„Oživené“ Jiráskovo náměstí si užili děti i dospělí

# komunitní akce, Obnova Jiráskova náměstí, veřejný prostor

Vloženo11. 10. 2018

Text Správce systému

Slunečné počasí a zajímavý program přilákaly koncem září do parku na Jiráskově náměstí zhruba 300 návštěvníků. Třetí ročník akce „Jiráskovo náměstí žije“ nabídl tradičně celou řadu aktivit a her, divadelní přestavení, hudbu i přátelský fotbalový mač v klášterní zahradě.

Počet návštěvníků i jejich pozitivní ohlasy předčily naše očekávání,“ říká architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, spoluorganizátor akce. „V rámci přípravy rekonstrukce náměstí zde podobné akce připravujeme pravidelně, tentokrát jsme však zvolili termín mimo víkend, abychom vyzkoušeli, zda je zájem o ,živé náměstí‚ i ve všední dny. Ukázalo se, že místní velice ocení, když mohou s dětmi strávit příjemné odpoledne v parku se svými sousedy. Věříme, že po rekonstrukci prostor před klášterem i klášterní zahrada nabídnou řadu možností pro trávení volného času,“ dodává.

Do přípravy programu se, již tradičně, zapojili lidé z organizací sídlících na náměstí a v okolí. Klub chytrého hraní Rubikon zaujal děti především hmatovými chodníčky, Akademie nadání pak nabídla například opičí dráhu nebo malování na obličej. „Velký úspěch sklidili i skauti s vikingskými šachy a chytáním bizona. Jak je pro lidi žijící na okraji společnosti těžké dostat se z ghetta si mohli účastníci vyzkoušet u stánku Společnosti Tady a Teď ve hře GhettOut. Nechyběla ani dílna Město letí spolku To město, kde si děti vyrobily ,vodní hřiště z plastových lahví a kelímků,“ vypočítává organizátorka akce Silvie Hašlová.

V programu nechyběla ani kulturní vystoupení – divadelní přestavení Sieřino tajemství v podání Terezy Hroníkové a flaškovo-kytarové duo Flaškinet předvedlo posluchačům ve dvou vstupech známé hity v netradičním pojetí. Na závěr večera si na své přišli milovníci fotbalu. Přátelské fotbalové utkání v klášterní zahradě je již neodmyslitelnou součástí této komunitní akce.

Akci uspořádal spolek Pěstuj prostor ve spolupráci s Akademií Nadání, Junák – český skaut: středisko Ichthys Plzeň, s Klubem chytrého hraní Rubikon, spolkem To město a Společností Tady a Teď za podpory Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany, města Plzně, Nadace proměny Karla Komárka, Masarykovy základní školy Plzeň a Kláštera dominikánů Plzeň v rámci projektu Obnova Jiráskova náměstí a klášterní zahrady v Plzni.