Co to je Kvalitní veřejný prostor?

# antropologie, architektura, kvalita veřejného prostoru, Procesy pokroku, sociologie, veřejná prostranství, veřejná správa, veřejný prostor, výzkum, zapojení veřejnosti

Vloženo29. 01. 2021

Text Správce systému

Co si lidé představí pod pojmem „veřejné prostranství“? A co pro ně značí, že je dané prostranství „kvalitní“, co od něj vyžadují a co je uspokojí? Na základě dlouhodobé spolupráce odborných spolků Pěstuj prostor a Offcity s Katedrou sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice vznikl v roce 2020 výzkum, který se zaměřil právě na téma vnímání veřejného prostoru a jeho kvality běžnou populací, ale i zástupci obcí a měst (politiky a úředníky). Výzkum proběhl v 11 obcích a městech České republiky.

Výzkum vedla antropoložka Hana Synková (Univerzita Pardubice) a podílel se na něm tým univerzitních studentů: Barbora Bažantová, Vanessa Berková, Sandra Hašková, Simona Kotyzová, Anna Krumpholcová, Tereza Lejsalová, Kristýna Martincová, Veronika Sluková, Petra Vágnerová. Přípravu zadání a odborné konzultace zajistili architekt Marek Sivák (Pěstuj prostor) a kurátorka a umělkyně Šárka Zahálková (Offcity).

Zpráva z výzkumu je k prohlédnutí zde.

Zpracování výstupů z výzkumu podpořilo Ministerstvo kultury ČR v rámci projektu Pěstuj prostor 2020. Projekt volně navázal na předchozí spolupráci těchto tří subjektů započatou v rámci umělecké rezidence OFFCITY AiR 2019.

Úvodní foto: Tyršovy sady, Pardubice, zdroj: výzkumná zpráva, primární zdroj zde.