LIDSKÝ ROZMĚR ARCHITEKTURY: architektura udržitelně a pro lidi
# Adam Wlazel, architektonická procházka, architektonické večery, Kateřina Vídenová, lidský rozměr architektury, Mobilní architektonická kancelář!, přednáška
Vloženo24. 07. 2019
Text Karolína Plášková
Přednáškový cyklus zaměřený na „lidský rozměr architektury“ pokračoval prezentací ateliéru MAK! – Mobilní architektonická kancelář. Práci studia představila architektka a jeho spoluzakladatelka Kateřina Vídenová. Společně se svým životním partnerem Adamem Wlazelem se věnuje široké škále projektů od návrhů interiérů a rodinných domů po rekonstrukce veřejných budov. Těžiště jejich činnosti však spočívá v projektech a aktivitách ve veřejném prostoru kladoucích důraz na komunitní rozvoj. Ve svých projektech se Kateřina s Adamem zaměřují spíše na obsah než formu a snaží se do procesu realizace zapojovat místní obyvatele. Výraznou stopu zanechali i v Plzni – v úzké spolupráci se spolkem Pěstuj prostor navrhli místně-specifický mobiliář pro Městskou plovárnu a pomohli jej i vyrobit. Významně tak přispěli k oživení téměř zapomenutého místa.
Jedním z prvních projektů, kterým na sebe studio MAK! přilákalo pozornost médií i širší veřejnosti, byla letní „tour“ mobilního karavanu, s nímž architektonické duo brázdilo Vysočinu a nabízelo architektonické služby zdarma – pro pokrytí nákladů totiž architekti zorganizovali veřejnou sbírku prostřednictvím kampaně na platformě Hithit. Ta napomohla i tomu, že média šířila informace o projektu a Kateřina s Adamem pak v obcích neměli nouzi o klienty. V několika vesnicích pracovali na návrzích pergol, plotu, stáje pro osla, přestavby rodinného domu či revitalizace návsi. Urbanistické studie či intervence do veřejného prostoru probírali v diskusích s místními obyvateli. V projektu pojízdné architektonické kanceláře pokračovali i v dalších letech – ve Studánce u Tachova tak na koupaliště doplnili převlékárny ve tvaru prasátek, ve Ctiboři společně s obyvateli vyrobili a rozmístili lavičky, ve Vraném nad Vltavou molo a v Mariánských Lázních připravili scénografii do veřejného prostoru pro filmový festival Marienbadfest. V létě 2016 pak na pozvání Českého centra se svým karavanem vyrazili až do Skotska. Jak ukázali již organizováním doprovodných aktivit během prvního turné, účelem Mobilní architektonické kanceláře není pouze poskytnout profesní služby volně lidem, kteří by sami architekty nevyhledali, ale i šířit osvětu o architektuře a urbanismu.
Na jaře 2017 se Kateřina a Adam podíleli na programu Česko-německého kulturního jara – pořádající Goethe Institut je oslovil, aby ve městech, kde v minulosti žila německá většina , zrealizovali architektonické intervence do veřejného prostoru s tematickým doprovodným programem. V Ostravě se dvojice zaměřila na prostor mezi historickým středem města a obchodním centrem Nová Karolina, a na místě, kde kdysi stával Německý dům, vytvořila nový monument. V Olomouci architekti reagovali na vyprazdňování komerčních prostorů v centru města kvůli přesunu prodejen do nákupních center. Spojili se s nově přestěhovaným Divadlem na cucky a jeho přízemní prostor, orientovaný do Dolního náměstí, proměnili v kavárnu, která je v provozu dodnes. V Ústí nad Labem se naopak zaměřili na vyloučenou lokalitu, kde pro děti – a s dětmi – postavili dětské hřiště. V Liberci pak společně s místními studenty architektury upravili předprostor kina Varšava na letní kino. To zde pak fungovalo do doby, kdy si zvýšeného zájmu o místo všimli představitelé města a pokračování těchto aktivit znemožnili.
V loňském roce Kateřinu a Adama oslovily kurátorky z pražské galerie VI PER, aby připravili výstavu projektů MAK!. Namísto prezentace vlastních projektů se architekti rozhodli využít nabízený prostor karlínské galerie k tomu, aby přitáhli pozornost k jednomu z nejpalčivějších témat této rychle se rozvíjející čtvrti – gentrifikaci. Kvůli nové výstavbě – především kancelářských budov – a proměně sociálních skupin zanikla řada typických českých hostinců; nahradily je kavárny, bistra či bary. Architekti tak galerii VI PER na měsíc proměnili ve „čtyřkovou“ hospodu U Hada, a to včetně vybavení posbíraného v místních zaniklých podnicích i výčepního Pepy. Každý večer se zde pak setkávali obvyklí návštěvníci galerie s karlínskými štamgasty, kteří si do (ne)tradičního lokálu brzy našli cestu.
Jak Kateřina ukázala v závěru přednášky, společně s Adamem iniciují i vlastní projekty. V červnu letošního roku se rozhodli upozornit na environmentální témata v rámci týdenního pouličního festivalu o vodě Akvapark. Na rohu ulice Veletržní a Dukelských hrdinů proměnili stávající fontánu v bazén a prostranství doplnili mobiliářem. Pro každý den navíc připravil program s workshopy, přednáškami, besedami či projekcemi filmů s ekologickou tématikou.
Jak bylo připomenuto v diskusi, s prací MAK! volně souvisí i další Kateřininy aktivity. Architektka je jednou ze zakladatelek architektonické iniciativy Letná Sobě!, která se v roce 2011 začala zabývat rozvojem Letné a veřejně diskutovat plánované projekty v této čtvrti. Zasadila se například o vypsání referenda, které odmítlo stavbu nové radnice. Na základech iniciativy se následně zformovalo sdružení nezávislých kandidátů Praha 7 Sobě, které v komunitních volbách v roce 2014 získalo přes 40 % hlasů a jeho předseda se stal starostou městské části. Úspěch hnutí zopakovalo i v následujících volbách v loňském roce. Kateřina v současné době na Praze 7 působí jako místopředsedkyně Komise rozvoje urbanismu, architektury a veřejného prostoru. Kromě toho se ještě dálkově učí kuchařkou, aby získala výuční list, který využije v rámci architektonických intervencí ve veřejném prostoru – během workshopů a dalších participačních aktivit totiž jídlo zpravidla hraje důležitou úlohu „sociálního pojiva“.