Pěstuj prostor zve na konzultace ke grantové otevřené výzvě, mezi projekty pro veřejný prostor bude rozděleno až 300 tisíc korun
Vloženo14. 01. 2015
Text Správce systému
Obnovená Městská plovárna, upravené Prameny na Roudné nebo putující Almara překvapení – to všechno jsou příklady projektů, které ožily díky vlajkovému komunitnímu programu Pěstuj prostor. Již od listopadu mohou (nejen) Plzeňané zadávat nové podněty do třetího ročníku otevřené výzvy, a pokud jejich nápad uspěje, získají grant na jejich financování. Pěstuj prostor nyní vyhlašuje termíny pravidelných úterních konzultací pro zájemce o granty.
Připravujete-li žádost do grantové kategorie „Chci pěstovat veřejný prostor“, smluvte si s námi konzultaci svého podnětu. Konzultace probíhají každé úterý od 20. ledna do 24. února mezi 15. a 18. hodinou (po domluvě i později) na adrese Plzeň 2015, Sedláčkova 26A, Plzeň (2. patro, dveře vpravo). Konzultace je nutné nejpozději den dopředu zarezervovat na čísle 777 593 692 (Marek Sivák), nebo na e-mailu sivak@pestujprostor.cz!
Program Pěstuj prostor vznikl v roce 2012 v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Od 1. ledna 2015 přešel z důvodu dlouhodobé udržitelnosti pod spolek Pěstuj prostor, z. s., který je partnerem Plzně 2015, o. p. s. Grantovou výzvu 2014-2015 financuje Plzeň 2015, o. p. s.
O PĚSTUJ PROSTOR 2012-2014
V předchozích dvou ročnících se sešlo 185 podnětů, z toho bylo za pomoci autorů podnětů, týmu Pěstuj prostor a městských organizací realizováno téměř 20 podnětů a další se staly součástí akcí jako Anděl Fest nebo Evropský den sousedů Plzně 2015. Podněty vždy posuzuje porota, složená z nezávislých odborníků i zástupců města, a vybírá z nich ty nejzajímavější. Oceněné podněty získávají kromě finanční podpory i odbornou pomoc týmu Pěstuj prostor a mediální propagaci Plzně 2015. Další pomocí je síťování s podobně zaměřenými sdruženími a aktivními jednotlivci, výzvy pro dobrovolníky nebo spolupráce mezi Plzní 2015 a městskými organizacemi. Pěstuj prostor se podněty občanů inspiruje i při pořádání osvětových přednášek z oblasti veřejného prostoru a architektury nebo v rámci realizačních workshopů a mezinárodních workcampů.
Letošní třetí ročník je vyhlášen ve dvou kategoriích. První z nich s názvem „Chci pěstovat veřejný prostor“ je grantová a je určena občanům i organizacím, kteří pro svůj projekt na vylepšení veřejného prostoru hledají finanční, odbornou nebo jinou pomoc. K popisu podnětu na webu Pěstuj prostor se přikládá jednoduchá grantová žádost. Celkově bude rozděleno až 300 tisíc Kč v maximální hodnotě 80 tisíc Kč na projekt, výsledky výzvy budou zveřejněny během března. Druhá kategorie „Mám nápad“ již tradičně slouží jako inspirace pro místní samosprávu a odborníky.
„Zapojit se může opravdu každý, od dětí po seniory. Podstatná je chuť něco změnit, ne si jen neúčelně stěžovat. Přejeme si, aby se veřejný prostor čím dál více skládal z míst, na kterých lidem záleží, která jsou jim příjemná a plná života,“ říká Marek Sivák, koordinátor programu Pěstuj prostor.
ZADÁVÁNÍ PODNĚTŮ
Podněty je možné zadat na webové stránce programu pomocí formuláře Přidat podnět, případně prostřednictvím e-mailu sivak@pestujprostor.cz. Pro ty, co nemají přístup na internet, je připravena možnost zaslání podnětu poštou na adresu: Pěstuj prostor, z. s., Táborská 10, 326 00 Plzeň. Všechny potřebné náležitosti podnětu obsahuji Pravidla výzvy.
Datum uzávěrky aktuální výzvy je 23. 2. 2015 pro podněty zaslané poštou a e mailem a 28. 2. 2015 pro podněty zadané prostřednictvím webového formuláře. Novinkou je od začátku roku 2015 samostatné fungování programu pod spolkem Pěstuj prostor, z. s., který je partnerem Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015. Pěstuj prostor se tak připravuje na dlouhodobou udržitelnost programu.
PŘÍKLADY ÚSPĚŠNÝCH PROJEKTŮ Z MINULÝCH LET
Zde uvádíme příklady některých realizovaných projektů, nový podnět by ale měl vyjít od samotných občanů. Samozřejmě velmi vítáme, i pokud občané chtějí pomoci s již existujícími podněty a projekty:
Zapomenutá zahrada – první úpravy zpustlého ovocného sadu byly realizovány v rámci mezinárodního workcampu v roce 2013, od té doby se o místo stará autor podnětu – občanské sdružení Envic – který zde zároveň pořádá několik komunitních akcí ročně
Zelená zastávka – sdružení Zastávka působící v bývalé nádražní budově se rozhodlo zkrášlit své okolí a získalo finanční podporu na vybudování odpočinkových lavic a dřevěných květníků i na pořádání komunitních plánovacích setkání a tematických workshopů s okolními obyvateli
Almara překvapení – speciální almara vyrobená ze starého trezoru putuje po Plzni a přináší oživení do různých končin města – od centra přes sídliště až po opuštěné lokality; zájemci mohou po získání kódu Almaru otevřít a zapůjčit si sportovní potřeby, hudební nástroje, deky, knihy a další vybavení (realizátor: o. s. ENVIC)
Křížky a vetřelci – projekt mapuje umělecké objekty a drobné sakrální památky ve veřejném prostoru města Plzně, k vybraným dílům zpracovává historické rešerše a vše pak prezentuje ve formátu webové mapy i tištěného letáku; autoři zároveň podněcují širokou veřejnost pomocí malých webových soutěží (realizátor: A. Hejna, P. Cvrček a tým)
Městská plovárna Ožívá! – projektu, který svým měřítkem přesahoval možnosti běžné samostatné realizace, se ujali organizátoři Pěstuj prostor a spolu s autory podnětu – Majákem Plzně – i s dalšími organizacemi místo proměnili během letního dobrovolnického workcampu 2014; od té doby se plovárna stala dějištěm desítek kulturních akcí