Nabitý červen na Jiráskově náměstí

# komunitní akce, Obnova Jiráskova náměstí, Plzeň, pro děti i dospělé, veřejná prostranství

Vloženo30. 05. 2022

Text Správce systému

V červnu vás zveme na Jiráskovo náměstí, které ožije hned třemi akcemi. Každá je jiná, jejich společným cílem ale je poukázat na potenciál náměstí před plánovanou obnovou prostoru. Vstup na všechny akce je zdarma a bude možné si na nich zakoupit občerstvení. Na začátku června ožije Jiráskovo náměstí loutkami, se kterými je spjato díky v nejbližším okolí dříve žijícím a působícím osobnostem českého loutkářství. Plzeň si letos připomíná významná výročí Jiřího Trnky, Josefa Skupy a Karla a Ludvíka Novákových. Právě Jiří Trnka se narodil před 110 lety na slovanském Petrohradě, v Houškově ulici 27. A na co dalšího se ještě můžete těšit?


4. června / Loutkové Slovany – Trnkovo předměstí Skupovy Plzně
(město Plzeň, Nadace Proměny Karla Komárka, Městský obvod Plzeň 2–Slovany + partneři)

V sobotu 4. června Jiráskovo náměstí oživí výjimečný prolog loutkářského festivalu Skupova Plzeň. Program zahájí průvod s velkou loutkou a chůdaři uskupení V.O.S.A Theatre, který v 10 hodin vyjde od Bazénu Slovany. Pokračovat bude po Koterovské a Táborské ulici až na Jiráskovo náměstí, kde budou připraveny dvě scény. Od 11 hodin dále tam uvidíte divadelníky Malého divadla z Českých Budějovic a jejich hru Best of pohádkový Džubox, plzeňské Loutkové divadlo V Boudě s Kašpárkovým varieté či japonské Theatro Minomushi s představením Jak silák Iwami Jutaro porazil sněžného obra Hi-Hi? Večer program vyvrcholí představením slavných Tří mušketýrů Divadla Alfa. Program uzavře projekce Trnkových Starých pověstí českých od 21.30 v klášterní zahradě. Po celý den budou probíhat v prostoru před kostelem dílny pro děti. V dílnách Báry Hubené či Muzea loutek si děti mohou sami vyrobit loutku, chybět nebude ani dílna Animánie. Další zajímavostí jsou komentované prohlídky kostela.

Plakát na akci Loutkové Slovany zde.
Další informace na webu zde a zde.


9. června / Olympiáda na Jiráskově náměstí
(Akademie Nadání + partneři)

Ve čtvrtek 9. června se na Jiráskově náměstí od 14 hodin koná druhý ročník sportovně-zábavného odpoledne k blížícímu se konci školního roku, který slibuje zajímavý program pro děti, omladinu i dospělé. Čeká vás sportovní dráha plná překážek nazvaná „Přežij Jiráskáč“, bosá stezka Vítkův chodník, nízké lanové překážky, střelba z praku, pavoučí provazová dráha nebo jízda na koloběžkách po dráze zručnosti i vlastní ose. Chybět nebudou ani šipky, kanjam (hra s létajícím diskem), giant a balanční hry. Pro nejmenší bude připravené malování na obličej, třpytivé a dočasné tetování, tvořivé dílničky pro děti i pískované obrázky. Pojďte si zastřílet z praku, nechat se pomalovat, zahrát si holandský biliard a užít si zkrátka prima odpoledne na místě, které se postupně blíží ke své dlouho očekávané rekonstrukci. Přežít Jiráskáč v tento den určitě bude stát za to.

Plakát na Olympiádu zde.
Další informace na webu zde.


11. a 12. června / Víkend otevřených zahrad
(Masarykova základní škola + partneři)

Víkend otevřených zahrad vás v sobotu a neděli 11. a 12. června opět zavede i na Jiráskovo náměstí do zahrady dominikánského kláštera. Program začne v sobotu v 9.15 slavnostním vyhlášením vítězů fotografické soutěže, po němž bude následovat koncert pěveckého sboru Masarykovy základní školy Beránci. Od 14 hodin se můžete vydat na komentovanou prohlídku zahrady s členem dominikánského řádu panem Alvarezem Kodedou. V neděli se vypravte na oblíbenou komentovanou prohlídku s doktorkou přírodních věd a skvělou vypravěčkou Zdeňkou Chocholouškovou. Chybět nebude ani doprovodný program – pracovní dílna o proměně zahrady Nadace Proměny Karla Komárka, ukázky výroby bylinné kosmetiky nebo kreativní dílna školní družiny Masarykovy základní školy. Atmosféru dotvoří bylinná čajovna HerBio a zpestří ji prodej bylin a léčivých rostlin z Kotvičníkové farmy. V sobotu bude zahrada otevřena od 9 do 17 hodin, v neděli od 10 do 16.

Plakát na Víkend otevřených zahrad zde.