Během Evropského dne sousedů proběhnou na Jiráskově náměstí v Plzni historické vycházky, koncerty i sousedská večeře

# komunitní akce, Obnova Jiráskova náměstí, veřejný prostor, zahrada

Vloženo19. 04. 2017

Text Správce systému

Prožijte letošní Evropský den sousedů na Jiráskově náměstí! V sobotu 27. května oživí náměstí i klášterní zahradu komponované historické vycházky, které připravují spolu se spolkem Pěstuj prostor a Majákem Plzně také žáci a studenti přilehlých škol. Vycházky upozorní na zapomenuté příběhy a zapadlá zákoutí Jiráskova náměstí, jež promluví vzpomínkami pamětníků. Zároveň proběhne vernisáž doprovodné výstavy. Návštěvníci Evropského dne sousedů budou moci zavítat i na prohlídku klášterní zahrady, kterou je provedou dominikáni. Celý den zpestří speciální hudební program situovaný právě do zahrady.

Na akci se organizačně podílejí spolek Pěstuj prostor, Klášter dominikánů Plzeň, Městský obvod Plzeň 2 – Slovany, Masarykova základní škola, Církevní gymnázium, 13. základní škola, Maják Plzně a Nadace Proměny Karla Komárka, Evropský den sousedů zaštiťuje Plzeň 2015. Klášterní zahrada bude zpřístupněna veřejnosti s laskavým svolením kláštera dominikánů.

Akci zahájí již v 10 hodin dopoledne vernisáž druhé části výstavy PAMĚŤ – tentokrát s podtitulem „Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách“. Výstava bude mozaikou fotografií, příběhů a vzpomínek významných rodáků i žijících pamětníků z okolí Jiráskova náměstí. „Při práci mě zaujaly detaily z každodenního života, které se dozvídáme. Často se jedná o zdánlivé drobnosti, jež jsou ale součástí jedinečného příběhu každého jednotlivce, jeho rodiny a přátel. Tyto střípky potom dávají dohromady zajímavý obraz života spojeného s tímto místem. Zároveň slýcháme i silné příběhy ze života během druhé světové války, jež jsou smutnou, ale poučnou historií, která by neměla být zapomenuta,“ upřesňuje jedna z organizátorek výstavy, Eva Kraftová.

Na výstavu naváže další program – zmiňované komponované vycházky včetně komentované prohlídky kostela a klášterní zahrady s překvapením. Relaxační atmosféru zahrady podkreslí i několik hudebních vystoupení. Pro děti zde budou připravena celodenní volná zábava a hry. Den završí společná mezinárodní sousedská večeře, kterou připraví nejen pořadatelé, ale i návštěvníci a sousedé z „Jiráskáče“. Každý může připravit ochutnávku vlastnoručně vytvořených kulinářských lahůdek, pochlubit se originálními jídly či rodinnými recepty. Nebo jen donést, co má kdo rád – gastronomické fantazii se meze nekladou.

Jaká bude atmosféra Evropského dne sousedů, to záleží i na vás. Přijďte se společně poznat a pobavit. Objevte tajemná zákoutí vašeho okolí, poslechněte si příběhy vašich sousedů a známých. Evropský den sousedů je i vaším dnem!

———————————————

Evropský den sousedů 2017
Jiráskovo náměstí a klášterní zahrada v Plzni

předběžný program:
10:00 – Slavnostní zahájení, vernisáž výstavy PAMĚŤ (před kostelem)
10:30 – Komentovaná prohlídka výstavy a komponovaná vycházka po Jiráskově náměstí (začátek před kostelem)
12:30 – Příležitostné trio Františka Kučery (jazz) part 1 (v klášterní zahradě)
14:30 – Příležitostné trio Františka Kučery (jazz) part 2 (v klášterní zahradě)
15:30 – Komentovaná prohlídka výstavy a komponovaná vycházka po Jiráskově náměstí (začátek před kostelem)
18:00 – Mše svatá (v kostele)
19:30 – Sousedská večeře v klášterní zahradě s hudbou (každý zván, pohoštění s sebou)