Na Jiráskově náměstí se osazovaly záhony a vařila pivní polévka

# komunitní akce, Obnova Jiráskova náměstí, park, veřejný prostor

Vloženo06. 06. 2018

Text Správce systému

Květnový Evropský den sousedů i letos oživil park před kostelem na Jiráskově náměstí. Malé i velké návštěvníky čekal bohatý program, který uspokojil všechny jejich smysly a nabídl jim „ochutnávku“ toho, jak by mohli trávit svůj volný čas na náměstí po jeho plánované rekonstrukci.

„Poslední květnový víkend byl v Plzni na akce bohatý, přesto si na Jiráskovo náměstí našlo cestu zhruba 250 místních obyvatel i návštěvníků ze vzdálenějších částí města. Jindy nepříliš využívaný park před klášterem dominikánů se tak stal na další odpoledne místem setkávání a her. Věříme, že po obnově bude náměstí pro podobné aktivity sloužit lépe než v současnosti a lidé se zde častěji zastaví užít si jedinečnou atmosféru místa,“ říká Marek Sivák, předseda spolku Pěstuj prostor, který se na přípravě rekonstrukce podílí.

Program zahájila vernisáž a komentovaná prohlídka žákovských návrhů předškolí Masarykovy ZŠ. Jejich autoři prozradili, jak by si podobu prostoru před svou školou představovali a podělili se o zkušenosti se spoluprací s týmem re:architektů. Hned poté se návštěvníci proměnili v „pouliční zahradníky“ a vrhli se na výsadbu prvního okrasného záhonu. Pod vedením zkušené odbornice Aleny Lehmannové odstranili travní drny, nakypřili zeminu, přihnojili ji kompostem a připravili pro sázení nových rostlin. Park tak přes léto rozzáří barvy šanty kočičí, levandule, měsíčků, krásnooček a dalších květin. Výsadba druhého záhonu pak navázala na vystoupení dětského pěveckého sboru. „Beránci“ pod vedením sbormistryně Lady Beránkové zazpívali osvědčené hity i méně známé písně a sklidili potlesk početných posluchačů. Během celého odpoledne si mohly děti vyzkoušet řadu zajímavých aktivit ve stánku Klubu chytrého hraní Rubikon, nebo si půjčit sportovní potřeby či obří bublifuk. Osvěžení těla i ducha nabídly čajový koutek Seraf a masážní studio Elisheva.

Na čerstvém vzduchu a při práci „sousedům“ vyhládlo a nadešel čas uvařit společně večeři. Recept ani samotná příprava nebyla jen tak ledajaká – surovinám na speciální pivní klášterní polévku požehnal sám převor kláštera Vojtěch Soudský. K dispozici bylo i několik grilů, kde si mohli návštěvníci ugrilovat rozličné dobroty. K hodování u společného dlouhého stolu všem zahrála veselé i poučné písně kapela Dubnička–Lahoda. Se setměním přišel zlatý hřeb večera – ohnivý tanec Lukrécie von Asche, jejíž svůdné zacházení s hořícími vějíři ohromilo nejednoho přítomného.

Akci pořádá spolek Pěstuj prostor ve spolupráci s Masarykovou základní školou a Klubem chytrého hraní Rubikon za podpory Městského obvodu Plzeň 2 – SlovanyNadace proměny Karla Komárka a Kláštera dominikánů Plzeň v rámci projektu Obnova Jiráskova náměstí a klášterní zahrady v Plzni.