Pěstujte s námi dále plzeňský veřejný prostor! – nový ročník otevřené výzvy

# granty, otevřená výzva, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo16. 10. 2013

Text Správce systému

Začátkem měsíce října byla spuštěna upravená verze otevřené výzvy programu Pěstuj prostor. Své podněty můžete nyní hlásit do 3 kategorií dle toho, zda chcete pouze upozornit na dobrý nápad; chcete svůj nápad realizovat a žádáte nás o pomoc; nebo ho zvládnete zrealizovat sami a chcete na něj získat finanční grant ve výši až 100 000 Kč!

Uzávěrka probíhajícího ročníku je 31. ledna 2014. Všechny dosud vložené nové podněty jsou automaticky zařazeny do kategorie „Mám nápad“ a jejich autoři budou srozuměni s možností přehlásit je do jiné kategorie. Zároveň je také možné přihlašovat podněty týkající se plzeňských řek a jejich nejbližšího okolí do speciální výzvy Řeka ve městě.

Čím chcete, aby pro Vás byla Plzeň? Městem, kde se dá žít i vně dveří Vašeho bytu, kde můžete posedět s přáteli a sousedy na rohu Vaší ulice? Kde na obyčejných místech čekají neobyčejné zážitky, kde můžete zvelebit kdejaký zanedbaný kout? Městem, ze kterého nechcete každý víkend odjet pryč a které se mění i dle Vašeho přání?

To vše chceme splnit v programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, který pokračuje druhou otevřenou výzvou na zadávání podnětů ke zlepšování míst ve městě právě od vás, občanů Plzně. Vítáme všechny invenční nápady upozorňující na to, co byste v Evropském hlavním městě kultury rádi proměnili. Může se jednat například o nové využití plácku se sušáky, propojení nenavazujících cyklostezek či oživení veřejného prostranství.

„Po úspěchu loňské otevřené výzvy jsme se rozhodli ji letos rozšířit do tří kategorií. Zájemci mohou buď rovnou požádat o grant na projekt, kterým chtějí zlepšit veřejný prostor města Plzně, nebo nabídnout spolupráci při řešení podnětu s tím, že hlavní organizaci převezme Plzeň 2015. Možné je i pouze vložit nápad, kterým se může inspirovat někdo další, ať už veřejná správa, Plzeň 2015 nebo třeba architekti v projektu Městské zásahy,“ vysvětluje Marek Sivák z týmu Evropského hlavního města kultury.

Podněty se zadávají pomocí webového formuláře. Je třeba místo vyfotit a vyplnit průvodní formulář včetně kontaktu. Pro ty, co nemají přístup na internet, je připravena možnost zaslání poštou. Pořiďte minimálně jednu fotografii místa a do textu uveďte tyto údaje: název podnětu, polohu místa, popis vašeho podnětu, jméno a příjmení, adresu, telefon a souhlas s uvedením vašeho jména nebo přezdívky u příspěvku (žádné další údaje o vás zveřejněny nebudou). Nepovinně můžete přiložit Váš návrh na řešení problému nebo zlepšení místa. Důležité je také uvést kategorii, do které podnět příhlašujete (viz zde). Obálku s kompletními materiály výrazně nadepište „Pěstuj prostor“ a zašlete na adresu: Plzeň 2015, o.p.s., k rukám Jany Holatové, Pražská 19, 301 00 Plzeň.

K podnětům se po ukončení výzvy vyjádří odborníci, kteří vyberou ty nejzajímavější. Společnost Plzeň 2015 pomůže autorům vybrané podněty dále rozpracovat, zapojit do jejich realizace místní obyvatele a získat pro jejich realizaci veřejnou správu i potenciální sponzory. Není možné zaručit realizaci každého nápadu, všechny dobré podněty se ale dočkají podpory. V minulém ročníku se sešlo 83 podnětů, z nichž porota vybrala 11 nejzajímavějších. Z toho jsou již dnes dva podněty zrealizovány, další vedly k jednání či inspiraci při přípravě různých akcí, např. mezinárodního workcampu a Dne Meliny Mercouri.

Podrobná pravidla a pokyny naleznete zde.
Informace o speciální výzvě Řeka ve městě naleznete zde.
Informace o ročníku 2012/2013 jsou zde.