Pěstuj prostor zve na konzultace ke grantové otevřené výzvě, mezi projekty pro veřejný prostor bude rozděleno až 300 tisíc korun

# granty, otevřená výzva

Vloženo14. 01. 2015

Text Správce systému

Obnovená Městská plovárna, upravené Prameny na Roudné nebo putující Almara překvapení – to všechno jsou příklady projektů, které ožily díky vlajkovému komunitnímu programu Pěstuj prostor. Již od listopadu mohou (nejen) Plzeňané zadávat nové podněty do třetího ročníku otevřené výzvy, a pokud jejich nápad uspěje, získají grant na jejich financování. Pěstuj prostor nyní vyhlašuje termíny pravidelných úterních konzultací pro zájemce o granty.

Připravujete-li žádost do grantové kategorie „Chci pěstovat veřejný prostor“, smluvte si s námi konzultaci svého podnětu. Konzultace probíhají každé úterý od 20. ledna do 24. února mezi 15. a 18. hodinou (po domluvě i později) na adrese Plzeň 2015, Sedláčkova 26A, Plzeň (2. patro, dveře vpravo). Konzultace je nutné nejpozději den dopředu zarezervovat na čísle 777 593 692 (Marek Sivák), nebo na e-mailu sivak@pestujprostor.cz!

Program Pěstuj prostor vznikl v roce 2012 v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Od 1. ledna 2015 přešel z důvodu dlouhodobé udržitelnosti pod spolek Pěstuj prostor, z. s., který je partnerem Plzně 2015, o. p. s. Grantovou výzvu 2014-2015 financuje Plzeň 2015, o. p. s.

 

O PĚSTUJ PROSTOR 2012-2014

V předchozích dvou ročnících se sešlo 185 podnětů, z toho bylo za pomoci autorů podnětů, týmu Pěstuj prostor a městských organizací realizováno téměř 20 podnětů a další se staly součástí akcí jako Anděl Fest nebo Evropský den sousedů Plzně 2015. Podněty vždy posuzuje porota, složená z nezávislých odborníků i zástupců města, a vybírá z nich ty nejzajímavější. Oceněné podněty získávají kromě finanční podpory i odbornou pomoc týmu Pěstuj prostor a mediální propagaci Plzně 2015. Další pomocí je síťování s podobně zaměřenými sdruženími a aktivními jednotlivci, výzvy pro dobrovolníky nebo spolupráce mezi Plzní 2015 a městskými organizacemi. Pěstuj prostor se podněty občanů inspiruje i při pořádání osvětových přednášek z oblasti veřejného prostoru a architektury nebo v rámci realizačních workshopů a mezinárodních workcampů.

Letošní třetí ročník je vyhlášen ve dvou kategoriích. První z nich s názvem „Chci pěstovat veřejný prostor“ je grantová a je určena občanům i organizacím, kteří pro svůj projekt na vylepšení veřejného prostoru hledají finanční, odbornou nebo jinou pomoc. K popisu podnětu na webu Pěstuj prostor se přikládá jednoduchá grantová žádost. Celkově bude rozděleno až 300 tisíc Kč v maximální hodnotě 80 tisíc Kč na projekt, výsledky výzvy budou zveřejněny během března. Druhá kategorie „Mám nápad“ již tradičně slouží jako inspirace pro místní samosprávu a odborníky.

„Zapojit se může opravdu každý, od dětí po seniory. Podstatná je chuť něco změnit, ne si jen neúčelně stěžovat. Přejeme si, aby se veřejný prostor čím dál více skládal z míst, na kterých lidem záleží, která jsou jim příjemná a plná života,“ říká Marek Sivák, koordinátor programu Pěstuj prostor.

 

ZADÁVÁNÍ PODNĚTŮ

Podněty je možné zadat na webové stránce programu pomocí formuláře Přidat podnět, případně prostřednictvím e-mailu sivak@pestujprostor.cz. Pro ty, co nemají přístup na internet, je připravena možnost zaslání podnětu poštou na adresu: Pěstuj prostor, z. s., Táborská 10, 326 00 Plzeň. Všechny potřebné náležitosti podnětu obsahuji Pravidla výzvy.

Datum uzávěrky aktuální výzvy je 23. 2. 2015 pro podněty zaslané poštou a e mailem a 28. 2. 2015 pro podněty zadané prostřednictvím webového formuláře. Novinkou je od začátku roku 2015 samostatné fungování programu pod spolkem Pěstuj prostor, z. s., který je partnerem Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015. Pěstuj prostor se tak připravuje na dlouhodobou udržitelnost programu.

 

PŘÍKLADY ÚSPĚŠNÝCH PROJEKTŮ Z MINULÝCH LET

Zde uvádíme příklady některých realizovaných projektů, nový podnět by ale měl vyjít od samotných občanů. Samozřejmě velmi vítáme, i pokud občané chtějí pomoci s již existujícími podněty a projekty:

Zapomenutá zahrada – první úpravy zpustlého ovocného sadu byly realizovány v rámci mezinárodního workcampu v roce 2013, od té doby se o místo stará autor podnětu – občanské sdružení Envic – který zde zároveň pořádá několik komunitních akcí ročně

Zelená zastávka – sdružení Zastávka působící v bývalé nádražní budově se rozhodlo zkrášlit své okolí a získalo finanční podporu na vybudování odpočinkových lavic a dřevěných květníků i na pořádání komunitních plánovacích setkání a tematických workshopů s okolními obyvateli

Almara překvapení – speciální almara vyrobená ze starého trezoru putuje po Plzni a přináší oživení do různých končin města – od centra přes sídliště až po opuštěné lokality; zájemci mohou po získání kódu Almaru otevřít a zapůjčit si sportovní potřeby, hudební nástroje, deky, knihy a další vybavení (realizátor: o. s. ENVIC)

Křížky a vetřelci – projekt mapuje umělecké objekty a drobné sakrální památky ve veřejném prostoru města Plzně, k vybraným dílům zpracovává historické rešerše a vše pak prezentuje ve formátu webové mapy i tištěného letáku; autoři zároveň podněcují širokou veřejnost pomocí malých webových soutěží (realizátor: A. Hejna, P. Cvrček a tým)

Městská plovárna Ožívá! – projektu, který svým měřítkem přesahoval možnosti běžné samostatné realizace, se ujali organizátoři Pěstuj prostor a spolu s autory podnětu – Majákem Plzně – i s dalšími organizacemi místo proměnili během letního dobrovolnického workcampu 2014; od té doby se plovárna stala dějištěm desítek kulturních akcí