Je editorem, kurátorem a spoluautorem projektů KOTVY MÁJE – České obchodní domy 1965–1975 a Růžena Žertová – Architektka domů a věcí. V rámci doktorského studia na UMPRUM se soustředí na architekturu československých velvyslanectví z období 1948–1989 v politických a společenských souvislostech. Na UMPRUM je v současnosti členem týmu věnujícímu se badatelskému projektu Architektura a česká politika v 19.–21. století. Několik let působil na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, i nadále zde přednáší. V letech 2011–2015 byl součástí týmu Plzně 2015. Projektům spjatým s architekturou, výzkumem a popularizací se nyní věnuje ve spolku Pěstuj prostor.

————————

Foto: Jaroslava Gloserová, hotel Ural v Plzni, 1967–1972, archiv rodiny Gloserových.