Od nápadu k realizaci, aneb p(P)ěstuj prostor díky otevřené grantové výzvě i Ty! Poslední dny k podání žádosti a šanci získat až 80 tis. Kč na projekt

# drobná architektura, granty, intervence, komunitní akce, otevřená výzva, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo20. 02. 2015

Text Správce systému

Pamatujete si na putující růžovou Almaru překvapení, vyletněný program Městské plovárny, která se stala místem fajnových událostí, znovuobjevenou Zapomenutou zahradu, odpočinkové lavice a dřevěné květníky na Zelené zastávce, mapování uměleckých objektů a drobný sakrálních památek díky Křížkům a vetřelcům nebo Rozkvetlou Plzeň? Jste všímavý a máte podobné nápady jak zlepšit nebo oživit prostor ve městě, kde žijete? Chcete být ve správnou dobu na správném (veřejném) místě? Pak jste tady správně! Stačí se zapojit do otevřené grantové výzvy Pěstuj prostor.

Jak se zapojit? Co je třeba k tomu udělat? To se přesně dozvíte na stránce Přidat podnět. Zde také naleznete odkaz na pravidla a další informace o třetím ročníku otevřené výzvy.  O tom, že to není nic složitého a o možnosti úspěchu Vašeho nápadu jasně svědčí to, že se letošní ročník koná již potřetí a že jsme spolu s Vámi realizovali již desítky vložených podnětů a další se staly součástí jiných kulturních aktivit jako Anděl Fest či Evropský den sousedů Plzně 2015. Pokud se chcete zapojit, tak pospěšte! Uzávěrka zadání podnětů a žádostí je 23. 2. 2015 pro podněty zaslané poštou a e mailem a 28. 2. 2015 pro podněty zadané prostřednictvím webového formuláře.

Zajímají vás úspěšné podněty z minulých ročníků? Jejich výběr přinášíme v tomto seriálu. Další díly budou postupně přibývat.

 

Cestující Almara překvapení

Máte rádi překvapení? Rádi objevujete neočekávané na očekávaném místě? Myslíte si, že růžová barva a starý vojenský trezor nejdou dohromady? Občanské sdružení Envic ze starého trezoru vytvořilo mobilní růžovou půjčovnu – Almaru překvapení. Ta putuje Plzní – od centra přes sídliště až k zapadlým lokalitám a těm, kteří ji objeví a získají kód na její otevření, vyjeví své tajemství o možnosti zapůjčení frisbee nebo pétanque, hřejivé deky, dobré knížky, výtvarného náčiní nebo hudebního nástroje. Odvážní z vás mohou v almaře, která má už přes 800 uživatelů, zanechat i vzkaz nebo dárek.

 

Zastavení na Zelené zastávce

Zastavit se, posadit se, nadechnout se. Pobavit se, poučit se nebo ochutnat něco dobrého. To je to, co mnohým z nás dnes chybí. A přitom stačí najít jen chvilku času a to správné místo. Třeba místo bývalé nádražní budovy, kde se sdružení Zastávka rozhodlo zvelebit perón i okolí a jako úspěšný podnět Pěstuj prostor získalo finanční podporu na zhotovení odpočinkových lavic a dřevěných květníků i na pořádání komunitních setkání a tematických workshopů. Pokud je chcete navštívit, podívejte se na facebook Plzeň Zastávka, určitě najdete zajímavou příležitost.

 

Znovuobjevená Zapomenutá zahrada

Stalo se Vám, že na vás někdo zapomněl? Znáte ten pocit, když najdete to, na co už jste dávno zapomněli? Našli jste někdy místo, které je rájem na zemi? Místo plné ovocných stromů, měkké trávy a čerstvého vzduchu? Občanskému sdružení Envic v Plzni se to podařilo. Před rokem a půl ze zpustlého ovocného sadu a za pomoci účastníků mezinárodního workcampu vytvořilo malý ráj uprostřed velkého města a od té doby v něm pravidelně pořádá komunitní akce, jako např. Slavnosti jablek. I takové jsou osudy úspěšných podnětů.

 

Křížky a vetřelci útočí

Znáte nějakého „vetřelce“ ve vašem okolí? Obdivujete křížky, kapličky nebo boží muka? Jste přesvědčeni, že si pomníky, pamětní desky i sochy zaslouží naši pozornost? Lidé z projektu Křížky a vetřelci ano! Tento projekt se stal úspěšným podnětem v otevřené výzvě Pěstuj prostor z roku 2014. Mapuje drobné sakrální památky a umělecké objekty ve veřejném prostoru města Plzně, vytváří k nim historické rešerše a to pak umisťuje na web. Aktuálně je zmapováno umístění 769 děl! Najít více informací (a zjistit, co se myslí oním „vetřelcem“) můžeš zde na portálu nebo na facebooku. Realizátorem projektu jsou A. Hejna, P. Cvrček a další.

Program Pěstuj prostor je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.