Nové role architekta – Vallo a Sadovský v Plzni

# Příspěvek bez tagů

Vloženo30. 01. 2013

Text Správce systému

„Naivita je naša hlavná zbraň,“ říkají autoři Městských zásahů Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Světoznámí architekti budou hosty dalšího semináře komunitního programu „Pěstuj prostor“ společnosti Plzeň 2015. Jejich přednášku můžete navštívit ve čtvrtek 14. 2. od 18 hodin v Domu hudby.

Dozvíme se, jak zanedbanému autobusovému nádraží pod betonovým mostem vdechne nový život několik kýblů zelené barvy nebo co vše se dá ve městě dělat s dřevěnými pavilony na kolečkách. Součástí semináře bude moderovaná diskuse návštěvníků s architekty. Během své návštěvy si architekti prohlédnou západočeskou metropoli a zahájí přípravy projektu Městské zásahy pro Plzeň, který měl být vyhlášen v druhé polovině roku 2014. V něm se zapojují architekti spolu s občany do úprav společného veřejného prostoru.

Čím se tito bratislavští architekti dostali do povědomí slovenské, české i světové veřejnosti? Kromě kvalitních staveb i svou neutuchající snahou a nápady pro veřejný prostor. Jak sami říkají: „Naivita je naša hlavná zbraň. Je to základná črta našej práce. Nádej [naděje – víra] musí byť silnejšia ako skúsenosť. Keby sme vychádzame len zo skúsenosti, tak by sme sa nikam neposúvali. Nádej mi hovorí, že to treba vyskúšať. Architektúra je profesia založená na pozitívnom vnímaní budúcnosti, inak by sme sa nepohli.“ (Shiz, 7.1.2013, Marek Hudec – www.shiz.sk/articles/view/1970).

Doplňující informace: Vallo Sadovsky Architects je architektonický ateliér založený Matoušem Vallem a Oliverem Sadovským v roce 2004 v Bratislavě. Ateliér se zaměřuje na architekturu, urbanismus, tvorbu městského prostředí, interiérový design a výstavnictví. V roce 2008 odstartovali Matúš Vallo a Oliver Sadovský iniciativu ‚Městské zásahy‘, která se postupně transformovala na občanské sdružení. To se věnuje architektonickému aktivismu, výzkumu, konzultační činnosti na poli veřejného prostoru a participace obyvatel města na jeho tvorbě.