Co spojuje turistický komplex v Kostarice a Lesní koupaliště v Liberci? Studio Mjölk se v jejich návrhu inspirovalo krajinou
# architektonické večery, architektura, diskuse, Jan Mach, Jan Vondrák, Mjölk, od západu nefouká?, přednáška, projectstudio8, současná architektura
Vloženo12. 01. 2022
Text Marie Kordovská
Do druhého dílu přednáškové a diskusní série „Od západu nefouká? Plzeňští architekti zvou“ přijali pozvání Bohuslava Strejce a Ondřeje Janouta z místního ateliéru projectstudio8
architekti z libereckého ateliéru Mjölk. Jan Mach a Jan Vondrák představili svoje projekty na setkání, které proběhlo 24. listopadu v univerzitní kavárně Družba v Plzni. Po úvodní přednášce následovala diskuse všech čtyř architektů.
Mach s Vondrákem vystudovali architekturu na liberecké technice a v tomto regionu po absolvování školy již zůstali. Jak sami říkají, „baví je běhat po horách a po lesích, být v kontaktu se stromy, s nebem, s kameny…“. Kromě své architektonické kanceláře se od počátku své praxe věnují i rozvoji místní kultury i krajiny. Když si již týden po získání diplomu založili ateliér, navrhli (si) rozhlednu a tento projekt pak začali nabízet starostům vybraných obcí. Hned první z nich návrh přijal a po dvou letech se rozhledna – v mírně upravené podobě – otevřela veřejnosti.
Během 15 let, které od té doby uplynuly, se studiu Mjölk podařilo realizovat řadu svých projektů. K těm novým se už dostávají na doporučení známých, kolegů z praxe, bývalých klientů, ale také fotografů, s nimiž dlouhodobě spolupracují. Právě díky těmto kontaktům momentálně dokončují návrh turistického komplexu v Kostarice. Navrhování staveb v tropických podmínkách podle nich přináší jisté úlevy – například je možné ušetřit čas i peníze na tepelné izolaci. Jedním dechem ale oba architekti dodávají, že stavění v tropech s sebou přináší i nečekané komplikace – například nutnost zabránit v přístupu do domu i okolí často jedovatým živočichům.
Dalším z aktuálních projektů, které členové studia Mjölk představili, je sídlo dřevařské firmy Kloboucká lesní. Při navrhování této stavby se architekti nechali vést špičkovými možnosti zpracování dřeva, kterými společnost disponuje, a také stoletou perspektivou, s níž operuje. Těží stromy, které byly zasazené před stoletím, a obnovuje lesy tak, aby i za sto let sloužily stejným způsobem. Takto nastavený podnik tedy zákonitě uvažuje udržitelně a v zadání projektu vlastního sídla klade důraz na ekologii. Ačkoliv Mach i Vondrák přiznali, že jejich znalosti konkrétních technologií pro podobné stavby jsou omezené, stavební firmy podle nich umějí architekty v návrhu ekologických a „chytrých“ staveb velmi dobře podpořit. Kloboucké lesní tak budou sloužit solární panely, dešťová voda nebo pokročilý systém větrání.
K fungování studia Mjölk zásadním způsobem přispívají i jeho kulturní a volnočasové projekty v Liberci a okolí. Prvním z nich se stala stavba sauny, kterou s tehdejšími kolegy sami financovali, sestavili a umístili na libereckou přehradu. Přestože nevyšel původní plán darovat saunu městu, které by ji dále provozovalo, i po deseti letech je drobná stavba stále v provozu v jiné lokalitě poblíž Rudolfova. Po realizaci sauny následovalo založení filmového festivalu Ki-No, pořádání každoročního běhu přes Jizerské hory nebo provozování pivnice Vokno. Před dvěma lety architekti ke svým veřejným aktivitám připojili i záměr kultivovat a provozovat areál libereckého Lesního koupaliště.
V tzv. Herkulových lázních, v místě, kde se stékají dva studené horské potoky, postavili v roce 1917 němečtí obyvatelé Liberce plovárnu. Ta od té doby zpustla, přesto k jejím pozůstatkům mají Liberečtí blízký vztah. Architekti studia Mjölkse domluvili s místní radnicí na pětiletém pronájmu, během něhož chtějí lázně obnovit. Koupaliště již dva roky provozují v provizorním módu, připravují projekt rekonstrukce a shánějí finanční prostředky. Sama přestavba by se měla odehrát v nadcházejících dvou letech, pak by měl následovat „ostrý“ provoz. Po vypršení pětileté lhůty se architekti s městem domluví, jak bude provozování koupaliště dál probíhat. Vrátit realizovaný projekt radnici by jim prý nevadilo. Cíl všech jejich veřejných iniciativ je totiž vždy prostý – oživit liberecký region. To Jan Mach a Jan Vondrák potvrdili i v diskusi s Ondřejem Janoutem a Bohuslavem Strejcem.