Od Západu nefouká? Na pozvání Jaromíra Veseláka se v Plzni představí architekt David Kraus

# architektonické večery, architektura, David Kraus, diskuse, Jaromír Veselák, od západu nefouká?, přednáška, současná architektura

Vloženo05. 11. 2021

Text Petr Klíma

Podzimní přednáškový cyklus věnuje spolek Pěstuj prostor současné architektuře. Navazuje tak na loňskou stejnojmennou výstavu a plzeňskou část letošního Dne architektury. „Cílem série je mj. upozornit místní publikum na současnou českou architektonickou produkci a reflektovat témata charakteristická jak pro tuzemskou scénu, tak pro specifickou situaci v Plzni,“ uvádí dramaturg cyklu Petr Klíma. Během čtyř podvečerů zakončených vždy moderovanou diskusí se na pozvání čtyř místních tvůrců či autorských týmů představí čtyři osobnosti současné české architektury. Debata následující po každé přednášce by se měla stát živým dialogem realizací, tvůrčích metod, profesních postojů i naturelu zúčastněných autorů.

Datum: 10. 11. 2021
Čas: 18:00 hod.
Místo: Moving Station, Koperníkova 56, Plzeň

————————

Událost na Facebooku

————————

Úvodní část cyklu se uskuteční ve středu 10. listopadu 2021 od 18 hodin v Moving Station v Plzni. Na pozvání plzeňského architekta Jaromíra Veseláka se představí jeden z nejosobitějších tvůrců současné české scény David Kraus. Ve svém příspěvku přiblíží některé ze svých realizací jako východisko pro zamyšlení nad tím, jak být v dnešním světě architektem, ale také běžcem, jezdcem, bojovníkem, učitelem, žákem – a vposledku svobodným člověkem. Toto téma následně rozvine v moderované diskusi s Jaromírem Veselákem.

Akce se bude řídit platnými hygienickými nařízeními. Vstupné činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

Další díl série Od Západu nefouká? Plzeňští architekti zvou, připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 24. listopadu 2021 od 18 hodin v Univerzitní kavárně Družba. Pozvání Bohuslava Strejce a Ondřeje Janouta z kanceláře projectstudio8 k vystoupení v Plzni přijali architekti Jan Vondrák a Jan Mach z libereckého ateliéru Mjölk.

————————

David Kraus
V letech 1989–1996 vystudoval architekturu na Fakultě architektury ČVUT, kde se pro něj stalo zásadní setkání s profesorem Miroslavem Šikem. V roce 2002 založil ateliér Architektura. Ve své „hledačské“ práci rozvíjí vlastní cestu soudobé architektury. Jeho realizace se kromě území Česka nacházejí na Slovensku, v Německu, USA, Německu či Ománu. Ve svém ateliéru, jehož práce zahrnuje proces návrhu i realizace, spolupracuje s mladými architekty, tvořícími volné společenství kolem objektu Kovárna. Jak Kraus uvádí na webových stránkách studia, jeho ateliér „věří v jednoduchost myšlení a konání, fyzický pohyb, rytmus a skutečný přítomný svět“. David Kraus vyučoval na VŠUP a FA ČVUT, kde v současnosti kandiduje na děkana. Také přednáší, vystavuje a publikuje. Za svoji práci – a práci svého ateliéru – získal řadu cen, naposledy roku 2018 Českou cenu za architekturu. Jeho dílo je také zastoupeno ve sbírkách Národní galerie.

————————

Foto: David Kraus, Administrativní objekt ve Strančicích, 2015–2018. Foto: archiv autora.