Zažijte jedinečnou atmosféru, exotický program i otužilce během Lampiónů nad plovárnou!

# festival světla, komunitní akce, plovárna

Vloženo11. 02. 2015

Text Kamila Švajgrová, Marek Sivák

U příležitosti Festivalu světla a Čínského nového roku v podvečer 20. a 21. února 2015 nad Městskou plovárnou v Plzni vzplanou lampiony, zahoří ohně u řeky a uvítá vás jedinečně nasvícená plovárna. Těšit se můžete na světovou premiéru divadelní hry „Kachničky Ošidori“, čínskou i japonskou hudbu, plzeňské otužilce, taneční inspiraci z japonských haiku, ohňovou show, ambientního DJe a řadu dalších zážitků.

To, že světlo přináší člověku energii, věděli už ve staré Číně a Japonsku, ale nejen to. Spolu se světlem v podobě ohně přichází k lidem i teplo. Světlo a teplo bylo nejen příznakem lidových oslav a svátků, ale zejména lidi sbližovalo, přinášelo jim pocit bezpečí a v neposlední řadě i štěstí.

Tým Pěstuj Prostor se tímto nechal inspirovat a v rámci Festivalu světla, který rozsvítí nejtmavší část roku, pro vás (ale i s vámi) připravil „rozzářený“ komunitní program na proslulé Městské plovárně. Magickou sílu světla zde umocní tiše přítomná řeka, živá čínská hudba známého souboru Pražské S‘-ču, taneční vystoupení plzeňské skupiny NoTa inspirované japonskou poezií haiku, ambientní rytmy z dálného východu v podání DJ Zjooka, um plzeňských žonglérů v podobě ohňové show a v neposlední řadě i krása obyčejně praskajícího ohně.

plovarna_letak_lampiony

Jako červená nit se budou celým večerem pohupovat lampióny a lucerny. Ty si s sebou vezměte společně se svíčkami s sebou a zapojte se do lampiónového průvodu, který vás zavede až na vyhlídku s nočním překvapením. Předtím si ale užijte plovárenské aktivity, ve kterých nebude ani v zimě chybět oblíbený převozník, osvětlená dračí loď nebo tradiční čínský lev. Velkým sobotním zpestřením bude exhibice plzeňských otužilců, kteří se odváží vlézt do nočních vod Radbuzy. A plovárna zažije i světovou premiéru – pokud v pátek večer dorazíte včas, jistě vám neunikne plzeňská představa japonského punku v podání hry „Kachničky Ošidori“.

Na hřišti u plovárny se také rozsvítí instalace zkušené japonské umělkyně Kazumi Kashimury, která do Plzně přijela v rámci programu OPEN A.i.R. Umělkyně pracuje s fenoménem světla ve všech jeho podobách a svojí světelnou instalací se pokusí oživit „duše“ obyčejných PET lahví.

Městská plovárna se tak díky síle světla v podvečer 20. a 21. 2. 2015 promění v místo příjemného odpočinku a lenošení – pro vás, vaše přátele, rodiny, děti a sousedy, ale i v místo tvořivé práce, dobrého pití, jídla a originální zábavy, kde můžete na chvíli zapomenout na starosti všedního dne a nechat se unášet svými sny a touhou po tajemných přáních. Přijďte i vy společně s námi zazářit na rozzářenou Městskou plovárnu!

Na setkání se těší tým Pěstuj Prostor, z. s., který akci pořádá v rámci programu Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015. Festival světla je pořádán Plzní 2015, o. p. s., pražským Signal festivalem a dalšími partnery.

Programový leták ke stažení
Připojte se k facebookové události
Kompletní program Festivalu světla najdete zde

——————————————

PROGRAM

Pátek 20. 2. 2015

18.30-19.30
Geld und Money Theatre Plzeň: „Kachničky Ošidori“. Plzeňská představa japonského punku. První komerčně úspěšné loutkové divadlo. Krátká opakovaná představení pro několik diváků

19.00, 20.00, 21.00
Pražské S‘-ču: tradiční čínská hudba za svitu lampionů. Jan Chmelarčík (citera zheng), Lenka Cvrčková (housličky erhu), Štěpán Němec (bambusové flétny)

20.30, 21.30
NoTa: taneční vystoupení „Inspirace v haiku“. Hudba: Jana Vöröschová, nahrávka orchestru Berg, choreografie: Lenka Jíšová, Kateřina Lisková, Pavla Nováková. Skladby inspirované haiku „Na hrotou šípu, jenž proklál srnce, tančí motýl.“ (Kobajaši Issa) a „Noční příliv blížící se ke břehům nikdo nezahlédne. Blížím se k tobě jen cestou snů, ve dne unikám pohledům.“ (Fudžikawarano Tošjuki)

22.00
Společný lampionový průvod na vyhlídku s nočním překvapením

 

Sobota 21. 2. 2015

19.00
Plzeňští otužilci: noční exhibice Klubu sportovních otužilců
Pilsner Dragons: průjezd osvětlené dračí lodi

19.30-22.00
DJ Zjook: ambientní rytmy inspirované dálným východem

20.00, 21.00
Žonglér o. s.: ohňová show v asijském stylu

22.00
Společný lampionový průvod na vyhlídku s nočním překvapením

——————————————

V průběhu obou večerů teplé občerstvení, oheň pro zahřátí, čínský lev, převozník, lampiony, svíčky a jedinečně nasvícená plovárna. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. S sebou si přineste vlastní lampiony či svíčky v lucernách a pomozte nám vytvořit sousedskou atmosféru festivalu světla.